Łódź. Trwa rozbudowa systemu fotoradarowego w Polsce
Zakup urządzeń rejestrujących wjazd pojazdów na czerwonym świetle oraz pojazdów z urządzeniami rejestrującymi to kolejny etap realizacji projektu rozbudowy systemu fotoradarowego.!reklama!
Rozbudowa i modernizacja systemu obejmie swoim zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych. W ramach realizacji projektu przewidziano zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach: 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów), 30 urządzeń służących do monitorowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 urządzeń rejestrujących niestosownie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowym, a także 11 przenośnych urządzeń rejestrujących. Sukcesywnie wymieniane będą najstarsze i wyeksploatowane już urządzenia funkcjonujące w systemie CANARD.
Fotoradary na niebezpiecznych skrzyżowaniach w Łodzi
Pojawienie się trzech kolejnych fotoradarów w Łodzi to część ogólnopolskiej akcji, która zakłada montaż 30 takich urządzeń na najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach w 18 miastach w Polsce, wskazanych przez Instytut Transportu Samochodowego w analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
„Oceniając konieczność wprowadzenia stałej kontroli brano również pod uwagę charakter najbliższej okolicy, w tym bliskość szkół, obiektów użyteczności publicznej, infrastruktury przeznaczonej dla pieszych czy transportu zbiorowego” - czytamy na w informacji Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
W Łodzi fotoradary wychwytujące pojazdy przejeżdżające na czerwonym świetle mają znaleźć się na:
- al. Mickiewicza z ul. Żeromskiego,
- al. Kościuszki z ul. A. Struga,
- ul. Rokicińskiej z ul. Puszkina (rondo Inwalidów).
Jak będą działać nowe fotoradary w Łodzi?
Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła).Jak informuje CANARD, wybrany wykonawca będzie miał 72 tygodnie od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania. Fotoradary zaczną więc działać najwcześniej w 2022 r.
Po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu fotoradarowego, CANARD będzie prowadził kontrole na 50 skrzyżowaniach w Polsce. Dziś stałymi kontrolami objętych jest 20.
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi: 162 mln zł, z czego 137,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.