Historia parku Helenów - skąd wzięła się jego nazwa?
!reklama!W tym tygodniu bohaterem naszego cyklu będzie Park Helenów – jeden z najbardziej urokliwych łódzkich parków, położony w obrębie ulic Północnej, Źródłowej i Smugowej.
Rodzina Anstadtów, prowadząca od 1967 roku browar nad rzeką Łódką, w kolejnych latach zaczęła wykupywać ziemie sąsiadujące ze swym przedsiębiorstwem.
Dwadzieścia lat później, po śmierci pierwszego właściciela – Karola Anstada, jego trzej synowie postanowili przejąć rodzinny majątek a na zakupionych wokół firmy terenach założyć park.
Park Helenów swą nazwę wziął od imion żon synów Karola Anstada – żony Ludwika (Heleny z Nestlerów) oraz żony Zenona (Heleny z Lemmów).
„Dziennik” nr 156, 14 lipca 1889 r.
Z Helenowa
Na wydatniejszym punkcie parku helenowskiego wzniesioną została wspaniała halla restauracyjna. Na placu przed hallą rozstawiono stoliki, których liczba wynosi okrągłą setkę. Elegancka sala, z gustem udekorowana, sprawia miłe dla oka wrażenie; bufet urządzony z najnowszemi na tem polu wynalazkami gastronomicznemi, dopełnia obiecującej całości. Gęsty park okalający hallę, cztery lampy elektryczne dookoła niej, staw dość znaczny, a na nim łódki, składają się na nader dodatnie wrażenie robią z Helenowa miejsce, w którem wielu spracerowiczów z przyjemnością odpocząć i odetchnąć może zdrowem i świeżem powietrzem. Gdy do tego dodamy roztaczający się piękny widok na ogród helenowski, z którego zapach kwiatów i drzew mile nęci powonienie – to lepszego miejsca spacerowego w Łodzi nie znajdziemy.
Cała książka dostępna tutaj.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.