Projekt Skrzynka “Domni-Bezdomni” jest realizowany przez Fundację Sarepta we współpracy z Centrum Innowacji Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego. Inicjatywa wystartowała w 2015 roku. Pierwsza ze Skrzynek została ustawiona na Starym Rynku. Szybko jednak przeniesiono ją na plac Barlickiego. Tam, na Zielonym Rynku, stoi do dziś i na stałe zadomowiła się w sąsiedztwie targowiska. Mocno zagnieździła się również w świadomości okolicznych mieszkańców oraz osób, które korzystają z jej pomocy.
!reklama!
Od 8 grudnia 2019 roku Skrzynka na Polesiu nie jest już jednak jedynym punktem powstałym w ramach wspomnianej inicjatywy. Dołączyła do niej druga, znajdująca się przy kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy al. Włókniarzy. Od teraz można już pomagać w dwóch miejscach w Łodzi. A przy okazji - poznać świat oczami ludzi żyjących na ulicy.
Skrzynki składają się z kilkunastu skrytek. Na każdej z nich znajduje się krótka historia życia konkretnego bezdomnego wraz z listą jego potrzeb. Każdy z uczestników projektu ma swoją skrytkę i klucz do niej. Dzięki temu wiadomo, że pomoc przekazana przez dobroczyńców trafi na pewno do odpowiedniej osoby. Ale to nie wszystko - dzięki historiom życia wiemy, że bezdomny ma konkretne imię i jest realną, potrzebującą osobą ze swoją przeszłością. I przyszłością, którą może zmienić, ale nie własnymi siłami. Decydując się na pomoc mamy wpływ nie na anonimową jednostkę, ale na człowieka, który dzięki nam może odmienić swoje życie. Ta świadomość pomaga pomagać.
Inicjatywa nie kończy się jednak na postawieniu skrzynki. Z każdym z bezdomnych uczestników projektu pracuje wolontariusz. W kwietniu 2019 roku na Uniwersytecie Łódzkim zorganizowano zbiórkę darów dla uczestników Skrzynki “Domni-Bezdomni”. Każdy z chętnych mógł przynieść zarówno produkty potrzebne ogólnie (żywność, ubrania, kosmetyki), jak i rzeczy wskazane przez konkretnych bezdomnych.
Pierwsze ze Skrzynek w Polsce stanęła w Warszawie i wzbudziła duże zainteresowanie wśród mieszkańców. Również wiele osób bezdomnych korzystało z jej pomocy.
Źródło: Wyborcza Łódź / Uniwersytet Łódzki
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.