reklama
reklama

Tego jeszcze nie było. Łódź stawia na ławki, które będą oczyszczać powietrze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW Łodzi pojawiła się MechoFiltr – pierwsza w Polsce ławka oczyszczająca powietrze! Tego jeszcze w Polsce nie było.
reklama

 Pierwsza zielona ławka filtrująca powietrze pojawiły się w Łodzi. MechoFiltr został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Zielona ławka ma działać, jak płuca miasta. Jakie ma jeszcze zalety? 

Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi tłumaczy, że ławki pochłaniają zanieczyszczenia i działają jak naturalne płuca miasta. MechoFiltry pojawiły się w samym
centrum Łodzi. Instalacje pełnią również funkcję stacji pogodowej. Są też elementem małej architektury. 

Poziom zanieczyszczeń w miastach jest wysoki. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego robimy wszystko, żeby łodzianie mogli oddychać lepszym powietrzem. Stąd między innymi takie instalacje jak MechoFiltr. Zielona ławka, która filtruje powietrze to innowacyjna instalacja w skali całego kraju. Dzięki niej zbadamy poziom zanieczyszczeń i będziemy mogli je w prosty sposób eliminować.

reklama

Urząd Miasta tłumaczy, że  mech nie ma korzeni, wykorzystuje otaczające go powietrze do wzrostu. Na jednym metrze kwadratowym mchu znajduje się około miliona malutkich listków, które działają jak filtr. Zanieczyszczenia zawarte w powietrzu przyklejają się do listków, osadzają się na nich i w ten sposób uwalnia się czyste powietrze. Instalacja jest w pełni samowystarczalna. Jednym z jej elementów jest panel fotowoltaiczny. W tylnej donicy gromadzona jest woda deszczowa, która następnie wykorzystywana jest do podlewania mchu. Dodatkowo woda nawadnia bluszcz, którym obsadzona jest jedna ze ścian ławki.
Jakość powietrza w Łodzi będzie można ocenić już po samym wyglądzie mchu. Im lepsza jakość powietrza, tym mech jest bardziej zielony. Jeśli mech jest narażony na wysoki poziom zanieczyszczeń, ciemnieje.  MechoFiltr działa także jako stacja pogodowa. 

reklama

Dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć, jak pogoda i zanieczyszczenia wpływają na zdrowie mchów oraz jakość powietrza. Instalacja monitoruje temperaturę, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru oraz jakość powietrza. Pierwszy pomiar już został wykonany, aby sprawdzić zawartość wszystkich substancji zawartych w mchu na starcie

– tłumaczy Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ Jak dodaje,  dzięki specjalnym czujnikom na bieżąco będzie można monitorować, jak działa MechoFiltr – ile zanieczyszczeń pochłonął. Będzie można również Sprawdzić zawartość pyłów zawieszonych, czyli zanieczyszczeń powstałych ze spalin oraz opalania. Ponadto, będzie można monitorować zawartość metali ciężkich emitowane ze spalania paliw, między innymi ołów, kadm czy chrom oraz
wymianę gazową 

reklama

Urząd podkreśla, że działanie zielonych ławek będzie mógł sprawdzić każdy mieszkaniec Łodzi. W drugim tygodniu stycznia zostanie uruchomiona ogólnodostępna strona, która na bieżąco będzie pokazywać wszystkie dane - https://lodz.fundacjazielonainfrastruktura.pl. Aktualnie trwają testy. W planach, jak się okazuje, jest
także specjalna aplikacja.

"Ten mech to ma rzekomo siłę filtracyjną jak 275 drzew! Przyznam że, bym wolał te 275 w zamian"

Łódzki działacz i bloger Kosma Nykiel przyznaje, że ma dwojaki stosunek do inwestycji, która jak zauważa kosztowała 125 tysięcy złotych. 

W sumie szczegóły oryginalnego projektu są ciekawe - oryginalnie miał być to panel wypełniony mchem o wymiarach 4 x 3 metry (...)Ale za to doszła nam kolejna stacja kontroli jakości powietrza - i to w samym centrum miasta.

reklama

 - napisał na swoim facebookowym profilu. W komentarzu do posta zauważył, że mech ten ma rzekomo siłę filtracyjną jak 275 drzew!

Przyznam że, bym wolał to 275 w zamian.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo