reklama
reklama

Uwagi pasażerów mają znaczenie. Specjalne zmiany w rozkładach od poniedziałku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uwagi pasażerów mają znaczenie. Specjalne zmiany w rozkładach od poniedziałku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W ostatnim tygodniu miało miejsce wiele zmian związanych z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej w Łodzi. Nadchodzą kolejne korekty w rozkładach, które ZDiT otrzymał od zakładów pracy i mieszkańców.
reklama

Jak informuje Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi: w obecnej sytuacji w Łodzi i w kraju notowane są duże spadki ilości pasażerów w dni robocze i weekendy. Szacuje się je na około 80%. Pod uwagę przy zmianach rozkładów brane jest także bezpieczeństwo prowadzących pojazdy i zapewnienie im możliwości pozostania w domu.

Od poniedziałku zaczną obowiązywać zmienione rozkłady jazdy zgodne z sugestiami pasażerów. Zmiany mają na celu ułatwienie mieszkańcom Łodzi dojazdu do pracy. Przesunięte zostaną godziny odjazdów, a w godzinach szczytu pojawią się dodatkowe kursy pojazdów MPK.

!reklama!

- Jesteśmy w stałym kontakcie z największymi zakładami pracy w Łodzi i reagujemy na zgłoszenia. W szczytach komunikacyjnych, jeśli będzie taka potrzeba, zostaną dołożone dodatkowe połączenia. Stale monitorowane jest też napełnienie pojazdów i sprzedaż biletów – informuje Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu.

Dokładne zmiany w rozkładach jazdy od poniedziałku

Tramwaje:

  • linia 2 – przesunięcie pierwszego porannego kursu z pętli Kochanówka na godz.: 4:44;
  • linia 8 – wzmocnione kursowanie w szczycie porannym i popołudniowym; tramwaje będą kursować co około 7,5 minuty;
  • linia 10A – uruchomiony zostanie dodatkowy kurs z pętli Widzew Augustów o 4:36.
Autobusy:

  • linia 64A – dodatkowy kurs do pętli Widzew Stadion o 21:45 i powrotny o godz.: 22:17;
  • linia 72 – w godzinach 13:00-14:00 wszystkie kursy startujące z placu Niepodległości pojadą przez Olechów Przemysłowy jako linia 72B, dodatkowo wszystkie kursy będą obsługiwane taborem przegubowym;
  • linia 96C – uruchomione zostaną dodatkowe kursy w szczycie porannym i popołudniowym;
  • linia W – dodanie kursów o 13:16 i 20:57 z ronda Inwalidów oraz o 13:50 i 21:43 z krańcówki Dworzec Łódź Dąbrowa;
  • linia N1A – wybrane kursy obsługiwane będą autobusami przegubowymi.

Dotychczasowe korekty w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

W mijającym tygodniu wprowadzono zmiany rozkładów linii G1/G2, od piątku (20 marca) linia 69A wzmocniona została dodatkowymi kursami. Przypominamy, że od niedzieli (co tydzień i w każde święto) zawieszone zostanie kursowanie linii: 14, 17, 77, 80, 87AB i 89. W ciągu całego tygodnia na miasto nie wyjadą natomiast tramwaje linii 7.

Na wniosek Pabianic z uwagi na niską liczbę pasażerów korzystających z linii N4B na odcinku pabianickim – kursy będą realizowane tylko po Łodzi – trasą linii N4A (tylko do pętli Chocianowice Ikea). Zmiany obejmą także linię 50C – autobusy będą kursować do pętli Tuszyńska-Rzgów, zawieszone zostanie połączenie do krańcówki PTAK OUTLET.

Zmiany w większości podyktowane są zmniejszającym się popytem na komunikację miejską, szczególnie w dobie zagrożenia epidemiologicznego. Od początku tygodnia gołym okiem zauważyć można mniejszą liczbę pasażerów w tramwajach i autobusach. Pomimo zmniejszenia podstawowego taktu do 15-minutowego MPK wraz ze ZDiT-em starają się reagować na bieżąco i dopasowywać się do potrzeb mieszkańców i zakładów pracy.

Prywatni przewoźnicy także ze „strefami wydzielonymi”

W autobusach i tramwajach łódzkiego MPK w ostatnim czasie odgrodzono przestrzeń kierującego od części pasażerskiej. Wsiadanie przez pierwsze drzwi pojazdów jest niemożliwe. Starania o bezpieczeństwo pasażerów podjęto także przy zmienionych zasadach funkcjonowania przystanków „na żądanie” – gdy pasażerowie znajdują się w pojeździe – kierowca zatrzyma pojazd, by nie było potrzeby naciskania przycisku STOP lub DRZWI. Zmiany objęły jednocześnie działanie komunikacji dziennej. Drzwi na każdym przystanku otwierane są manualnie przez prowadzącego. Podobne działania można zauważyć w „komunikacji bezpłatnej”, która dowozi m.in.: E.Leclerc przy Inflanckiej czy sklepów Carrefour na Chojnach czy Teofilowie. W pojazdach wydzielone są strefy ochronne dla prowadzących, a pasażerowie nie muszą naciskać przycisków, by sygnalizować chęć opuszczenia pojazdu na przystanku. Według dostępnych danych – autobusy bezpłatne kursują bez zmian w godzinach otwarcia sklepów.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama