10. Centrum Nauki i Techniki EC1
Znajdujące się w dawnej Elektrowni Łódzkiej centrum nauki, jak większość tego typu obiektów, jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, a jego celem jest popularyzacja nauki połączona z rozrywką. Interaktywne eksponaty pozwalają wykonywać zwiedzającym eksperymenty m.in. z zakresu: akustyki, elektromagnetyzmu, magnetyzmu, mechaniki płynów, optyki, przewodnictwa cieplnego, radioaktywności.
adres: ul. Targowa 1/3
!reklama!
9. Muzeum Pałac Herbsta
Jego historia związana jest nie tylko z losami dwóch fabrykanckich rodzin – Herbstów i Scheiblerów, lecz także dziejami dzielnicy Księży Młyn. Ten położony w pobliżu rzeki Jasień dom historyczny gromadzi eksponaty malarskie, rzeźbiarskie, grafikę oraz rzemiosło artystyczne.
adres: ul. Przędzalniana 72
8. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – oddział Radogoszcz
Najstarsze łódzkie muzeum o profilu historycznym. Jego oddział Radogoszcz specjalizuje się w dziejach okupacji niemieckiej 1939-1945 w Łodzi i okręgu łódzkim. Mauzoleum i muzeum na Radogoszczu w Łodzi powstało w miejscu "Rozszerzonego Więzienia Policyjnego" , utworzonego 1 lipca 1940 w fabryce włókienniczej Samuela Abbego, spalonego w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. wraz z ok. 1500 więźniami. Była to największa niemiecka zbrodnia ludobójstwa dokonana na obszarze Polski pomiędzy Bugiem a Odrą w okresie działań frontowych w 1945 roku.
adres: ul. Zgierska 147
7. Palmiarnia łódzka
Jedna z najnowocześniejszych w Europie palmiarni, i zarazem jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. W jej wnętrzach znalazły dom palmy i rośliny z oranżerii fabrykantów i dawnych urzędników carskich. Położona w otoczeniu Parku Źródliska – najstarszego parku miejskiego w Łodzi.
adres: al. Piłsudskiego 61
6. Cmentarz żydowski
Usytuowany w południowej części Bałut, będący największa pod względem powierzchni nekropolią żydowską w kraju. Pochowano tam ponad 240 tys. osób, w tym ponad 45 tys. zamordowanych w okresie funkcjonowania łódzkiego getta.
Znajduje się pomiędzy ulicami Bracką, Zagajnikową, Zmienną i Inflancką.
5. Planetarium EC1
To najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 metrów znajduje się sferyczny ekran o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz ponad setka wygodnych foteli.
adres: ul. Targowa 1/3
4. Pasaż Róży
Wykonany według projektu artystki Joanny Rajkowskiej. Proces powstawania pasażu był niezwykle czasochłonny – polegał na wyłożeniu małymi kawałkami luster powierzchni całej bramy kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3. Odbijająca światło mozaika ożywia otoczenie, a fragmenty luster dają z pozoru obrazy niedopasowane do siebie i zniekształcone. Pasaż Róży został wyróżniony Pinezką Google, jako najciekawsze miejsce województwa łódzkiego.
adres: Ulica Piotrkowska 3
3. Księży Młyn
To zespół fabryk włókienniczych i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824. Budynki fabrykanckie powstały na terenie dawnej osady młyńskiej, a swoje imperium włókiennicze oraz kompleks zabudowań rozwinął tam Karol Scheibler. Obejmował on niegdyś największy budynek mieszkalny z tzw. famułami, sklepem fabrycznym, strażą pożarną, szkołą, zespołem pałacowym, parkiem i stawem. Jest to obecnie jeden z najciekawszych zabytków pofabrykanckich na świecie.
adres: dzielnica Księży Młyn, okolice ul. Tymienieckiego
2. Ulica Piotrkowska
Legendarna, reprezentacyjna ulica Łodzi – może poszczycić się mianem jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Od początku stanowiła centralny punkt miasta, oś, według której rozbudowywano kolejne ulice. Od 1990 roku stopniowo remontowana, dziś „wizytówka Łodzi”, pełniąca rolę starówki w innych miastach.
1. Manufaktura
Ogromne centrum handlowo-usługowe mieszczące się w zabudowaniach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Na terenie Manufaktury odrestaurowano w sumie 90000 m² obiektów z cegły, stworzono m.in. ponad 3-hektarowy rynek, wybudowano parkingi na 3500 samochodów i posadzono kilkaset drzew. W 2011 roku Manufaktura była na drugim największym centrum handlowym w Europie Środkowo-Wschodniej.
adres: ul Drewnowska 58
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.