reklama
reklama

Teatr Muzyczny zdradza plany!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Teatr Muzyczny zdradza plany! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPo wakacjach w Teatrze Muzycznym w Łodzi wrócą spektakle, które odniosły sukces. Nie zabraknie też nowych wyzwań.
Reklama lokalna
reklama

Powracają wielkie tytuły. Teatr Muzyczny przygotowuje się do sezonu

Co zatem zobaczymy? na pewno znakomicie przyjętą przez publiczność „Miss Saigon” i rodzinny powrót na „Madagaskar”. W repertuarze znajdzie się również wiele pozycji gościnnych, a wśród nich już we wrześniu w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur – zobaczymy premierowy koncert „Znikające Miasto”.

MIŁOŚĆ W CIENIU WOJNY – „MISS SAIGON” WRACA W PAŹDZIERNIKU

„Miss Saigon” – uważana jest za jeden z najbardziej poruszających musicali wszech czasów. W czerwcu zagościła z sukcesem na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi. Opowieść o wielkiej miłości powróci do repertuaru teatru w październiku.

Po ogłoszeniu wyników castingu można już było się spodziewać wiele: Robert Rozmus, Sylwia Banasik, Katarzyna Łaska, Tomasz Steciuk, Marcin Franc… To nazwiska, które gwarantowały najwyższy poziom wokalny spektaklu. Pewną niewiadomą była rola Kim - Joanny Gorzała, debiutującej na profesjonalnej scenie. Wiemy już, że osiemnastolatka nie tylko znakomicie uniosła rolę, ale zaczarowała publiczność talentem oraz sceniczną dojrzałością.

reklama

 W spektaklu reżyserowanym przez Zbigniewa Maciasa i pod kierownictwem muzycznym Macieja Pawłowskiego oprócz wybranych w drodze castingu solistów możemy zobaczyć też zespół wokalny, kilkunastoosobowy chór, tancerzy i kaskaderów. Łącznie z orkiestrą to ponad 100 osób. Zderzenie świata Wschodu i Zachodu, atmosfera wojny i klimat sajgońskiego klubu nocnego wymagają rozmachu realizacyjnego także w warstwie wizualnej. W inscenizacji łódzkiej słynny helikopter ląduje, a potem odlatuje, o co zadbał odpowiedzialny za oprawę spektaklu Grzegorz Policiński. Nie brakuje tam wietnamskich domków, symbolicznych pomników, czy Statui Wolności w bikini, rodem z amerykańskiego snu Szefa. Znakomicie poprowadzone światła i plastyczna scenografia tworzą pełen wyrazu świat.

Autorką kostiumów do spektaklu jest Zuzanna Markiewicz. To pod jej okiem pracownia krawiecka teatru uszyła wietnamskie gorsety, kimona, klubowe marynarki i mundury.  

reklama

Akcja musicalu „Miss Saigon” rozpoczyna się w 1975 roku, kiedy konflikty kulturowe i ideologiczne świata w gwałtowny sposób wydawały się koncentrować w jednym mieście – Sajgonie. Amerykański żołnierz - Chris, zakochuje się z wzajemnością w Kim, wietnamskiej prostytutce. Upadek Sajgonu rozdziela parę. Chris w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna nowe życie, zaś Kim rodzi chłopca i czeka na powrót ukochanego, żyjąc w poniżeniu, nędzy i strachu. Kiedy Chris dowiaduje się, że jest ojcem, postanawia jednak wrócić na Wschód i zmierzyć się z przeszłością.

W postać Chrisa w łódzkiej inscenizacji wcielają się Marcin Franc, Maciej Pawlak, Marcin Januszkiewicz i Jan Traczyk, w rolę Kim – Sylwia Banasik oraz wspomniana już Joanna Gorzała. Edyta Krzemień i Agnieszka Przekupień kreują z kolei postać Ellen – obie te kreacje zostały zauważone przez publiczność i krytyków. Podobnie jak Marcin Jajkiewicz, który występuje w roli Johna, przyjaciela Chrisa. Postać Gigi stworzyły Ewa Spanowska i pierwsza polska Kim – Katarzyna Łaska. Uwagę publiczności zwaca też postać Thuy’a – kuzyna Kim, kreowana przez Marcina Sosińskiego. Zmiennikiem w tej roli jest Michał Piprowski.

reklama

Prapremiera „Miss Saigon” miała miejsce na West Endzie w Londynie w 1989 roku. Musical grany był tam przez 10 lat, a kolejne 10 na Broadwayu – w sumie dano ponad osiem tysięcy trzysta przedstawień. Natomiast dwadzieścia pięć lat po premierze, w maju 2014 roku, na West Endzie odbyła się premiera nowej wersji i właśnie tę wersję pokazuje Teatr Muzyczny w Łodzi. Najbliższy spektakl zobaczymy 2 października.

PACZKA Z NOWOJORSKIEGO ZOO NA KOLEJNYM GIGANCIE

„Madagaskar – musicalowa przygoda”, czyli teatralna wersja popularnego animowanego filmu, gwarantuje udaną zabawę całej rodziny. Interaktywna, nowoczesna formuła, piękne melodie i świetne kostiumy oraz znakomici wykonawcy, a więc wszystko co sprawia, że dynamiczne multimedialne widowisko nie pozostawi publiczności obojętną. Spektakl powróci na afisz jesienią, pierwszy raz 23 października.

