reklama
reklama

Ul. Legionów, jaką znamy, przestanie istnieć. W końcu powstanie droga na miarę XXI wieku [wizualizacje]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rewolucja na Legionów w Łodzi. Ulica nareszcie przestanie służyć jako scenografia filmów wojennych i historycznych. Zamiast tego będzie miała ciche torowisko, nowa nawierzchnia, mała architektura i dużo zieleni. Innymi słowy - ul. Legionów zmieni się nie do poznania.
reklama

Ul. Legionów w końcu doczeka się remontu

Zmiany na ul. Legionów obejmą bardzo duży zakres. W trakcie remontu ul. Legionów torowisko tramwajowe zostanie wymienione na cichsze. Chodniki zostaną poszerzone, a ruch spowolniony. Wzdłuż ulicy posadzone zostaną drzewa, krzewy i inne rośliny wyposażone w automatyczny system nawadniania. 

!reklama!

Na ul. Legionów ustawione zostaną także nowe meble miejskie, kosze, ławki i oświetlenie uliczne. Węższa będzie także jezdnia ul. Cmentarnej.

– Ten fragment miasta przechodzi metamorfozę.Ulica Legionów wygląda obecnie jak plan zdjęciowy – idealny dla filmów wojennych. Obiecuję – to się wreszcie zmieni. Zakończyliśmy etap projektowania i w ciągu kilku najbliższych dni ogłosimy przetarg na roboty budowlane. Jeśli pogoda nam nie przeszkodzi prace budowlane wystartują na początku 2022 roku. Modernizacja ul. Legionów będzie zrealizowana w ramach wartego 1 mld zł Programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi – mówi Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju UMŁ

Z uwagi na duży zakres inwestycji przetarg został podzielony na części:

1) ul. Legionów – na odcinku od pl. Wolności do ul. Gdańskiej wraz ze skrzyżowaniem

2) ul. Legionów - na odcinku od skrzyżowania Legionów/ Gdańska do ul. Żeligowskiego

3) ul. Cmentarna

Prace mają zakończyć się do końca 2023 r. Oferenci mają 30 dni na złożenie ofert. 

Polecamy: Niszczejąca kamienica na rogu Mickiewicza i Kościuszki w Łodzi zostanie zburzona?
Jak będzie wyglądać ulica Legionów po remoncie?

Po południowej stronie ulicy powstanie szeroki chodnik z zieleńcami i meblami miejskimi, m.in. pojawią się ławki i stojaki rowerowe. Chodniki zostaną wykonane
z płyt oraz kostki kamiennej. Posadzone zostaną drzewa, krzewy i inne niskie rośliny. O ich stan zadba automatyczny system nawadniający. Na skrzyżowaniu z ul. Zachodnią zostanie wykonane lekkie wyniesienie jezdni. 

Zakres robót będzie obejmował remont oraz naprawę kanalizacji, sieci wodnej, sieci gazowej oraz zabezpieczenie sieci grzewczej. Przebudowana zostanie także sieć elektryczna z wymianą istniejącej infrastruktury oświetleniowej. Na ulicy zostaną zamontowane nowe słupy trakcyjno-oświetleniowe.

Inwestycja obejmuje również przebudowę ul. Cmentarnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, sieciową, trakcją tramwajową oraz zagospodarowaniem przestrzeni. Jezdnia ulicy Cmentarnej będzie nieco węższa niż obecnie (7 m szerokości). Ruch na niej nadal będzie dwukierunkowy.

Torowisko poprowadzono w śladzie istniejących torów łącząc je z torowiskiem w ul. Legionów, ale też przysuwając nieco bliżej projektowanych przystanków. Obydwa przystanki będą bezpieczne i wygodne – perony będą na wysokości pozwalającej na łatwe wsiadanie i wysiadanie bez wchodzenia na jezdnię.

Przy ulicy Cmentarnej w obszarze skrzyżowania z ul. Legionów pojawi się plac miejski przeznaczony dla pieszych. Będzie miał obniżone krawężniki, a także nową nawierzchnię. Na skwerku zaprojektowano nowe przejście dla pieszych, zlokalizowane za przystankiem na ul. Cmentarnej, a obok niego przestrzeń na
3 miejsca postojowe.

Ulica Legionów w Łodzi to jedna z najstarszych ulic w mieście.

W latach 1821-1823 przystąpiono do wyznaczania Nowego Rynku (obecny Plac Wolności). Na początku lat 60. XIX w. (część zachodnia od Rynku) przyjęła nazwę Konstantynowska. Przez lata następowały kolejne zmiany w nazewnictwie ulicy:

  • 1915 – Konstantiner Strasse (w 1918 powrócono do nazwy Konstantynowska),
  • 1928 – 11 Listopada, okres II wojny światowej – General Litzmann–Strasse, 
  • od 1946 – Bohaterów Stalingradu następnie Obrońców Stalingradu,
  • 1994 – Legionów (nazwa obowiązująca do dziś). 
Przy ulicy Legionów znajdował się pierwszy łódzki zakład fotograficzny Józefa Zajączkowskiego, Teatr Fryderyka Sellina (obiekt nieistniejący) czy dawna Sala Śpiewaków Niemieckiego Towarzystwa Śpiewaczego (obecnie Teatr Powszechny).

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama