Reklama

Reklama

W Łodzi rozpoczynają się kluczowe inwestycje. Wiemy, kiedy ruszy przebudowa ul. Obywatelskiej, ul. Wojska Polskiego i ul. Traktorowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Łodzi rozpoczynają się kluczowe inwestycje. Wiemy, kiedy ruszy przebudowa ul. Obywatelskiej, ul. Wojska Polskiego i ul. Traktorowej - Zdjęcie główne

Kluczowe inwestycje w Łodzi. Kiedy początek prac na Obywatelskiej, Przybyszewskiego i Wojska Polskiego? (fot. UMŁ)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Już niebawem na terenie Łodzi rozpocznie się szereg kluczowych inwestycji drogowych: przebudowa ul. Obywatelskiej, Traktorowej, Ogrodowej i Wojska Polskiego. Oprócz remontów prowadzonych przez ZIM i ZDiT, PKP PLK rozpocznie budowę stacji Śródmieście na trasie tunelu średnicowego.

Reklama

Kluczowe inwestycje w Łodzi. Kiedy początek prac na Obywatelskiej i Wojska Polskiego?

!reklama!

– W tym roku rozpoczynamy kolejne bardzo ważne dla miasta inwestycje. Budujemy dla łodzian lepsze, ładniejsze i wygodniejsze ulice oraz sprawniejszy transport. Najbliższe trzy lata będą dużym wysiłkiem, zarówno inwestycyjnym, jak i w poruszaniu się po mieście, ale proszę nam uwierzyć, efekt jest wart tego wysiłku – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Polecamy: Łodzianie będą mogli sprawdzić czy chorowali na COVID-19. Testy na obecność przeciwciał od poniedziałku w… Biedronce! Znamy cenę

Harmonogram prac ZIM na łódzkich ulicach:

 • Jeszcze w marcu rozpoczną się prace przy budowie woonerfu na Lipowej/Próchnika, a także na ul. Włókienniczej. W tym drugim przypadku inwestycja planowana na wakacje rozpoczyna się kilka miesięcy wcześniej.
 • Na przełomie marca i kwietnia ekipy budowlane wejdą na ul. Moniuszki – inwestycja zaplanowana jest na 6 miesięcy.
 • W kwietniu drogowcy pojawią się na ul. Obywatelskiej. Zacznie się od prac rozbiórkowych oraz części robót, które ma do wykonania Łódzka Spółka Infrastrukturalna. Ta inwestycja zaplanowana jest na 2 lata.
 • W maju rozpoczyna się kolejna inwestycja na Starym Polesiu. Będzie to przebudowa następnego odcinka ul. Strzelców Kaniowskich. 
 • Na maj zaplanowane jest też rozpoczęcie prac na ul. Traktorowej. To druga tak duża tegoroczna inwestycja w Planie dla Osiedli.
 • Na czerwiec zaplanowany jest początek przebudowy ul. Ogrodowej
  i ul. Północnej. Prace będą tak prowadzone, by utrzymać ruch tramwajowy oraz zapewnić po jednym pasie jezdni dla ruchu w obie strony dla samochodów.
 • W wakacje najważniejszym projektem będzie prac na wiaduktach na ul. Przybyszewskiego – zostaną one zburzone i wybudowane od nowa. Prace rozpoczną się od wiaduktu północnego. W następnym etapie prace przeniosą się na wiadukt południowy oraz tramwajowy.
 • Po wakacjach zacznie się remont ul. Wojska Polskiego. Ponieważ do tego przetargu były setki zapytań ZIM musiał wydłużyć termin na składanie ofert.

Razem z pracami prowadzonymi przez Zarząd Inwestycji Miejskich, kolejne ulice będzie remontował Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi.

W 2021 r. Zarządu Dróg i Transportu ma w planach szereg inwestycji związanych z modernizacją dróg, tzw. nakładkami oraz inwestycje torowe. Wiele z łódzkich ulic to kamień polny przykryty warstwą asfaltu, co powoduje że bardzo łatwo powstają w nich dziury i spękania, tak uciążliwe dla kierowców. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana podbudowy takich ulic na kruszywo, jego zagęszczenie i ułożenie 2-3 warstw mas bitumicznych. Tak wyremontowane droga będzie znacznie trwalsza. Wybraliśmy do remontów głównie ulice, po których kursuje komunikacja miejska, bo dzięki temu wydłuży się żywotność taboru miejskiego. Staramy się też wybierać do remontu takie odcinki dróg, na których jest odwodnienie liniowe, bo dzięki niemu wyremontowane ulice łatwiej będzie utrzymać w dobrym stanie – mówi Maciej Sobieraj, z-ca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu.

Polecamy: Restauracja „Imber” w Łodzi po emisji odcinka „Kuchennych Rewolucji”. Właścicielka: „Myślę, że gdybyśmy działali stacjonarnie, mielibyśmy pełne ręce roboty”

Plan kompleksowych remontów ulic (łącznie z wymianą podbudowy) :

 • Ul. Jaracza – na odcinku od Kopcińskiego do POW
 • Ul. 6 Sierpnia – od al. Kościuszki do al. Włókniarzy
 • Ul. Struga – od al. Włókniarzy do ul. Żeligowskiego 
 • Ul. Kasprzaka – od ul. Srebrzyńskiej do Drewnowskiej.

– Jeżeli na przetargach pojawią się oszczędności, to albo wymienione remontu ulic obejmą dłuższe odcinki, bądź do modernizacji wybrane zostaną inne ulice. Wnioski są już przygotowane i na najbliższej sesji Rady Miejskiej będą głosowane. Po uzyskaniu akceptacji przez radnych będziemy mogli przystąpić do postępowań przetargowych – dodaje dyrektor Maciej Sobieraj.

Oprócz kompleksowych remontów, na wielu ulicach ZDiT planuje też tzw. nakładki. To szybka metoda polegająca na frezowaniu starej nawierzchni i ułożeniu nowej. Wśród ulic, które doczekają się nowej nawierzchni jest m.in. ul. Konstytucyjna (między Małachowskiego i Pomorską).

W przypadku remontów torów tramwajowych, ZDiT planuje prace w rejonie Helenówka, związane z połączeniem ze Zgierzem. Będzie to uzupełnienie prac, które nie zostały wykonane w ramach Łódzkiego Tramwaju Regionalnego.

Remontowane też będą tory na ul. Limanowskiego (między Zgierską i Zachodnią). Remontowane też będzie torowisko na skrzyżowaniu ul. Kilińskiego i ul. Przybyszewskiego, tak by utrzymać kursowanie tramwajów aż do czasu rozpoczęcia modernizacji tego skrzyżowania. Prace projektowe dobiegają już końca i wkrótce ogłoszony zostanie przetarg.

Rozpoczęcie budowy stacji Śródmieście na trasie tunelu zacznie się później niż zapowiadano. Spowodowane jest to koniecznością dalszych ustaleń z gestorami różnymi sieci znajdujących się w tym rejonie centrum Łodzi. Inwestor, czyli PKP PLK, poinformował, że prace rozpoczną się w pierwszej dekadzie kwietnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy