Cmentarz przy ulicy Ogrodowej w Łodzi ma 169 lat, około 21 hektarów powierzchni, a jedną z jego charakterystycznych cech jest wielowyznaniowość.
Stary Cmentarz w Łodzi - cechy szczególne i symbole
Choć zdecydowaną większość stanowi na nim część katolicka znajdziemy tutaj także część ewangelicko-augsburską i prawosławną.Każdego roku cmentarz w Uroczystość Wszystkich Świętych odwiedzają tysiące osób. Na terenie nekropolii znajdziemy m.in. kaplicę Karola Scheiblera, kaplicę Heinzlów, grobowiec Ernsta Leonhardta oraz grobowiec Ludwika Grohmana.
Kwesta ratująca zabytki Starego Cmentarza ma już 30 lat
Od 30 lat nie odłączną częścią Starego Cmentarza jest także kwesta ratująca zabytki.
- Często to podkreślam, że największym sukcesem tej kwesty jest właśnie świadomość łodzian, że to jest nasz najstarszy cmentarz, najstarsza nekropolia, która ma właśnie takie wartości zarówno historyczne jak i zabytkowe, artystyczne wynikające właśnie ze stylistyki tych pomników XIX wiecznych
- mówi w rozmowie z portalem TuLodz.pl Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi, główny organizator kwesty.
Od 2015 roku cmentarz przy zbiegu Srebrzyńskiej, Cmentarnej i Ogrodowej uznawany jest za pomnik historii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.