Taka sytuacja nie miała jeszcze miejsca w historii Uniwersytetu Łódzkiego. W tym roku akademickim uczelnia będzie gościła 3000 studentów z zagranicy. Będą to młodzi ludzie podejmujący zarówno naukę w ramach studiów pełnych, jak i ci, którzy pojawią się w Łodzi na krócej, w ramach programów wymiany studentów.
W roku akademickim 2018/2019 Uniwersytet Łódzki będzie kształcił słuchaczy z kilku kontynentów. Już od października naukę rozpoczną tutaj m.in. studenci z Suazi i Jamajki. Władze uczelni zaplanowały dla cudzoziemców trzy spotkania powitalne, które pozwolą im lepiej poznać zarówno nasz kraj, jak i nowych, tutejszych kolegów studentów.
Uniwersytet systematycznie podejmuje rozmaite przedsięwzięcia mające na celu integrację międzykulturową oraz pokoleniową, przeciwdziałanie dyskryminacji i tworzenie społeczeństwa tolerancyjnego, otwartego i odpowiedzialnego. Wszystkie te działania władze uczelni opisują jako UniversityDiversity, czyli Uniwersytet Różnorodny.
W ten kontekst wpisują się również programy zmierzające do przyciągnięcia jak największej liczby studentów z zagranicy oraz zapewnienia im odpowiednich warunków do uczenia się. Dla przykładu Uniwersytet Łódzki jako pierwszy w Polsce wprowadził 50-procentową zniżkę w opłatach za studia dla kandydatów i studentów z Ukrainy. Dzięki temu od 2016 roku prawie 3-krotnie zwiększyła się liczba studentów z tego kraju uczących się na studiach płatnych oferowanych przez UŁ.
Władze uczelni starają się poprzez swoje inicjatywy podnosić atrakcyjność Uniwersytetu jako ośrodka akademickiego przyjaznego cudzoziemcom oraz oferującego dobry poziom nauczania. Te działania wpisują się w trend coraz bardziej rosnącej popularności polskich uczelni na świecie.
Polska coraz popularniejsza wśród studentów z zagranicy
Polska jest coraz chętniej wybierana przez zagranicznych słuchaczy studiów wyższych. Zgodnie ze wstępnymi wynikami dotyczącymi roku akademickiego 2018/2019 podanymi przez Główny Urząd Statystyczny, 78,3 tys. studentów z zagranicy planowało studiować w Polsce przynajmniej przez rok. Większość z nich pochodzi z krajów europejskich, z czego pierwsza trójka to Ukraina, Białoruś oraz Indie. Prawie 1/3 z nich wybiera uczelnie z województwa mazowieckiego.Cudzoziemców przyciągają coraz lepsze warunki infrastrukturalne na polskich uczelniach oraz zróżnicowana i ciekawa oferta edukacyjna.
W Łódzkiem w roku 2018 studiowało 6 200 studentów z zagranicy, co stanowiło niecałe 8 proc. wszystkich słuchaczy. Uniwersytet Łódzki jest najchętniej wybieraną uczelnią wyższą z regionu, dystansując Uniwersytet Medyczny oraz Politechnikę Łódzką. Co ważniejsze, z roku na rok liczba studentów z zagranicy na Uniwersytecie rośnie. Większość z nich wybiera studia płatne.
Również w skali krajowej UŁ zajmuje wysokie miejsce. Łódzki uczelnia wyższa to, według danych za rok 2018, piąta najchętniej wybierana uczelnia w kraju, spośród wszystkich publicznych szkół wyższych.
Uniwersytet szczyci się swoją otwartością na świat oraz zagranicznych studentów. Obecność ludzi różnych narodowości buduje wielokulturowość miasta i podnosi prestiż uczelni. Umożliwia także rozwój wiedzy np. z zakresu nauk społecznych. Zetknięcie się z inną kulturą pozwala na szerszy ogląd zgłębianych zagadnień np. procesów społecznych, co przyczynia się do ich głębszego poznania.
Władze uczelni chcą w dalszym ciągu podnosić atrakcyjność oferty edukacyjnej, tak aby była ona jeszcze silniejszym czynnikiem przyciągającym studentów z zagranicy. W dalszych latach chcą także “wedrzeć” się do pierwszej trójki najbardziej umiędzynarodowionych uczelni publicznych w Polsce.
- Proszę zauważyć jakie uczelnie zajmują wyższe pozycje – są to największe uczelnie w Polsce z Warszawy, Krakowa, a także z Lublina. W tej chwili można z powodzeniem stwierdzić, że Łódź jest wśród najchętniej wybieranych przez studentów z zagranicy miast Polski. Tak duża tendencja wzrostowa jest dowodem na skuteczność realizowanej od lat strategii uczelni, w której stawiamy na wielokulturowość i umiędzynarodowienie. Wysoki standard nauczania oraz profesjonalna obsługa studentów procentuje – komentuje Liliana Lato, kierownik Biura Współpracy z Zagranicą UŁ
Źródło: Uniwersytet Łódzki / Główny Urząd Statystyczny
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.