Reklama

Reklama

Ul. Włókiennicza w Łodzi pięknieje! Trwają prace w najcenniejszej kamienicy [zdjęcia]

Opublikowano: pon, 6 wrz 2021 16:01
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Urząd Miasta Łodzi informuje o postępach prac na ulicy Włókienniczej. Trwa remont najcenniejszej kamienicy na tym odcinku, czyli willi Hilarego Majewskiego przy numerze 11. W budynku odnawiane są m.in. polichromie, zdobienia i złocenia.

Reklama

Ul. Włókiennicza w Łodzi przechodzi wielką metamorfozę – trwa remont najcenniejszego zabytku ulicy

!reklama!

Budynek willi Majewskiego zostanie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Zmieniony zostanie układ pomieszczeń. Willa uzyska dostęp do sieci światłowodowej. Obiekt zostanie przeznaczony na lokale dla lokalnych przedsiębiorców.

– Rok 2021 to wyjątkowy rok. Efekty rewitalizacji możemy podziwiać już od pewnego czasu, ale to co widzimy w tej części miasta - to spełnienie moich marzeń. Remonty 13 kamienic idą pełną parą, już możemy podziwiać przepiękne artystyczne fasady. W tym roku skończymy remonty w 9 budynkach. W nich poza mieszkaniami nie zabraknie lokali użytkowych w parterach, pracowni artystycznych i świetlic dla najmłodszych mieszkańców Śródmieścia. W tym zestawie jest również elewacja perły tego miejsca czyli willa Hilarego Majewskiego. Można już oglądać pierwsze efekty naszych prac. Rusztowania jeszcze wrócą na neorenesansową elewację, która jest efektowna i bogata w detale. Podczas prac okazało się, że stan kamienicy nie jest, aż tak bardzo zły. Wiele z detali na elewacji jest dobrze zachowanych
i wystarczyło ich oczyszczenie. Chcemy zachować jak najwięcej oryginalnych elementów budynku
– mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Budynek został bardzo dobrze zaprojektowany, starannie wybudowany jako wizytówka architekta i zapewne dlatego zachował się do naszych czasów w lepszym stanie technicznym niż można było się spodziewać.

Na fasadzie willi nie zabraknie zieleni – jedna ze ścian kamienicy od strony powstającego Pasażu Hilarego Majewskiego będzie pokryta pnącymi roślinami. Stworzy tym samym idealne połączenie z zielonym pasażem, który zastąpił dziki parking przy ul. Jaracza 22 i połączył ul. Jaracza z ul. Włókienniczą. Obecnie
w pasażu trwają intensywne prace budowlane, które zakończą się jeszcze w tym roku.

Polecamy: Dlaczego Łódź jest lepsza od Warszawy? [10 powodów]

Jakie inne zmiany zajdą na ul. Włókienniczej w Łodzi?

Łącznie przy ulicy Włókienniczej miasto wyremontuje 13 kamienic, powstaną w nich 223 mieszkania komunalne, 5 lokali chronionych, 3 lokale z funkcjami społecznymi oraz 32 lokale dla mikroprzedsiębiorców. Wartość wszystkich inwestycji przy Włókienniczej to 90 mln zł. W tym roku prace zakończą się w budynkach: sześciu kamienicach po północnej stronie (nr 4, 6, 8, 12, 14 i 16) oraz trzech po stronie południowej (nr 3, 5 i 7). W budynkach przy Włókienniczej 2, 11, 15 oraz 22 trwają intensywne prace.

Na Włókienniczej zmieniają się nie tylko kamienice, ale i sama ulica. Zyska ona nową nawierzchnię, pojawi się dużo zieleni, wśród której pojawią się 34 ławki uliczne, 9 ławek betonowych i 20 stojaków rowerowych. Pod numerem 19 powstanie park kieszonkowy z bezpiecznym placem zabaw.  Nową zieleń na ulicy Włókienniczej stworzy 6 grusz drobnoowocowych, 24 tulipanowce amerykańskie, 72 hortensje, 23 piwonie, 34 liliowce oraz kilka tysięcy mniejszych krzewów i bylin. Będzie też fontanna mgiełkowa i „zielona ściana” z roślinnością na specjalnej konstrukcji.

Na 11 słupach zainstalowane zostanie też nowoczesne oświetlenie uliczne. Całość uzupełni 15 koszy ulicznych. Dodatkowo w ramach przebudowy ul. Włókienniczej powstanie iluminacja budynków pod numerem 11 oraz 15. Zostanie ona wykonana naświetlaczami o neutralnej barwie światła umieszczonymi na słupach oświetleniowych na wysokości 6 m w formie iluminacji zalewowej (podobnie jak pałac Izraela Poznańskiego). Zakończenie remontu ul. Włókienniczej zaplanowane jest w 2022 r.

Z ulicy Włókienniczej do ulicy Stefana Jaracza będzie się można dostać przez pasaż Hilarego Majewskiego, gdzie od kilku miesięcy trwają intensywne prace budowlane. Charakterystyczne, ale też zrujnowane komórki na tyłach kamienic przy ul. Włókienniczej zostały wyburzone i w ich miejscu powstaje nowa rekreacyjna przestrzeń przyjazna dla mieszkańców.

W pasażu posadzono 13 grusz drobnoowocowych, 11 tulipanowców amerykańskich oraz 6 klonów. Pasaż Majewskiego będzie gotowy jeszcze w tym roku.

Wartość robót w wilii H. Majewskiego: 14,15 mln zł, w tym - umowa podstawowa na roboty budowlane – 6,84 mln zł oraz umowa na prace konserwatorskie – 7,3 mln zł.

czytaj także: Zrujnowana kamienica przy Piotrkowskiej straszy łodzian. Ale już niedługo [zdjęcia]
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.