„Madagaskar – musicalowa przygoda” reżyseruje Jakub Szydłowski. To roztańczony musical dla dzieci i nie tylko, opowiadający o przygodach paczki niezwykłych bohaterów. Lew Alex, zebra Marty, hipopotamica Gloria oraz żyrafa Melman żyją sobie spokojnie w nowojorskim ZOO. Ucieczka jednego ze zwierząt kończy się dla całej czwórki przymusowym zesłaniem do Afryki. Los ma, jak się okaże, na skazańców inny pomysł – nieprzewidzianą wizytę na wyspie Madagaskar, niepodzielnie rządzonej przez wyginającego śmiało ciało Króla Juliana.

Widowisko zrealizowane jest z rozmachem. Za efektowaną choreografię, inspirowaną ruchem zwierząt odpowiada Jarosław Staniak. Zwraca też uwagę barwny świat tropikalnej wyspy, który wykreował scenograf – Grzegorz Policiński i bogactwo kostiumów opracowanych przez Dorotę Sabak.

Światowa premiera „Madagaskaru – musicalowa przygoda" miała miejsce w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Autorami muzyki i tekstów piosenek są George Noriega i Joel Someillan (autorzy m.in. przebojów Shakiry i Rickiego Martina), natomiast libretta stworzył Kevin Del Aguila. Za polski tekst odpowiedzialność przyjął Bartosz Wierzbięta. Łódzka premiera, pod muzycznym kierownictwem Michała Kocimskiego, odbyła się 8 października ubiegłego roku. Spektakl ponownie zagości na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi już 23 października.

ZNIKAJĄCE MIASTO -  KONCERT FINAŁOWY FESTIWALU ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR

Efektowna warstwa wizualna i gwiazdorska obsada. Festiwal Łódź Czterech Kultur zabierze publiczność w niezwykłą muzyczną podróż do Znikającego miasta. To Finałowy koncert festiwalu, który odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Łodzi, 14 września. Przewodnikami w tej podróży będą Krzysztof Zalewski, Mona Mur, Mela Koteluk, Ralph Kamiński, wirtualny Arek Jakubik i Leszek Biolik – szef muzyczny całego przedsięwzięcia oraz Matylda Damięcka, odpowiedzialna za oprawę wizualną.

– Pomysł na koncert pojawił się w chwili, gdy uświadomiliśmy sobie, jak ważnym tematem dla łódzkich muzyków jest ich miasto. CKOD, L.Stadt, 19 Wiosen, NOT, Psychocukier, Bieleński i wielu innych nagrywali w ostatnich latach dziesiątki utworów, wręcz całe płyty, traktujące na różne sposoby o mieście, w którym żyją. Ta „obsesja” łódzkości jest czymś zupełnie wyjątkowym i uznaliśmy, że warto ruszyć tym tropem – wyjaśnia Marcin Tercjak, kurator muzyczny Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Twórcy koncertu będą szukać odpowiedzi na pytanie, czym był i jest wyjątkowy, nieulegający zatraceniu pierwiastek, który stanowi o charakterze Łodzi. Z drugiej strony chcą też ukazać uniwersalność „miejskich” doświadczeń i dlatego w programie obok utworów L.Stadt, 19 Wiosen, czy Henryka Debicha, znajdą się również utwory, które nie powstały w Łodzi.

– Dla mnie ten koncert to również bardzo osobista wypowiedź. Pochodzę ze Śląska i wychowałem się w wielkiej aglomeracji, gdzie zderzają się energie przemysłu i sztuki – dodaje Leszek Biolik, szef muzyczny koncertu. – Sięgamy po utwory powstałe w sercach takich miast. Utwory, które opisują miejską rzeczywistość, definiują wielkomiejskie współistnienie – podkreśla i dodaje, że w czasie koncertu usłyszymy między innymi Most zespołu L.Stadt i Miasto NOTu w wykonaniu Meli Koteluk, czy Ulicę Aya RL i Kombinat Republiki w interpretacji Ralpha Kaminskiego.

Festiwalowa muzyczna podróż będzie nas przenosić w czasie ku współczesności, a nawet dalej. – Żyjemy w nieustannej konsekwencji naszych wyborów. Naszą przyszłość tworzymy codziennie, dokonując następnych. Odlatujemy w wirtualną rzeczywistość, a algorytmy, tworzą nowe pragnienia i zarządzają naszym światem…

Temu aspektowi poświęcona została także warstwa wizualna koncertu, za którą odpowiedzialność przyjęła Matylda Damięcka, reżyserująca wydarzenie.

 – Ten koncert będzie dla mnie pretekstem, aby opowiedzieć krótką, kolażową historię naszej najbliższej przyszłości. Historię o trudnej relacji Człowieka z Ziemią, którą sobie zawłaszczył – zapowiada.

Na scenie oprócz niej i wspomnianych już wyżej Meli Koteluk i Ralpha Kaminskiego, zobaczymy także Krzysztofa Zalewskiego, Monę Mur oraz Arka Jakubika… wirtualnie. Wystąpi też Leszek Biolik z zespołem.

Bilety na wrześniowe wydarzenie w cenie 60-80 zł w zależności od strefy można kupować w kasie Teatru Muzycznego oraz online.


Źródło: Teatr Muzyczny w Łodzi

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama