reklama
reklama

Tydzień temu utonęło w Polsce kilkanaście osób. Chcecie do nich dołączyć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Tydzień temu utonęło w Polsce kilkanaście osób. Chcecie do nich dołączyć? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zaczyna się dla niektórych długi weekend. Czy będzie bezpiecznie nad wodą?
reklama

Nieodpowiedzialny zakład zawarty pod wpływem alkoholu mógł się skończyć tragicznie. 30-latka na Zalewie Sulejowskim ocalili ratownicy WOPR. W sobotę policjanci otrzymali zgłoszenie, że pijany mężczyzna, jeden z uczestników wieczoru kawalerskiego, próbuje przepłynąć Zalew Sulejowski.

!reklama!

Sytuację zgłosili współtowarzysze imprezy. W odległości około 10 metrów od linii brzegowej wciągnęli 30-latka na brzeg. Nierozważny pływak był wyczerpany i osłabiony. Miał trudności z utrzymaniem się na nogach. Przyznał, że wcześniej spożywał alkohol, a do wody wszedł dla zakładu.

To tylko jeden z przykładów zdarzeń w województwie łódzkim. W poprzedni weekend w naszym regionie utonęły aż trzy osoby.

Upalna pogoda sprawia, że wiele osób wolny czas spędza nad wodą.

Towarzyszące odpoczynkowi odprężenie sprawia, że czasami zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W ramach wspólnych działań ze strażnikami miejskimi policjanci sprawdzili kąpieliska w regionie. Zwracali uwagę, aby wybierać tylko strzeżone kąpieliska, a także stosować się do ich regulaminów oraz oznakowania.

Wiele uwagi mundurowi poświęcili najmłodszym plażowiczom. Dzieci wykazały się doskonałą wiedza na temat zagrożeń czyhających na nich w czasie wakacji oraz wskazywały przykłady bezpiecznych zachowań. Otrzymały od funkcjonariuszy odblaski i upominki propagujące założenia akcji prewencyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Policjanci zachęcali również do wzięcia udziału w konkursie „Wakacyjny PRZEwodnik”.

Mundurowi rozmawiali z ratownikami i mieszkańcami wypoczywającymi nad wodą. Uczulali na to, aby szczególną troską podczas wypoczynku nad wodą otoczyć dzieci. Policjanci apelowali do osób, które wypoczywały nad wodą, aby zachować zdrowy rozsądek i nie przeceniali swoich umiejętności pływania. Apelowali, aby stosować się do ogólnie przyjętych zasad i dbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, swoich bliskich oraz innych amatorów wypoczynku nad wodą.

Jednocześnie funkcjonariusze przypominali i pouczali o obostrzeniach związanych z epidemią.

Niestety pomimo wielu ostrzeżeń i apeli nadal dochodzi do tragicznych wypadków nad wodą. Przykładem tego jest utonięcie 36 – letniego mieszkańca powiatu sieradzkiego, do którego doszło w niedzielne popołudnie 9 sierpnia. Jak wynika ze wstępnych ustaleń mężczyzna wraz z kilkoma znajomymi przebywał poza terenem strzeżonej plaży nad Zalewem Próba. 36 – latek wszedł do wody i po chwili zniknął pod jej powierzchnią. Natychmiast zostały wezwane służby ratunkowe, które wydostały mężczyznę na brzeg. Mimo podjętej akcji reanimacyjnej, mężczyzny nie udało się uratować.

Policjanci cały czas apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą
i przypominają zasady bezpiecznej kąpieli:

  • - Należy kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy
  • - Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
  • -Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń.
  • - Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych.
  • - Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności.
  • - Nie skaczmy i nie wchodźmy do wody, gdy jesteśmy przegrzani (np. po opalaniu) ani tuż po posiłku
  • - Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy
  • - Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią
  • - Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
  • - Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami podejmować akcji poszukiwawczej, której powodzenie mogą zapewnić wyłącznie wyszkolone służby.
  • Bawmy się i wypoczywajmy bezpiecznie.

Źródło: policja.pl

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama