Reklama

Reklama

W czwartek, 1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. Czy jest obowiązkowy? Co należy o nim wiedzieć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W czwartek, 1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. Czy jest obowiązkowy? Co należy o nim wiedzieć?  - Zdjęcie główne

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca 2021 (fot. Canva) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Raz na dekadę Główny Urząd Statystyczny zadaje Polkom i Polakom pytania, by sprawdzić naszą liczebność oraz to, kim jesteśmy i jak żyjemy. Udzielone odpowiedzi posłużą określeniu wielu istotnych kwestii związanych z ogólnym stanem i funkcjonowaniem społeczeństwa. Czy każde z nas ma obowiązek wziąć w nim udział?

Reklama

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. Co należy o nim wiedzieć?

!reklama!

W rozumieniu słownika PWM spis to podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium.

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej wzięcie udziału w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowe – trzeba zrobić to poprzez samospis internetowy. Metodami uzupełniającymi będzie spis telefoniczny oraz bezpośredni.

Dane będą zbierane w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku. Od 15 marca GUS uruchomił specjalna infolinię spisową. Pod numerem telefonu 22 279 99 99 można uzyskać wszelkie informacje na temat spisu.

Polecamy: Łódź. Urwał lusterka od samochodów. Jednym rzucił w policjanta

Kogo obowiązuje spis? Jak mieszkańcy Łodzi mogą się zapisać? 

Zaplanowany na 2021 r. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS. Obowiązkiem spisowym będą objęte:

- osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;

- mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu:

- urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej,
- urzędy wojewódzkie,
- urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrze spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie lub osobiście, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego. Obydwie metody polegają na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych dotyczących osoby spisywane w formularzu spisowym.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

Na stronie gov.pl istnieje możliwość zapoznania się z treściami pytań, które pojawią się w formularzu spisowym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy