reklama
reklama

Ujawnili, co znajduje się na tyłach kościoła św. Jana w Łodzi. Kto się tego spodziewał? [FILM, FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Ujawnili, co znajduje się na tyłach kościoła św. Jana w Łodzi. Kto się tego spodziewał? [FILM, FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźKościół św. Jana w Łodzi znajduje się przy ulicy Sienkiewicza 60 w Łodzi. Został zbudowany w latach 1880–1884 jako kościół luterański. Obecnie jest to rzymskokatolicki kościół oo. jezuitów.
reklama

Jak się okazuje, w czasie wojny stanowił on schronienie dla mieszkańców Łodzi. Członkowie Stowarzyszenia Schrony w Polsce po raz kolejny dotarli do informacji, których nie znajdziemy w oficjalnych dokumentach.

Kościół św. Jana w Łodzi. Tych informacji nie znajdziecie w oficjalnych dokumentach

Jak informuje Krzysztof Posłuszny, schrony na tyłach kościoła św. Jana, zostały wybudowane w latach 1943/1944. Jeżeli chodzi o powierzchnię, to ma ona ok. 155 mkw. W schronie mieściło się ok.  200 osób.

Oficjalnie brak jest jakichkolwiek danych na temat prezentowanego obiektu, jednakże dzięki pomiarom laserowym w środku, jak i na zewnątrz oraz znajomości wytycznych dla szczelin plot. z tamtego okresu mogliśmy przybliżyć realistyczne dane. Na zdjęciu lotniczym z 1944 roku można zobaczyć dużo rzeczy. W oczy rzuca się wiele odkrytych rowów przeciwlotniczych oraz już nieistniejąca szczelina przeciwlotnicza zlokalizowana obecnie pod biurowcami przy al. Piłsudzkiego 52. Prezentowana szczelina przeciwlotnicza z jakiegoś powodu jest niewidoczna na zdjęciu lotniczym
 - informuje K. Posłuszny, ze stowarzyszenia. 
 
Miejsce to  składa się z:
- 2 podwójnych wejść
- 6 komór schronowych (korytarzy),
- 3 wnęk, w których były umiejscowione toalety
- wyjścia ewakuacyjnego w formie pionowego szybu (dawniej z drabinką).
 
 
 
 - Obecnie szczelina przeciwlotnicza jest sucha, choć w przeszłości bywało różnie. Instalacja elektryczna nie działa oraz w wielu miejscach jej nie ma, a brak drożnych kominków wentylacyjnych uniemożliwia przebywanie w środku większej ilości osób - wyjaśnia Krzysztof Posłuszny.
 
 
Przypomnijmy, że tydzień temu informowaliśmy o innym, nieznanym dla większości miejscu na historycznej mapie Łodzi. Chodzi o szczeliny przeciwlotnicze, które mieściły się one na przy ul. Jaskrowej i ul. Bzowa w Łodzi.  - Próżno szukać jakichkolwiek informacji na temat tych dwóch szczelin przeciwlotniczych. Brak informacji w ewidencji miejskiej, w ewidencji wojewódzkiej i póki co, brak w ewidencji Archiwum Państwowym w Łodzi - mówi Krzysztof Posłuszny, ze stowarzyszenia.
 
 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama