reklama
reklama

Trwa hossa na łódzkim rynku biurowym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trwa hossa na łódzkim rynku biurowym - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź2019 rok przyniósł Łodzi wysyp kolejnych nowoczesnych biurowców klasy A. Miasto wciąż umacnia swoją pozycję na rynku biznesowym, osiągając prawie 330 tys. mkw. powierzchni biurowej najwyższej klasy.
reklama

Trwa hossa na łódzkim rynku biurowym

Sprawdziliśmy, jakie czynniki warunkują przyszłość rozwijającego się centrum biznesowego.

Znakomity 2018 rok był przełomowy dla łódzkiego rynku nieruchomości - rynek biurowy rozrósł się w tym czasie o blisko 44 tys. mkw., przekraczając, wydawało się magiczną, granicę pół miliona mkw. powierzchni biurowej. Pożegnany właśnie 2019 również nie był dla łodzian rozczarowujący: na łódzkiej mapie biurowców obserwujemy teraz istny wysyp nowych inwestycji. Obecnie nowoczesne powierzchnie klasy A stanowią już ponad połowę olbrzymiej, biurowej mapy Łodzi. Co zatem spowodowało tak imponujący rozrost biurowej infrastruktury w tym regionie?

Ambitne projekty rewitalizacyjne

W opinii Michała Śmiechowicza z Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ, w Łodzi biur przybywa ze względu na rozwój miasta.

reklama

 - Projekty rewitalizacyjne dostarczają atrakcyjnej powierzchni do pracy. Takie projekty jak m.in. Textorial Park, Monopolis czy OFF Piotrkowska stanowią wizytówkę rozwijającego się miasta. Łódź staje się bardzo atrakcyjnym miejscem do pracy.  - twierdzi Michał Śmiechowicz

Faktem jest, że w Łodzi powstają obecnie nie tylko nowe biurowce, ale także podejmowane są również odważne projekty rewitalizacyjne. Charakterystyczne i unikatowe, łódzkie tereny poprzemysłowe wciąż cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem ze strony nowych inwestorów.

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że Łódź wyznacza pewne trendy w świecie nieruchomości. Niebanalne rewitalizacje, takie jak choćby głośny ostanio Textorial Park, stały się nieodłącznym elementem polityki miasta. Łódzki rynek biurowy rośnie właśnie m.in. dzięki unikatowości architektury miasta oraz dużej ilości postindustrialnej powierzchni, która jest adaptowana na potrzeby biznesowe. Na koniec pierwszej połowy 2019 roku, aż 20% nowoczesnej powierzchni biurowej miasta stanowiły odnowione fabryki i kamienice.

reklama

Historyczny Księży Młyn to przykład inwestycji, która podbiła serca prywatnych inwestorów. Pofabryczna XIX wieczna dzielnica już w 2009 roku zaowocowała pierwszym budynkiem klasy A w mieście – Textorial Park I. Od tamtej pory Księży Młyn zaczął odradzać się niczym swego rodzaju miasto w mieście. Dziś Textorial Park I napędza życie artystyczne Księżego Młynu. Lada moment ruszy też budowa bliźniaczej inwestycji, w efekcie czego na Księżym Młynie pojawi się oczekiwany Textorial Park II.

Wysoki popyt trwa

Łódzki rynek biurowy rośnie obecnie w zatrważającym tempie, ponieważ popyt na powierzchnię biurową w Łodzi wciąż rośnie. Powołując się na analizy Savills, podczas pierwszego półrocza 2019 roku w Łodzi wynajęto niemal 32 200 mkw. powierzchni biurowej – co stanowi aż o 13% więcej niż rok wcześniej. Jest to dla łódzkiego rynku rekordowy wynik. Wśród firm, które w ciągu ostatnich lat wynajmowały przestrzenie biurowe w Łodzi, najczęściej pojawiały się przedsiębiorstwa z sektora IT.  

reklama

 

- Deweloperzy dostrzegli w Łodzi potencjał. Nigdy wcześniej (…) nie prognozowano tu tak wysokiego poziomu nowej podaży. Wzrost dostępności wysokiej jakości biurowców może pomóc w przyciągnięciu do Łodzi nowych firm – twierdzi Dariusz Karwański, dyrektor w dziale powierzchni biurowych, Savills.

Z czego wynika aż tak duży popyt na biura w Łodzi? Nie bez znaczenia są tu konkurencyjne stawki najmu oraz niewygórowane pensje pracownicze, które zdecydowanie zachęcają pracodawców do najmu powierzchni biurowych w naszym regionie. Dodatkowym atutem Łodzi jest też bliskość stolicy. Głównie te czynniki sprawiają, że miasto jest atrakcyjne nie tylko dla właścicieli firm, ale także dla prywatnych inwestorów. Wspomniane uwarunkowania często skłaniają deweloperów do podjęcia inwestycji i budowy nowych biurowców.

Stawki czynszu na łódzkim rynku biurowym są obecnie stabilne - nie ulegały większym zmianom w przeciągu ostatniego roku. Stawki za biura klasy A wahały się w przedziale od około 11 do 15,5 EUR/mkw. miesięcznie. W przypadku powierzchni poprzemysłowych, zaadaptowanych na cele biurowe, czynsze są zwykle niższe i mieszczą się w przedziale od 8,00 euro/m kw./miesiąc do 10,00 euro/mkw./miesiąc. Łódzkie biura oferują zatem najwyższą jakość obiektu, a przy tym ekonomiczną eksploatację. Najbardziej konkurencyjne okazują się inwestycje poprzemysłowe, jak np. wspomniany już wcześniej Textorial Park I. Dla porównania: w Warszawie ceny szybują nawet do 25,50 euro/mkw./miesiąc.

Poza sektorem IT, wśród wielu innych branż, które obecnie prężnie rozwijają się w Łodzi, przodują: informatyka i telekomunikacja, produkcja zaawansowanych materiałów budowlanych, ale także przemysł meblowy i nowoczesny przemysł włókienniczy. Pracodawcy są już świadomi, że biuro to nie tylko wizytówka firmy, ale również przestrzeń społeczna, która ma na celu ułatwić pracownikom efektywną komunikację i współpracę. Dlatego też, chcąc zwiększyć efektywność pracowników, pracodawcy przeważnie decydują się na nowoczesne biurowce klasy A. Nie jest nowością, że estetyczny wygląd i atrakcyjna aranżacja wnętrza biura ma istotne znaczenie
i przyczynia się do wymiernych efektów pracy zespołów.

Odważne plany

Biurowa Łódź jest wciąż na fali. Według danych Savills, w najbliższych latach na łódzkim rynku biurowym pojawi się prawdopodobnie ok. 210 000 mkw. nowej powierzchni biurowej. Wśród takich nowych, dużych inwestycji pojawią się m.in.: Targowa 2 (HB Reavis), Textorial Park II (St. Paul’s Development) oraz Fuzja (Echo Investment). Wszystko wskazuje również na to, że zasoby powierzchni biurowej zwiększą się w Łodzi o niemal połowę.

Większość ekspertów z dziedziny nieruchomości twierdzi zgodnie, że jesteśmy obecnie świadkami przeobrażenia naszego miasta w nowoczesne centrum biznesowe. Jeszcze do niedawna zajmująca siódmą pozycję w rankingu najbardziej rozwijających się metropolii biurowych, dziś Łódź wskakuje już samodzielnie na miejsce czwarte - tuż za czołówką. Co będzie dalej? Czy hossa na łódzkim rynku biurowym utrzyma się dłużej? Pokażą to najbliższe lata - z rokiem 2020 na czele.


Źródło: Textorial Park / St.Pauls Development Polska

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama