Okazuje się, że droga, wcześniej przez lata wyłączona z ruchu, po zakończeniu prac dalej jest przejezdna dla zmotoryzowanych.
– Zakaz ruchu na Wycieczkowej został odwołany w czasie remontu Strykowskiej i chcemy, żeby tak już było na stałe
– informowało redakcję biuro promocji Urzędu Miasta Łodzi we wrześniu 2024 roku.
Wycieczkowa stała się ulicą przelotową. Na stałe?
Choć inwestycja na ul. Strykowskiej zakończyła się wraz ze schyłkiem 2024 roku, to ul. Wycieczkowa wciąz pozostaje otwarta na przelotowy ruch samochodowy. Wcześniej możliwe były tam jedynie wjazdy docelowe. Sprawę żywo komentują mieszkańcy, społecznicy i radni.
Odkąd sięgam pamięcią, ulica Wycieczkowa na odcinku biegnącym przez Las Łagiewnicki nie pełniła funkcji przelotowej. Pół roku temu wyznaczono nią objazd remontowanej Strykowskiej, ale po zakończeniu prac tymczasowa organizacja ruchu pozostała na stałe. Rzekomo jest to na próbę, by odciążyć Łagiewnicką i Strykowską – kosztem środowiska naturalnego i naszych drogich Łagiewnik
– zaznaczał Kosma Nykiel, radny niezrzeszony, w środowym (23 kwietnia) wpisie na Facebooku. Zapytał też mieszkańców o ich opinie w tej sprawie.
„Odciążanie drogi krajowej (Strykowska) kosztem dziurawej ulicy biegnącej przez środek rezerwatu przyrody brzmi jak ponury żart. Dla mnie skandaliczna decyzja” – komentuje pan Marcin.
„Oczywiście, że powinna pozostać zamknięta. Jakaś mini enklawa wolności od spalin i hałasu nam się należy” – dodaje pan Edgar.
Swoim zdaniem podzieliła się także radna Magdalena Gałkiewicz z Zielonych.
Po pierwsze to zagrożenie dla dzikich zwierząt. Ciągły, często przypadkowy ruchu przelotowy, np. w wyniku skracania trasy przez kierowców to wysokie ryzyko kolizji z dzikimi zwierzętami, które są przyzwyczajone do spokojnego, mało uczęszczanego terenu. (...) Po drugie to fragmentacja ekosystemu Lasu Łagiewnickiego – wprowadzenie stałego i intensywnego ruchu zrobi z Wycieczkowej realną barierą ekologiczną. Zwierzęta mogą zacząć unikać przekraczania drogi, co ogranicza ich dostęp do żerowisk, partnerów, terenów rozrodu. (...) Po trzecie – degradacja lokalnego środowiska i zagrożenie dla rezerwatu, zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby spalinami i pyłami zawieszonymi, które osiadają na roślinach, substancjami z pojazdów, które przenikają do gleby i wód
– wylicza.
„Ten absurd trwa pół roku”
Do nagłośnienia sprawy dołączyła także grupa „LDZ Zmotoryzowani Łodzianie”, która we wpisie zdecydowanie sprzeciwia się aktualnemu rozwiązaniu.
Pojawiają się też nieliczne głosy poparcia dla uczynienia z ul. Wycieczkowej stałej trasy przelotowej. Wśród argumentów padają m.in. te dotyczące ogólnych problemów w tej części miasta, przede wszystkim nieustających – zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych – korków na ul. Strykowskiej.
Proszę o podanie danych, które dokumentują, że przejazd wzdłuż granicy rezerwatu mniej szkodzi jego środowisku niż przejazd drogą przez jego środek. Doskonale rozładowuje on już i tak zapchaną Strykowską w godzinach porannych i popołudniowych
– czytamy fragment komentarza pana Wojtka.
Tak samo jednak, jak w przypadku postów radnych Rady Miejskiej w Łodzi, tak i tutaj przeważają głosy poparcia dla przywrócenia stanu sprzed remontu ul. Strykowskiej.
Skoro tranzyt przez środek rezerwatu dla deweloperskich ciężarówek z materiałami budowlanymi jest ok (...), to może otwórzmy Piotrkowską dla ruchu samochodowego, tam nic oprócz betonu nie ma
– ironizuje pan Paweł.
ZDiT odpowiada. Wycieczkowa pozostanie otwarta
W sprawie ul. Wycieczkowej odpowiedział nam Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi. Nie wiadomo, jak długo droga będzie otwarta dla ruchu samochodowego:
Wycieczkowa została otwarta, gdy rozpoczęły się prace na Strykowskiej, aby zapewnić objazd. Po remoncie Strykowskiej ówczesny BIM (Biuro Inżyniera Miasta – przyp. red.) podjął decyzję, że zostawi ją otwartą, sprawdzi, jak będzie układał się ruch i jaki będzie miało to wpływ. Stąd ponownie nie pojawiły się znaki zakazu. Na ten moment Wycieczkowa pozostaje otwarta, co nie znaczy, że tak pozostanie na stałe
– przekazał Wiktor Stańczyk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.