reklama
reklama

Unikalne zdjęcia łódzkich kanałów w jubileuszowym kalendarzu ZWiK [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Archiwalne oraz współczesne fotografie łódzkich ceglanych kanałów składają się na publikację jubileuszowego kalendarza ściennego, który powstał z okazji 95-lecia powstania Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.
reklama

Wśród zdjęć wybranych do jubileuszowego kalendarza ZWiK na 2020 rok znajdziemy m.in. kadry z lat 20- i 30-tych XX wieku, na których widać budowniczych podziemnych kolektorów. Robotnicy  to w głównej mierze bezrobotni łódzcy włókniarze, którzy znaleźli wówczas zatrudnienie przy pracach kanalizacyjnych w ramach rządowych funduszy na walkę z bezrobociem.

Dynamiczny rozwój Łodzi wymusił budowę sieci kanalizacyjnej

Początki Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sięgają 1925 roku, gdy pod kierownictwem inż. Stefana Skrzywana rozpoczęły się prace przy budowie infrastruktury kanalizacyjnej. Wówczas ta inwestycja została uznana za priorytetową, jej realizacja okazała się ważniejsza od budowy sieci wodociągowej, nad którą zaczęto pracować dopiero w 1934 roku.

Budowę łódzkiej kanalizacji w 1925 r. determinował dramatyczny stan sanitarny miasta. Nieczystości płynące ulicami stanowiły źródło licznych epidemii. Dynamiczny rozwój Łodzi w tym okresie wymusił wręcz na władzach miasta podjęcie decyzji o stworzeniu systemu odprowadzającego z gęsto zaludnionych dzielnic ścieki bytowe i przemysłowe.

Trudne warunki budowy łódzkich kanałów

Wąskie ulice w centrum Łodzi sprawiły, że prace podziemne przy budowie kanałów prowadzono ręcznie, bez użycia ciężkiego sprzętu. Roboty przy drążeniu kanałów dodatkowo utrudniały wody gruntowe, które powodowały osuwanie ścian. Niektórzy robotnicy budowę łódzkiej struktury kanalizacyjnej przepłacili zdrowiem, a nawet życiem.

Gdy spojrzymy na archiwalne fotografie łódzkich ceglanych kanałów, dostrzegamy kunszt projektantów i budowniczych zaangażowanych w stworzenie podziemnej infrastruktury. Łączna długość sieci kanalizacji w Łodzi wynosi 250 kilometrów. Szczególne wrażenie robią obszerne komory przelewów burzowych do rzek: Łódki, Jasienia czy Karolewki.

Na jednej z kart jubileuszowego kalendarza ZWiK można zobaczyć przelew burzowy do rzeki Karolewki, tzw. „gwiazda”. To od niego, w maju 1925 roku, rozpoczęła się budowa miejskiej infrastruktury kanalizacyjnej. O tym fakcie przypomina znajdująca się pod ziemią tablica pamiątkowa. To nie jedyne ślady historii łódzkich kanałów, jakie odnajdujemy w podziemiach Łodzi. Na ścianie kanału „gwiazda” jest również tablica poświęcona projektantowi sieci wodociągowej i kanalizacyjnej Łodzi, inżynierowi Williamowi Heerleinowi Lindleyowi.

Cud łódzkiej inżynierii

Inna tablica umieszczona pod ziemią przypomina z kolei o tragedii, do jakiej doszło w 1957 roku, gdy podczas remontu kanału w ulicy Wołowej zginęli robotnicy ZWiK. Poza zdjęciami ceglanych kolektorów czy przelewów burzowych, na karty jubileuszowego kalendarza trafiły też fotografie podziemnych zbiorników wody na łódzkich Stokach. Prace przy budowie tych zbiorników ruszyły 85 lat temu, a do dziś noszą miano łódzkiego cudu inżynierii. W kalendarzu zobaczymy także archiwalne i współczesne fotografie odkrytych kanałów rzek płynących w Łodzi: Karolewki oraz Jasienia.

Przy okazji okolicznej publikacji jubileuszowego kalendarza zawierającego unikatowe fotografie łódzkich kanałów, ZWiK przypomina o zakazie wchodzenia pod ziemię, np. w celu wykonania własnych zdjęć. W kanałach występują trujące gazy, można nawet stracić życie.  Zdjęcia na potrzeby kalendarza wykonano przy zachowaniu obowiązujących w ZWIK surowych zasad bezpieczeństwa.   

Jubileuszowy kalendarz ZWiK do wygrania

Z okazji 95-lecia ZWIK ogłoszono konkurs, w którym można zdobyć jubileuszowe kalendarze z unikalnymi fotografiami łódzkiej sieci podziemnych kanałów. Kalendarze otrzyma pierwszych 95 klientów spółki, którzy licząc od dnia 1 stycznia 2020 roku zrezygnują z otrzymywania drogą pocztową papierowych faktur za wodę i ścieki na rzecz faktur przesyłanych drogą elektroniczną. 

Źródło: Materiał prasowy

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama