reklama
reklama

Trwa remont Pałacu Scheiblera. Zobacz, jak zmienia się Muzeum Kinematografii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od lipca 2019 r. trwa gruntowna modernizacja zabytkowego pałacu. Aktualnie kończą się prace na poddaszu, tam powstaje nowa sala ekspozycyjna, a także klatka schodowa z windą, odnowione zostaną wnętrza i pojawią się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
reklama

- W muzeum trwają prace wykończeniowe przy klatce schodowej i montażu windy. Zakończyliśmy prace konstrukcyjne na  strychu muzeum. Przygotowujemy się do wymiany instalacji przeciwpożarowych – mówi Michał Kołodziejczyk, przedstawiciel wykonawcy remontu

- Muzeum po remoncie zyska dodatkową salę ekspozycyjną. Część strychu, gdzie do tej pory mieścił się magazyn zostanie zaadoptowana na przestrzeń wystawienniczą. W tej części prezentowana będzie wystawa ,,Pałac pełen bajek”, ale pojawią się również wystawy czasowe.  Na parterze w specjalnie wydzielonej sali  zostanie umieszczony fotoplastikon  – informuje Jakub Wiewiórski, zastępca dyrektora Muzeum Kinematografii w Łodzi.

!reklama! Muzeum Kinematografii wraz z końcem remontu otrzyma nowoczesny sprzęt do nagłośnienia i projekcji filmowych. Inwestycja ma zakończyć się w październiku 2020 r.

Kamery na korbkę, latarnia magiczna i fotoplastikon

Zbiory muzeum to ponad 50.000 eksponatów, a wśród nich  różnego rodzaju kamery filmowe (również te na korbkę), projektory czy rzutniki. Miłośnicy kina mogą oglądać przedmioty pochodzące z czasów poprzedzających epokę filmów: mutoskop czy latarnia magiczna. Zbiory to też liczne polskie i zagraniczne plakaty filmowe, scenariusze, fotografie i elementy scenografii. W muzeum znaleźć można prawdziwy unikat – Fotoplastikon, jeden na świecie tego rodzaju zachowany egzemplarz, pochodzący z pracowni wynalazcy tego urządzenia, Augusta Fuhrmana. 

Pałac Scheiblera piękną wizytówką miasta

Pałac Karola Scheiblera jest miejscem, które chętnie odwiedzają nie tylko łodzianie, ale również - turyści. Lekko klasycystyczna fasada, kontrastuje z bogactwem eklektycznych wnętrz. Meble do pałacu sprowadzano wówczas aż z Berlina, Drezna i Paryża. Wiele elementów z tych elementów wyposażenia pozostało w pałacu do dziś, np. sala lustrzana na parterze. W jednym z pomieszczeń zachowała się mozaika z weneckiego warsztatu Antonia Salvattiego. Wzrok przyciągają także ozdobne kominki czy alegoryczne malowidła na ścianach. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama