reklama
reklama

Totalna metamorfoza Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Totalna metamorfoza Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi [zdjęcia] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźBudynek Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi zmienił się nie do poznania. Modernizacji poddano także dziedziniec, na których organizowane będą wydarzenia plenerowe: koncerty, wystawy, spotkania. Szczegóły w artykule poniżej.
reklama

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi po modernizacji

Zakończyły się roboty budowlane w ramach projektu modernizacji budynków „B”, „D”, „E” i pomieszczeń wraz z dziedzińcem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Obiekt został oddany do użytku, obecnie zaś trwa dostawa wyposażenia pomieszczeń edukacyjnych i magazynów studyjnych.

Dzięki zwiększeniu powierzchni o 180% oraz udostępnieniu budynków dla zwiedzających, a także nowej ofercie kulturalno-edukacyjnej, która będzie realizowana w zmodernizowanych pomieszczeniach, muzeum stało się miejscem bardziej atrakcyjnym dla szerokiego grona odbiorców, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Miejsce dla łodzian i nie tylko

Projekt modernizacji budynków „B”, „D” i „E” obejmował roboty budowlane (w tym również roboty instalacyjne), a także prace o charakterze renowacyjnym i konserwatorskim (funkcja budynków głównych Muzeum A i C pozostała bez zmian). Przestrzenie, które wcześniej były zamknięte dla osób zwiedzających (m.in. magazyny znajdujące się na dziedzińcu), zostały przebudowane i zaadaptowane na magazyny studyjne i sale edukacyjne.

reklama

Jakie funkcje pełnić będą objęte projektem przestrzenie?

- Przede wszystkim znajdą się tam zbiory trzech ogromnych działów Muzeum: archeologicznego, etnograficznego i widowisk lalkowych. Ulokowane w nowych przestrzeniach zabytki będą dostępne dla zwiedzających pod kuratelą opiekunów zbiorów. Nowe, wyposażone w specjalistyczny sprzęt budynki to również zmodernizowana i dostosowana do standardów europejskich siedziba Działu Konserwacji i Badań nad Zabytkami, który dzięki inwestycji zyskał nowe możliwości ochrony dóbr kultury – wymienia dr Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Oprócz prac dotyczących budynków „B”, „D” i „E” Muzeum, modernizacji poddany został także dziedziniec – docelowe miejsce spotkań edukacyjnych, wernisaży, koncertów i wystaw plenerowych. Muzeum pragnie bowiem przyciągnąć nową ofertą szerokie grono odwiedzających nie tylko z Łodzi i województwa, ale także z całej Polski i Europy.

reklama

I choć realną przeprowadzkę zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku, odwiedzający Muzeum już mogą korzystać z nowych przestrzeni. W jednym z magazynów studyjnych organizowane są wystawy, w tym m.in. ekspozycja poświęcona 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej czy najnowsza wystawa, która powstała z okazji jubileuszu 90-lecia powstania muzeum.

Łódzka inwestycja z niespodziankami

Same prace budowlane w ramach projektu trwały od 23 listopada 2018 r. do 28 września 2020 r. i przebiegały w miarę możliwości sprawnie. Niespodzianki na budowie?

- Nie było większych nie licząc ogromnego głazu narzutowego, który po odkopaniu w miejscu fundamentów budynku B pozostawiliśmy na terenie budowy i można go podziwiać na dziedzińcu Muzeum. Niespodzianką na pewno była konieczność sprowadzenia specjalnego 300-tonowego dźwigu, by zamontować żurawia wieżowego obsługującego budowę, transport materiałów budowlanych przez wąską muzealną bramę wjazdową na dziedziniec i … co chyba nas wszystkich zaskoczyło - sytuacja związana z pandemią COVID-19 – mówi Krzysztof Szurgot z firmy Przedsiębiorstwo KJS z Koła Generalny Wykonawca robót budowlanych.

reklama

Inwestycja w liczbach

  • 3,5 tys. m2 materiału murowego (bloczek komórkowy, cegła pełna i beton komórkowy)
  • 1,4 tys. m3 betonu
  • 140 ton stali zbrojeniowej
  • 462 mikropale fundamentowe, dające w sumie 2,8 km wierceń
  • regały o łącznej wadze blisko 14 t
  • półki o powierzchni blisko 1000 m2
Projekt „Modernizacja budynków „B”, „D”, „E” i pomieszczeń wraz z dziedzińcem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi” został zrealizowany ze środków Funduszy Europejskich dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, a całkowita kwota przeznaczona na realizację projektu wynosi 30 948 714 zł. Zakończenie całego projektu planowane jest jeszcze na 2021r.

reklama

Perełka na kulturalnej mapie Polski – historia Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi

Historia budynku głównego „A” sięga roku 1856. Obiekt został wzniesiony na potrzeby Szkoły Powiatowej Realnej Niemiecko - Rosyjskiej. Oszczędna architektura budowli operowała uproszczonymi motywami neorenesansowymi. Kolejne architektoniczne przekształcenia budynku wiązały się z jego późniejszymi adaptacjami na Łódzką Wyższą Szkołę Rzemieślniczą oraz siedzibę łódzkiego Magistratu w latach dwudziestych XX wieku.

Od 1945 r. w gmachu przy Placu Wolności mieściło się Miejskie Muzeum Prehistoryczne i Miejskie Muzeum Etnograficzne, które połączono po 10 latach w Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, funkcjonujące w budynku do dziś.

Budynek B - z sześcioletnim opóźnieniem [w 1862] na dziedzińcu szkoły wybudowano skromne, wolnostojące, parterowe laboratorium, w którym uczniowie zdobywali umiejętności praktyczne, niezbędne w przemyśle włókienniczym. Podobnie jak gmach główny (budynek A) laboratorium kilkakrotnie rozbudowywano. Po przejęciu obiektu przez Magistrat budynek przez 10 lat służył Łódzkiemu Miejskiemu Chemiczno-Bakteriologicznemu Laboratorium. W 1918 r., jeszcze podczas okupacji niemieckiej, przeniesiono tu do odpowiednio przekształconych pomieszczeń Główną Kasę Miejską. Po 1945 roku w budynku mieściło się Biuro Adresowe Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Od 1960 r., po przebudowie pomieszczeń, oraz modernizacji w 2020 roku budynek zajmują Dział Konserwacji i Badań nad Zabytkami oraz magazyny zabytków etnograficznych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Budynek D - wzniesiony w pierwszych latach XX w. po przejęciu obiektu przez Magistrat z przeznaczeniem na ubikacje i pomieszczenie gospodarcze. Po modernizacji w 2020r budynek pełni obecnie funkcję administracyjną.

Budynek E - W 1906 r. na potrzeby ochrony obiektów, głównie Miejskiego Laboratorium Chemiczno-Bakteriologicznego, w południowej części dziedzińca, przy końcu laboratorium, wybudowano dwupokojowy dom dla stróża. W czasie okupacji obok domu Niemcy zbudowali garaże na pięć samochodów. Obecnie to trzypiętrowy budynek, który po modernizacji w 2020r zyskał nowe funkcje. Mieszczą się w nim sale edukacyjne i magazyny zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Polski, w którym mieści się prawie 300 tys. zabytków związanych z archeologią, etnografią, numizmatyką i teatrem lalkowym, jest podmiotem wiodącym w branży muzeów archeologicznych i muzeów etnograficznych w kraju. W Polsce nie istnieje drugie muzeum, które byłoby tak interdyscyplinarną placówką muzealną, stąd też jego ponadregionalne znaczenie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama