reklama
reklama

Uważaj na barszcz Sosnowskiego. Niegroźnie wyglądający chwast powoduje poważne oparzenia i problemy zdrowotne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uważaj na barszcz Sosnowskiego. Niegroźnie wyglądający chwast powoduje poważne oparzenia i problemy zdrowotne - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźDlaczego barszcz Sosnowskiego powoduje oparzenia i może być niebezpieczny?
reklama

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną zielną pochodzącą z rodziny selerowatych. Pierwotnie występował w rejonach Kaukazu, z czasem zaczął się rozprzestrzeniać na tereny Europy Środkowej i Wschodniej.

!reklama! 

Walka z barszczem Sosnowskiego bywa niezwykle trudna. Chwast z łatwością i w bardzo szybkim tempie opanowuje coraz to większe obszary, powodując tym samym degradację środowiska. Barszcz Sosnowskiego wykazuje duże zdolności regeneracyjne. Może kiełkować nawet przez kilka lat.

W latach 50. XX wieku w Rosji Barszcz Sosnowskiego był początkowo uważany za cenną roślinę pastewną, przez co zaczęto ją rozpowszechniać na terenach całego bloku wschodniego. Dopiero z czasem ze względu na toksyczne właściwości barszczu Sosnowskiego stopniowo zaprzestano upraw.

Jakie są cechy charakterystyczne barszczu Sosnowskiego?

Roślina charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami. Może osiągnąć wysokość nawet do 4 m, a jego łodyga około 10 cm średnicy. Ma silny oraz gruby korzeń, od którego wychodzą rozgałęzienia. Wyróżniają go również wielkie liście. Znajdujące się na nich oraz na łodydze włoski odpowiadają za wydzielanie parzącej, toksycznej substancji. Uaktywnia się ona przy wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności powietrza. Barszcz Sosnowskiego, który powoduje oparzenia, dość często bywa mylony z wyrośniętym koprem. Teraz, kiedy zrobiło się cieplej, niemal upalnie, roślina ta nie jest niezwykle niebezpieczna.

reklama

Barszcz Sosnowskiego powoduje oparzenia i jest silnie toksyczny

Wszystko to za sprawą zawartych w nim specjalnych związków o nazwie furanokumaryny, które to przy udziale promieniowania słonecznego wnikają w komórki skóry, powodując poważne oparzenia II, a nawet i III stopnia. Natężenie objawów oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawia się od pół do dwóch godzin od momentu kontaktu z tą rośliną, w związku z tym w pierwszym momencie możemy nie być świadomi poparzenia. Warto dodać, że niebezpieczne dolegliwości i oparzenie może pojawić się nawet mimo braku bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego. Czasem wystarczy samo przebywanie w jego pobliżu, jak np. w przypadku alergii.

Objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego nasilają się w ciągu 24 godzin

Główne z nich to silne zaczerwienienie skóry oraz pojawienie się charakterystycznych pęcherzy na skórze wypełnionych surowiczym płynem. Zapalenie skóry może trwać przez kilka dni. Po 7 dniach oparzona skóra staje się w tym miejscu ciemniejsza i dużo bardziej wrażliwa na działanie promieni ultrafioletowych. W wyniku działania zawartych w soku tej rośliny związków chemicznych mogą pojawić się także nudności i wymioty, podrażnienie dróg oddechowych, ból głowy oraz zapalenie spojówek. W niektórych przypadkach po oparzeniach barszczem Sosnowskiego mogą pozostać nieestetyczne blizny.

reklama

Unikanie kontaktu z barszczem Sosnowskiego jest najlepszą profilaktyką

Powinniśmy informować dzieci o skutkach i ryzyku oparzenia barszczem Sosnowskiego. W przypadku styczności z nim należy jak najszybciej przemyć oparzone miejsce wodą z mydłem i udać się na konsultację lekarską.

Zauważony barszcz Sosnowskiego należy zgłosić pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.

Źródło zdjęcia: www.barszcz.edu.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama