Reklama

Reklama

Trwa modernizacja linii kolejowej Łódź Kaliska - Zgierz. Nowe tory, perony i wiadukty [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 30 maj 2020 17:03
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W czerwcu powstanie nowy peron w Łodzi Żabieńcu. Dla podróżnych będzie też lepszy dostęp do pociągów w Zgierzu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują linię z Łodzi do Kutna na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz.

Na stacji Łódź Żabieniec wybudowane będą dwa nowe, wyższe perony. Jest już zasadnicza konstrukcja peronu nr 1. Wykonawca będzie układał nawierzchnię. Zamontowane zostaną ławki i wiaty. Zaplanowane jest nagłośnienie oraz czytelne oznakowanie i gabloty z rozkładami jazdy. Z pierwszego nowego peronu podróżni skorzystają w czerwcu.

!reklama!

Przebudowywane jest również przejście podziemne. Prace zorganizowano tak, że odnawianie obiektu pozwala też na dojście do peronów. Przejście będzie wyposażone w dwie windy, które umożliwią dostęp do pociągów osobom o ograniczonej możliwości poruszania się.

Na stacji ułożono już nowy tor przy peronie nr 1. Szykowana jest nowa sieć trakcyjna.

Prace na linii kolejowej w Zgierzu

Natomiast mieszkańcy Zgierza zyskają wygodne połączenia w kierunku Łodzi, Kutna i Łowicza. Modernizowane stacje Zgierz i Łódź Żabieniec zapewnią lepszą organizacją kolejowych podróży. Pociągi pasażerskie między Łodzią Kaliską a Zgierzem przyspieszą ze 100 km/h do 120 km/h. Będą lepsze warunki przewozu towarów. Pociągi towarowe będą mogły jeździć nie 60 km/h, ale do 100 km/h. Sprawniejszy przewóz towarów zapewni również przebudowany układ torowy na stacjach Łódź Żabieniec i Zgierz oraz nowoczesne systemy sterowania ruchem kolejowym.

Na stacji Zgierz PLK budują dodatkowy peron nr 3. Układane są już płyty peronowe. Powstaje nowe przejście podziemne w miejscu przejścia w poziomie szyn. Na żelbetowych ścianach budowany jest strop tunelu. W przejściu będą cztery windy.

W zachodniej części stacji, w miejscu zdemontowanych torów i sieci trakcyjnej, układane są już nowe rozjazdy, które umożliwiają przejazd pociągów w kierunku stacji Łódź Widzew. Wykonawca przygotowuje teren i pracuje przy peronie nr 2.

Między Łodzią Kaliską a Zgierzem wymieniane są tory i sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem. Pociągi jeżdżą jednym torem. Na szlaku Zgierz - Łódź Żabieniec ułożono już nowe podkłady. Rozpoczął się montaż szyn. Na szlaku Łódź Żabieniec - Łódź Kaliska przygotowano podłoże, układany jest tłuczeń, następnie montowany będzie nowy tor. Zmienia się most nad rzeką Bałutką. Jest już nowa betonowa konstrukcja, budowane są podpory. Pociągi jeżdżą po tymczasowej przeprawie.

Modernizacja wiaduktów

W ramach inwestycji przebudowywane są wiadukty kolejowe w Zgierzu: nad ul. Długą i ul. Łódzką. Będą  wyższe i szersze.

Nad ul. Łódzką usunięto stary obiekt. Pociągi jeżdżą po tymczasowej konstrukcji. Wkrótce rozpocznie się wzmacnianie przyczółków i budowa nowego obiektu. Po zakończeniu przebudowy na ul. Łódzkiej prace przeniosą się na wiadukt nad ul. Długą w Zgierzu. Zakres prac nad ul. Łódzką wymaga zmian w ruchu drogowym.

Wzrost poziomu bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego ma przynieść modernizacja 5 przejazdów kolejowo-drogowych na odcinku Łódź Kaliska - Zgierz. Obecnie prace skupiają się na przejazdach na ul. Liściastej i ul. Okulickiego w Łodzi. Montowane są nowoczesne urządzenia przejazdowe.

Liczby inwestycji Łódź Kaliska - Zgierz

  • 5 dostępniejszych peronów
  • 48 nowych rozjazdów
  • 25 km nowych torów
  • 3 przebudowane mosty
  • 3 przebudowane wiadukty

Źródło: PKP PLK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.