Reklama

Reklama

W listopadzie w Łodzi zmarło 80% więcej osób niż rok temu. Czy to wina koronawirusa?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Tylko w listopadzie ze względu na zakażenie koronawirusem zmarło w Łodzi kilkaset osób. Ile dokładnie? Tego nie wiadomo, ponieważ rozbieżności pomiędzy danymi Głównego Inspektora Sanitarnego a Urzędu Stanu Cywilnego są naprawdę wyraźne.

Liczby z obu źródeł potrafią mocno namieszać. 

!reklama!

Jak donosi „Express Ilustrowany”, według danych Urzędu Wojewódzkiego i Głównego Inspektora Sanitarnego w listopadzie zmarło 126 łodzian. Z kolei ze statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w naszym mieście zmarło… 485 osób. 

Skąd bierze się aż tak ogromna różnica? Powodów jest kilka. 

Pierwszy z nich to sposób raportowania o zgonach na COVID-19. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przygotowując raporty o osobach zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem opierała się na zaświadczeniu ZLK 5, które do inspekcji sanitarnej przekazuje lekarz, stwierdzający zgon.

Do USC spływa natomiast inny dokument. 

- Otrzymywany przez nas druk ZLK 5 informuje jedynie o zgonie z powodu choroby zakaźnej. Natomiast na karcie zgonu wystawionej przez lekarza, w oparciu o którą USC wystawia akt zgonu, są trzy rubryki dotyczące przyczyny śmierci. Dlatego też nie można wykluczyć, że rozbieżności co do liczby zgonów wynikają z interpretacji danych - mówi na łamach „Expressu Ilustrowanego” Urszula Jędrzejczyk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Drugim powodem rozbieżności jest nieco inny rodzaj raportowania. Otóż jak informuje „EI”, inspekcja sanitarna podaje zgony łodzian, a Urząd Stanu zgony w Łodzi.

źródło: Express Ilustrowany

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy