Reklama

Reklama

TOP 10 najciekawszych atrakcji w Łodzi. Sprawdź! RANKING]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Trend korzystania z wakacyjnego wypoczynku w Polsce, szczególnie w swoim regionie, wciąż wzrasta, czego dowodem trwające właśnie wakacje. Z myślą o przybywających do Łodzi gościach (i rodowitych mieszkańcach) na podstawie opinii portalu Tripadvisor stworzyliśmy ranking najciekawszych łódzkich atrakcji.

Reklama

10. Centrum Nauki i Techniki EC1

Znajdujące się w dawnej Elektrowni Łódzkiej centrum nauki, jak większość tego typu obiektów, jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, a jego celem jest popularyzacja nauki połączona z rozrywką. Interaktywne eksponaty pozwalają wykonywać zwiedzającym eksperymenty m.in. z zakresu: akustyki, elektromagnetyzmu, magnetyzmu, mechaniki płynów, optyki, przewodnictwa cieplnego, radioaktywności.

adres: ul. Targowa 1/3

!reklama!

9. Muzeum Pałac Herbsta

Jego historia związana jest nie tylko z losami dwóch fabrykanckich rodzin – Herbstów i Scheiblerów, lecz także dziejami dzielnicy Księży Młyn. Ten położony w pobliżu rzeki Jasień dom historyczny gromadzi eksponaty malarskie, rzeźbiarskie, grafikę oraz rzemiosło artystyczne.

adres: ul. Przędzalniana 72

8. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – oddział Radogoszcz

Najstarsze łódzkie muzeum o profilu historycznym. Jego oddział Radogoszcz specjalizuje się w dziejach okupacji niemieckiej 1939-1945 w Łodzi i okręgu łódzkim. Mauzoleum i muzeum na Radogoszczu w Łodzi  powstało w miejscu "Rozszerzonego Więzienia Policyjnego" , utworzonego 1 lipca 1940 w fabryce włókienniczej  Samuela Abbego, spalonego w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. wraz z ok. 1500 więźniami. Była to największa niemiecka zbrodnia ludobójstwa dokonana na obszarze Polski pomiędzy Bugiem a Odrą w okresie działań frontowych w 1945 roku.

adres: ul. Zgierska 147

7. Palmiarnia łódzka

Jedna z najnowocześniejszych w Europie palmiarni, i zarazem jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. W jej wnętrzach znalazły dom palmy i rośliny z oranżerii fabrykantów i dawnych urzędników carskich. Położona w otoczeniu Parku Źródliska – najstarszego parku miejskiego w Łodzi.

adres: al. Piłsudskiego 61

6. Cmentarz żydowski

Usytuowany w południowej części Bałut, będący największa pod względem powierzchni nekropolią żydowską w kraju. Pochowano tam ponad 240 tys. osób, w tym ponad 45 tys. zamordowanych w okresie funkcjonowania łódzkiego getta. 

Znajduje się pomiędzy ulicami Bracką, Zagajnikową, Zmienną i Inflancką.

5. Planetarium EC1

To najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 metrów znajduje się sferyczny ekran o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz ponad setka wygodnych foteli. 

adres: ul. Targowa 1/3

4. Pasaż Róży

Wykonany według projektu artystki Joanny Rajkowskiej. Proces powstawania pasażu był niezwykle czasochłonny – polegał na wyłożeniu małymi kawałkami luster powierzchni całej bramy kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3. Odbijająca światło mozaika ożywia otoczenie, a fragmenty luster dają z pozoru obrazy niedopasowane do siebie i zniekształcone. Pasaż Róży został wyróżniony Pinezką Google, jako najciekawsze miejsce województwa łódzkiego.

adres: Ulica Piotrkowska 3

3. Księży Młyn

To zespół fabryk włókienniczych i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824. Budynki fabrykanckie powstały na terenie dawnej osady młyńskiej, a swoje imperium włókiennicze oraz kompleks zabudowań rozwinął tam Karol Scheibler. Obejmował on niegdyś największy budynek mieszkalny z tzw. famułami, sklepem fabrycznym, strażą pożarną, szkołą, zespołem pałacowym, parkiem i stawem. Jest to obecnie jeden z najciekawszych zabytków pofabrykanckich na świecie.

adres: dzielnica Księży Młyn, okolice ul. Tymienieckiego

2. Ulica Piotrkowska

Legendarna, reprezentacyjna ulica Łodzi – może poszczycić się mianem jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Od początku stanowiła centralny punkt miasta, oś, według której rozbudowywano kolejne ulice. Od 1990 roku stopniowo remontowana, dziś „wizytówka Łodzi”, pełniąca rolę starówki w innych miastach.

1. Manufaktura

Ogromne centrum handlowo-usługowe mieszczące się w zabudowaniach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Na terenie Manufaktury odrestaurowano w sumie 90000 m² obiektów z cegły, stworzono m.in. ponad 3-hektarowy rynek, wybudowano parkingi na 3500 samochodów i posadzono kilkaset drzew. W 2011 roku Manufaktura była na drugim największym centrum handlowym w Europie Środkowo-Wschodniej.

adres: ul Drewnowska 58

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy