Reklama

Reklama

Trzy koncerty w trzy dni! Filharmonia Łódzka zaprasza do uczestnictwa w niezwykłych muzycznych wieczorach online

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Trzy koncerty w trzy dni!  Filharmonia Łódzka zaprasza do uczestnictwa w niezwykłych muzycznych wieczorach online - Zdjęcie główne

Gościem specjalnym piątkowego koncertu symfonicznego będzie koreańska skrzypaczka Soyoung Yoon (fot. Filharmonia Łódzka) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Już w najbliższy weekend Filharmonia Łódzka zaprezentuje trzy niepowtarzalne koncerty, do udziału w których zaprosiła znakomitych gości.  Różnorodność zaproponowanego programu spełni wymagania nawet najbardziej wymagającej publiczności.

Podczas trzech kolejnych wieczorów (29-31.01)  w Filharmonii Łódzkiej wszystkie muzyczne gusta zostaną zaspokojone. Pierwszy z koncertów odbędzie się już w piątek wieczorem (29.01) – w 134. rocznicę urodzin Artura Rubinsteina.

!reklama!

Gościem specjalnym piątkowego koncertu symfonicznego (29.01.2021) będzie koreańska skrzypaczka Soyoung Yoon, której drogę do międzynarodowej kariery otworzyło zwycięstwo w 14. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 roku. Od tego czasu koncertuje na całym świecie, prezentując recitale solowe i kameralne oraz utwory z orkiestrą.

Była oklaskiwana w renomowanych salach koncertowych, takich jak: Santori Hall w Tokio, Tonhalle w Zurychu, Filharmonia w Kolonii, Centrum Sztuk Wykonawczych w Tel Awiwie. W Filharmonii Łódzkiej skrzypaczka wykona I Koncert skrzypcowy g-moll Maxa Brucha, nawiązujący do romantycznego stylu Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Utwór zachwyca wyeksponowaną partią solową i niebanalnymi pomysłami melodycznymi. W programie znajdzie się też Uwertura "Hebrydy" Mendelssohna-Bartholdy'ego i Concert Românes G. Ligetiego. Orkiestra Symfoniczna FŁ wystąpi pod batutą niezwykle charyzmatycznego Michała Nesterowicza.

Bezpłatna transmisja online koncertu rozpocznie się o 18.55: https://www.youtube.com/watch?v=s0ouJGVLohU 

Sobotni wieczór (30.01.2021) poświęcony będzie muzyce chóralnej i dźwiękom gitary, stanowiących niecodzienne połączenie. Występuje ono między innymi w "Romancero Gitano" - cyklu siedmiu utworów na chór i gitarę klasyczną kompozytora włoskiego Mario Castelnuovo - Tedesco (1895 - 1968). Utwór powstał do wierszy z tomu "Romancero gitano" ("Romancero cygańskie") Frederica Garcíi Lorki, uważanych za ważne dzieło XX-wiecznej literatury hiszpańskiej.

Partię gitary wykona Maciej Staszewski, łódzki gitarzysta i kompozytor, związany z tutejszą Akademią Muzyczną. Jako solista współpracował m.in. z Orkiestrą „Łódzkie Smyczki”, Polish Camerata,  Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Smyczkową PRIMUZ Akademii Muzycznej w Łodzi. Zajmuje się również muzyką improwizowaną. Jest autorem kompozycji na gitarę, utworów fortepianowych, kameralnych, chóralnych i elektroakustycznych. Chór Filharmonii Łódzkiej wystąpi pod kierunkiem Dawida Bera.   

Bezpłatna transmisja online koncertu rozpocznie się o 18.55: https://www.youtube.com/watch?v=YJqG6-eLwzI 

Organy kojarzą się zwykle z muzyką religijną, poważną i dostojną. O tym, że nie zawsze musi tak być, będą mieli Państwo okazję przekonać się podczas niedzielnego Karnawałowego Recitalu Organowego (31.01.2021). Wystąpi Krzysztof Lukas, laureat międzynarodowych konkursów organowych w Niemczech, Francji, Włoszech i Rosji. Występował w większości krajów europejskich, północnej Afryce i w Azji. Jest związany z Akademią Muzyczną w Katowicach.

Artysta przedstawi utwory kojarzące się z karnawałem między innymi dzięki swemu tanecznemu charakterowi,  jak "La Fiesta” Ch. Corei czy „La Valse des  Anges” J. Breta. Są wśród nich zarówno kompozycje powstałe w oryginale na organy, jak i transkrypcje. Uwagę zwraca Finał VI Symfonii organowej Louisa Vierne'a, uchodzący za jeden z najtrudniejszych utworów na ten instrument. Symfonie organowe tworzyło wielu kompozytorów XIX i XX wieku, chcąc pokazać możliwości brzmieniowe tego instrumentu, upodabniające go wręcz do orkiestry. Imitują one barwę i fakturę brzmienia orkiestrowego. W twórczości Vierne'a znajduje się sześć utworów tego typu.

Bezpłatna transmisja online koncertu rozpocznie się o 16.55: https://www.youtube.com/watch?v=N44h4khrk5k 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy