Reklama

Reklama

W Łodzi nawet dwukrotnie wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Jedna stawka, bez względu na segregowanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Łodzi nawet dwukrotnie wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Jedna stawka, bez względu na segregowanie  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Jak poinformował wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, koszty gospodarowania odpadami komunalnymi w mieście wzrosną. W ramach ogłoszonego przetargu firmy przedstawiły ceny wyższe od szacowanych przez łódzki magistrat, dlatego by utrzymać samofinansowanie systemu konieczne jest podniesienie opłat mieszkańcom.  

Reklama

Wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela przypomniał, że miasto nie ma możliwości zarabiania na śmieciach, ale nie powinno też do nich dokładać. Ustawodawca nakazuje ustalić stawki opłat w taki sposób, by pokrywały całościowo utrzymanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Na ostateczny koszt funkcjonowania systemu wpływają m.in. takie składowe jak: odbiór śmieci oraz ich zagospodarowanie, utylizowanie leków i termometrów rtęciowych, wymiana pojemników na odpady, czy likwidowanie dzikich wysypisk.

Podwyżki opłat za śmieci wymuszone kosztami firm

Okazuje się, że obecnie obowiązujące opłaty w wysokości 13 i 22 zł nie pokrywają tych kosztów. Firmy występujące do przetargu podały o wiele wyższe stawki od zakładanych przez miasto. Wzrosły płace, koszty paliwa, podatki, czy składki ZUS, co firmy chcą zrekompensować żądając wyższych opłat za swoje usługi. Dlatego, poinformował Tomasz Trela, od 1 grudnia br. stawka za wywóz śmieci będzie musiała wzrosnąć, by miasto mogło pokryć zobowiązania bez angażowania dodatkowych środków.

- Według naszych wyliczeń stawka musi wzrosnąć do 24 złotych od osoby, by system miał zapewnione samofinansowanie. Jednocześnie chciałbym państwa poinformować, że nie będzie już podziału stawek na segregowane i zmieszane. Ustawa każe segregować wszystkim, stawka będzie więc jedna - tłumaczy Tomasz Trela.

Może być jeszcze drożej

Wiceprezydent Łodzi zastrzega, że podane przez niego 24 zł/os. to minimum, bowiem od stycznia wzrośnie tzw. opłata marszałkowska. - Za każdą tonę śmieci przywiezioną na Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych, Urząd Marszałkowski zabiera z kieszeni łodzian 270 złotych - wylicza Tomasz Trela.

Tomasz Trela zaznaczył, że pomimo nieuchronnej podwyżki cen, Łódź nadal będzie się plasować po środku pod względem wysokości opłat za gospodarowanie odpadami. Ponadto Trela dodał, że w sytuacji gdy ktoś nie będzie chciał segregować śmieci, wówczas musi się liczyć z karą wynikającą z ustawy, to jest dwukrotnością opłaty śmieciowej, czyli kwotą 48 złotych

Źródło: UMŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy