Stary pawilon zniknie z mapy osiedla
Budynek ma około 50 lat i od dawna wymaga gruntownego remontu. Jak informowaliśmy wcześniej, ekspertyzy wykazały zły stan konstrukcji. Spółdzielnia analizowała zarówno modernizację, jak i budowę nowego obiektu.
- Zleciliśmy wykonanie analizy przedprojektowej. Wynika z niej, że pawilon da się wyremontować, ale koszt takiego remontu wyniósłby około 28 mln zł. Budowa nowego, podobnego obiektu to około 24 mln zł, a do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt wyburzenia. W każdym z tych wariantów oznaczałoby to konieczność zaciągnięcia ogromnego kredytu. Dla mnie to było nie do przyjęcia
- mówi Bogusław Hubert, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Zarzew.
Jak podkreśla, spółdzielnia przez wiele miesięcy szukała partnera do wspólnej inwestycji. Większość firm była zainteresowana wyłącznie kupnem działki. Tymczasem SM Zarzew nie zamierzała jej sprzedawać.
Ostatecznie udało się dojść do porozumienia z firmą Aldi. W jego myśl, inwestor wybuduje nowy pawilon na własny koszt. Spółdzielnia nie będzie finansowała ani budowy, ani wyburzenia obecnego obiektu.
W budynku powstaną dwa lokale. Aldi zajmie około 1400 m kw., natomiast ponad 820 m kw. pozostanie do dyspozycji spółdzielni. Będzie w nim miejsce na administrację, a także lokale na wynajem.
Aldi będzie prowadziło działalność handlowo-spożywczą przez 25 lat, po tym czasie budynek przejdzie na własność Spółdzielni Mieszkaniowej Zarzew. W zamian za wyburzenie istniejącego obiektu i postawienie nowego, spółdzielnia wydzierżawi inwestorowi grunt (na preferencyjnych warunkach). W tym czasie sieć będzie odpowiadała za utrzymanie swojej części obiektu oraz otoczenia - w tym parkingu, dróg wewnętrznych, chodników i zieleni.
Od strony ul. Przybyszewskiego powstanie parking z 26 miejscami postojowymi dla klientów sklepu. Po godzinach jego funkcjonowania będą mogli korzystać z niego również mieszkańcy.
fot. Archidotum/SM Zarzew
Mieszkańcy powiedzieli "tak"
To nie pierwszy pomysł na zagospodarowanie tego terenu. Wcześniej jeden z deweloperów proponował budowę budynku mieszkalnego z lokalami usługowymi na parterze.
- Mieszkańcy byli zgodni: Wszystko, tylko nie budynek mieszkalny. Obawiali się przede wszystkim większego ruchu samochodowego i problemów z parkowaniem
- dodaje Bogusław Hubert.
Ostatecznie podczas Walnego Zgromadzenia zaakceptowano współpracę z Aldi. Za głosowało 88 członków spóldzielni, przeciw były dwie osoby, a cztery wstrzymały się od głosu.
Podpisanie umowy z inwestorem planowane jest w lipcu. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę i rozpoczęcie prac przez inwestora.
Jeśli procedury przebiegną zgodnie z planem, nowy pawilon powinien powstać w ciągu maksymalnie dwóch lat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.