Reklama

Reklama

Utrzymanie domu kosztuje najwięcej. Jakiego rzędu są to obecnie wydatki?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Utrzymanie domu kosztuje najwięcej. Jakiego rzędu są to obecnie wydatki? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Okazuje się, że największą część budżetu polskich gospodarstw domowych pochłaniają czynsz i ogrzewanie domów. W ubiegłym roku stanowiły one 20,5 proc. ogółu wydatków przeznaczanych na konsumpcję. Jeśli dodać do tego wyposażenie i utrzymanie domu, udział procentowy wzrasta do 26 pkt. – wynika z danych przedstawionych przez Eurostat. To jednak wciąż nadal znacznie mniej, niż wynosi średnia europejska.

Reklama

W sumie 252 mld zł – tyle w roku 2018 wydali Polacy na ogrzewanie i opłaty czynszowe, co stanowi 20,5 proc. wydatków na konsumpcję oraz 11,8 proc. PKB. Włączając w te rachunki koszty wyposażenia mieszkań oraz ich umeblowanie i utrzymanie, jak np. prace remontowe, wówczas kwota wzrasta do 322 mld zł, co daje 26,2 proc. wydatków konsumpcyjnych.

Polska po środku unijnej stawki

Średnia unijna na wydatki konsumpcyjne w 2018 roku wyniosła 24 proc. Poniżej tego progu uplasowały się również: Wielka Brytania, Szwecja, Czechy, Irlandia, Belgia oraz Luksemburg. Wynik 20,5 proc., który osiągnęła Polska, sytuuje nasz kraj po środku stawki, na 17. miejscu, w europejskim rankingu. Opłaty za czynsz i ogrzewanie stanowią najmniejszą część wydatków na Malcie (10,3 proc.), Litwie (15 proc.), Cyprze (15,1 proc.) oraz w Chorwacji (16,8 proc.).

Jak wykazują badania Eurostat, mieszkalnictwo stanowiło kategorię, która w ciągu ostatniej dekady odnotowała największy wzrost spośród wszystkich wydatków gospodarstw domowych. Wydatki na czynsz, ogrzewanie i energię elektryczną od 2008 roku wzrosły o 0,8 proc.  

Spadek procentowy w Polsce

Wzrost wydatków konsumpcyjnych w skali znacznie wyższej niż średnia unijna odnotowała Finlandia, gdzie udział wydatków na czynsz i ogrzewanie podniósł się o 4,8 proc. Podobnie sytuacja wygląda w Holandii (+3,1 proc.), Portugalii (+2,7 proc.) oraz w Bułgarii (+2,5 proc.). Natomiast największy spadek zanotowano na Węgrzech, aż o 2,1 proc., a także w Niemczech i na Łotwie (oba kraje -1,7 proc.). Tendencja spadkowa rzeczonych wydatków jest zauważalna również w Polsce, gdzie udział procentowy wyniósł 0,7 pkt.

Budżety polskich gospodarstw domowych obciążają również wydatki ponoszone na jedzenie i napoje niealkoholowe, które w roku 2018 stanowiły 16,4 proc. wszystkich wydatków konsumpcyjnych. Nominalnie w tej kategorii Polacy wydali 202,3 mld zł. Natomiast średnio 12,9 proc. domowych budżetów przeznaczonych na konsumpcję pochłaniał transport (158,3 mld zł). Wydatki na rekreację i kulturę wynosiły zaś 100,2 mld zł, co stanowi 8,1 proc.

Źródło: Bankier.pl / Eurostat

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy