Reklama

Reklama

Trwa moda na taśmowe oglądnie seriali

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trwa moda na taśmowe oglądnie seriali - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Moda na taśmowe oglądanie seriali trwa i staje się coraz bardziej popularna.

Reklama

Trwa moda na taśmowe oglądnie seriali

Moda na taśmowe oglądanie seriali trwa i przybiera często coraz większą skalę. Internauci licytują się na przykład między sobą na liczbę obejrzanych odcinków za jednym zamachem.

`– Osoby, które są wysoko zbingowane, będą siedziały przed telewizorem, tabletem czy komórką nawet i kilka godzin bez przerwy – mówi Anna Jupowicz-Ginalska z Uniwersytet Warszawskiego.

Widać to również w badaniach. Dla co trzeciego Polaka w wieku 9–55 lat stylem, który dominuje jest oglądanie wielu odcinków serialu z rzędu. Seryjnie oglądają seriale częściej kobiety (39 proc.), a rzadziej mężczyźni (30 proc.) – wynika z badania IQS przeprowadzonego w ubiegłym roku.​ 

Binge watching, binge viewing czy „bingowanie” to obecnie popularne zjawisko polegające na kompulsywnym, taśmowym oglądaniu seriali, bez kontroli czasu. Przeważnie oglądamy w taki sposób kultowe i nowe seriale na platformach internetowych, udostępniających od razu całą serię, dzięki czemu fani nie muszą czekać nawet kilku dni na kolejny odcinek.

– To ukłon w stronę fanów także po to, żeby tworzyć społeczność wokół poszczególnych seriali; po to, żeby ludzie wymieniali się poglądami na ich temat, deklarowali, że bingują, że produkcja im się podoba na tyle, że obejrzeli od razu 4–5 odcinków, a czasem nawet i całą serię. Co więcej, fani umawiają się na bingowanie i wspólnie z ludźmi z całego świata oglądają dany serial – mówi agencji Newseria Biznes Anna Jupowicz-Ginalska z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Z badania Video Love Story 2 agencji IQS wynika, że do kompulsywnego oglądania seriali w Polsce przyznaje się aż 43 proc. studentów i uczniów. Z kolei wśród osób niepracujących więcej jest tych czekających na cotygodniowy premierowy odcinek (47 proc.). Bingowanie częściej występuje u pokolenia Y, które ze względu na wiek i brak zobowiązań rodzinnych może poświęcić znacznie więcej czasu na oglądanie kilku odcinków z rzędu.

– Wśród tych najmłodszych, ale i wśród młodych dorosłych modne jest chwalenie się tym, co oglądają. Jest tworzony rozgłos, czemu towarzyszy bardzo duże zapotrzebowanie na dany serial, podbijany oczywiście kampaniami promocyjnymi prowadzonymi nawet rok przed premierą danego serialu – mówi Anna Jupowicz-Ginalska.

Na bingowaniu wizerunkowo korzystają też platformy internetowe.

– To jest niesłychana wartość dla każdej platformy: mieć grupę zadeklarowanych fanów (...) Tacy fani są trendsetterami, mogą rekomendować coś kolejnym odbiorcom, więc zasięg tego serialu może być zdecydowanie rozbudowany – podkreśla Anna Jupowicz-Ginalska.

Portale internetowe zapowiadają wciąż kolejne premiery, a długie wieczory zachęcają do spędzenia czasu przed telewizorem, laptopem, tabletem czy smartfonem. Warto jednak kontrolować taką przyjemność, by nie przerodziła się w uzależnienie, czy chorobę.

– Różne są pomysły naukowców na ten temat. W przypadku Polski ciągle nie dysponujemy jeszcze wieloma badaniami na ten temat, a jest to wątek ważny i interesujący, ponieważ wiąże się z wieloma czysto psychologicznymi postawami konsumentów i zupełnie nowymi nawykami korzystania z mediów – mówi Anna Jupowicz-Ginalska. – Bingowanie może nieść ze sobą nie tylko konsekwencje fizyczne, czyli zmęczenie, bóle głowy, nudności. Za tym wszystkim może kryć się także tendencja do ponadmiarowego oglądania seriali i do budowania swojego wizerunku na tej podstawie.


Źródło: Newseria.pl

Niestety, nie wiemy jak wygląda bingowanie w Łodzi. Czy także macie nawyk oglądania seriali taśmowo, tzn po kilka odcinków na raz?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy