Reklama

Reklama

Ubezpieczenie od koronawirusa - 5 faktów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ubezpieczenie od koronawirusa - 5 faktów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Czy można się ubezpieczyć od koronawirusa? Warto zapoznać się z pięcioma najważniejszymi faktami, które się z tym wiążą.

Reklama

Czy można się ubezpieczyć od koronawirusa?

5 ważnych faktów:

WHO ogłosiło, że koronawirus SARS CoV-2 jest pandemią. Oznacza to, że zarazić się nim może właściwie każdy mieszkaniec naszej planety. W związku z tym pojawiają się w wielu krajach różne obostrzenia i ograniczenia, jak np. zamknięte granice. Towarzystwa ubezpieczeniowe także dostosowują regulacje do obecnej sytuacji.

!reklama!

Wyjazd za granicę na ten moment jest niemożliwy, ale wiele osób pozostaje jednak jeszcze w podróży lub planuje wyjazdy, gdy sytuacja się polepszy. Eksperci z rankomat.pl sprawdzili najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczeń turystycznych w czasie pandemii, a właśnie w ostatnich dniach ubezpieczyciele aktualizowali warunki ochrony, dostosowując zapisy do obecnej sytuacji. O czym trzeba pamiętać?:

1. Nie każde ubezpieczenie zapewnia ochronę w razie pandemii

Zakres ochrony zależy przede wszystkim od indywidualnych regulacji ubezpieczyciela. Pandemia, jako wyłączenie odpowiedzialności, występuje jednak tylko u kilku ubezpieczycieli. Ochroną (zgodnie z OWU) nie obejmuje jej na przykład Warta Travel oraz ERGO Ubezpieczenia Podróży. Nie jest to jednak wcale równoznaczne z tym, że inni ubezpieczyciele świadczą taką ochronę w czasie pandemii. W większości przypadków mają oni już w swoich Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wyłączenie od epidemii i skażeń wszelkiego rodzaju. Swoje stanowiska w kwestii pandemii ogłosiły następujące towarzystwa:

·         Allianz utrzymuje stanowisko, jak w przypadku epidemii - ochrona jest ważna, jeśli zakup polisy i wyjazd nastąpił przed ogłoszeniem epidemii w danym państwie.

·         Signal Iduna również nie rozróżnia stanu epidemii od stanu pandemii - w obu przypadkach polisa zadziała tylko, jeśli została kupiona przed ogłoszeniem takiej sytuacji.

·         W Europa Ubezpieczenia ochrona będzie aktywna poza Chinami, Włochami, , Iranem i Koreą Południową.

·         Wiener informuje, że nie udziela pomocy w krajach, w których ogłoszono stan wyjątkowy (obecnie w Czechach, Słowacji i na Węgrzech, w Peru, Kazachstanie, USA i Hiszpanii).

·         Generali informuje, że jeśli ubezpieczony rozpoczął swą podróż przed ogłoszeniem pandemii przez WHO, nie ma podstaw do odmowy pokrycia kosztów pomocy medycznej spowodowanych przez koronawirusa. To samo dotyczy także sytuacji, gdy ubezpieczony wjechał do kraju lub regionu przed ogłoszeniem przez władze lokalne ograniczeń podróży i przekraczania granic.

·         Axa - informuje, że  nowe polisy zakupione po 11.03.2020 r. nie będą już obejmowały zdarzeń związanych z pandemią koronawirusa, zgodnie w włączeniami odpowiedzialności, znajdującymi się w OWU. Jeśli zaś ubezpieczona podróż rozpoczęła się przed wydaniem przez WHO oświadczenia o pandemii, polisa zagwarantuje ochronę. Ponadto ubezpieczenie podróżne nie obejmuje przypadków, gdy klient bez dolegliwości zdrowotnych przebywający za granicą zostanie objęty profilaktyczną kwarantanną. W takiej sytuacji, jeżeli pierwotnie planowany czas podróży/ochrony ubezpieczeniowej minął ubezpieczyciel dopuszcza możliwość zawarcia nowej polisy w celu kontynuacji ochrony.

2. Każdy ubezpieczyciel ma własne regulacje dotyczące epidemii

Większość z nich zapewnia ochronę tylko wtedy, gdy epidemia została ogłoszona po zakupie polisy lub już w trakcie trwania podróży. W poniższej tabeli można zobaczyć aktualne stanowiska ubezpieczycieli w tej kwestii:
Ubezpieczenia - koronawirus

3. Epidemia to nie to samo, co stan epidemii

Niektórzy ubezpieczyciele, jak np. Signal Iduna rozróżniają epidemię od stanu epidemii, definiując przy tym wyłączenia ochrony. I tak epidemią określa się zdecydowane zwiększenie liczby zachorowań na danym obszarze na chorobę zakaźną lub wystąpienie nowej jednostki chorobowej, która dotychczas nie pojawiała się w danym rejonie.

Natomiast stan epidemii jest sytuacją prawną, która została wprowadzona na danym obszarze w związku z pojawieniem się epidemii. Ma on na celu podjęcie konkretnych działań profilaktycznych oraz przeciwepidemicznych, by doprowadzić do zmniejszenia się liczby zachorowań.

4. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży może nie zadziałać w przypadku koronawirusa

Podobnie, jak w przypadku standardowego ubezpieczenia turystycznego, także i tutaj ubezpieczyciele mają swoje własne regulacje. W większości przypadków rezygnacja z podróży spowodowana epidemią bądź pandemią jest wyłączona z ochrony. Oznacza to, że nie otrzyma się zwrotu kosztów za wykupioną wycieczkę, zarezerwowany bilet czy nocleg, jeżeli powodem rezygnacji będzie koronawirus. Inni ubezpieczyciele zapewniają ochronę tylko, gdy anulowanie wyjazdu jest umotywowane zachorowaniem na COVID-19, ale już nie np strachem przed odwiedzeniem zagrożonych rejonów. Sytuacja ta jest jednak bardzo dynamiczna i niektóre towarzystwa dopiero teraz dostosowują regulacje do aktualnych warunków.

5. Ubezpieczenie na życie zadziała w razie śmierci z powodu koronawirusa

Ubezpieczenia na życie obejmuje ochroną przypadki śmiertelne na wypadek zarażenia się koronawirusem, wyłączenia ochrony w przypadku śmierci dotyczą zwykle tylko takich sytuacji jak samobójstwo lub przebywanie na terenach działań wojennych. Inaczej jednak sytuacja będzie wyglądała w przypadku zachorowania.

-Z tytułu zachorowania na COVID-19 zarażony nie otrzyma wypłaty z ubezpieczenia na życie. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie za „nazwane” w Warunkach Ubezpieczenia choroby, np. zawał serca, udar mózgu, czy nowotwory złośliwe. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić, które z nich znajdują się w polisie. Każdy może jednak ubezpieczyć się na wypadek hospitalizacji z powodu choroby. Wtedy zarażeni koronawirusem za każdy dzień pobytu w szpitalu, otrzymają wypłatę z ubezpieczenia – komentuje Piotr Siekański z rankomat.pl.


Źródło: Rankomat.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy