Łódzki Dom Kultury - to właśnie pod nim w przyszłości będą kursować szybkie pociągi i także po nim spotkają się dwa różne tunele: średnicowy i KDP (Kolei Dużych Prędkości) realizowany w ramach CPK (Centralnego Portu Komunikacyjnego).
Budowa tunelu Kolei Dużych Prędkości pod Łodzią
Aby można było wykonać nowy tunel tuż pod budynkiem ŁDK-u konieczne jest wzmocnienie fundamentów budynku. Operacja trwa od wielu tygodni i ma się zakończyć jeszcze w wakacje - planowanym terminem jest sierpień 2025 r.
- To właśnie województwo łódzkie i miasto Łódź jest w awangardzie inwestycji kolejowych CPK
- mówi Piotr Rachwalski, członek zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego.
I dodaje:
- Tutaj zlokalizowana jest m.in. znaczna część linii „Y” Kolei Dużych Prędkości: Warszawa – CPK – Łódź, która jest fazie projektowania, pozyskiwania zgód i wykupu nieruchomości. Tutaj od dłuższego czasu trwają prace budowalne związane z tunelem dalekobieżnym CPK. Przed nami wciąż najważniejsza część prac – drążenie samego tunelu, do którego rozstrzygnięcia przetargu właśnie zmierzamy.
Wzmacnianie fundamentów Łódzkiego Domu Kultury juz trwa - a co z innymi budynkami? Czy będzie konieczne wzmocnienie innych obiektów?
Będzie eksprertyza stanu technicznego budynków na trasie tunelu KDP
O tym mamy się dowiedzieć tuż po wykonaniu specjalistycznej analizy i badań.
- Wyłoniona w postępowaniu firma Albraco zrealizuje około 70 dodatkowych analiz i badań. Przygotowane zostanie mi.in kompletna dokumentacja aktualnego stanu technicznego wskazanych budynków i przeprowadzone postępowanie diagnostyczne w tym sprawdzenie nośności, stateczności i bezpieczeństwa konstrukcji w obecnym stanie
- zapowiada Centralny Port Komunikacyjny.
Wykonawcę prac przy tunelu Kolei Dużych Prędkości na "łódzkim" odcinku mamy poznać w czerwcu 2025 r.
Budowa linii kolejowej 85 na odcinku Warszawa Zachodnia – CPK – Łódź Niciarniana jest najbardziej zaawansowanym fragmentem realizowanych przez spółkę kolejowych tras KDP. Oddanie do użytku tej część kolejowej linii „Y” planowane jest na rok 2032, czyli wraz z uruchomienie Lotniska CPK. Cała 480-kilometrowy linia z Warszawy przez Łódź do Poznania i Wrocławia ma zostać uruchomiona do końca 2035 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.