reklama
reklama

W Łodzi teatry przyspieszają premiery! To ostatni dzień ich działania przed ponownym lockdownem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Łodzi teatry przyspieszają premiery! To ostatni dzień ich działania przed ponownym lockdownem - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dwa łódzkie teatry zdecydowały się przyśpieszyć premiery spektakli dla dzieci. To skutek nadchodzącego zapowiedzianego przez ministra Adama Niedzielskiego lockdownu. Od 20 marca kina i teatry ponownie zostaną zamknięte. Dlatego też już 19 marca na najmłodszych czekają dwie premiery.
reklama

Łódzkie teatry przyspieszają swoje premiery. „Bajka Zjajka” w Teatrze Pinokio

Teatr Pinokio przełożył premierę spektaklu dla maluchów pod tytułem „Bajka Zjajka” i przedstawi je widzom aż tydzień wcześniej czyli już w piątek 19 marca o  g.18.00.

Puc i Ciut – bohaterowie i przyjaciele – podczas wspólnej zabawy odkrywają… jajko. Z jajka wykluwa się gąsienica – Zjajka. Młodzi odkrywcy postanawiają się o nią zatroszczyć. Efekt przechodzi ich najśmielsze oczekiwania. 

!reklama!

Bajka Zjajka” to opowieść o dostrzeganiu świata, o poznawaniu i postrzeganiu rzeczywistości, która równie prawdziwie otacza najmłodszych. Spektakl dla i o najnajach, jak w Teatrze Pinokio nazywają artyści najmłodszych widzów, tych już od drugiego roku życia. 

Bajka Zjajka

Reżyseria: Maciej Dużyński
Scenografia: Adrian Lewandowski 
Muzyka: Marek Żurawski
Obsada: Małgorzata Krawczenko, Anna Sztuder-Mieszek

Premiera sceniczna: 19.03.2021, g.18.15

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 1+
czas trwania: 60 min

Przygotowane zostały też propozycje on line:

- 20.03 odbędzie się premiera internetowa znanego już ze sceny spektaklu Ander sen
- 27.03 Kwiat Paproci online
- 27.03 Spektakl Bajka Zjajka w sobotę będzie można zobaczyć także online. 

Polecamy: Trzecia fala koronawirusa szaleje w Polsce. Będzie lockdown w całym kraju. Łódzkie galerie handlowe zamknięte od 20 marca

„Calineczka” zawita do łódzkiego Teatru Arlekin

Teatr Arlekin, który przygotował nową wersję słynnej Calineczki pokaże spektakl dzień wcześniej czyli już  w piątek, 19 marca o g.17.00.

Przedstawienie „Calineczka” inspirowane jest znaną baśnią Hansa Christiana Andersena. To historia o dziewczynce, która po uprowadzeniu przez ropuchę z domu rodzinnego, spotyka na swojej drodze rozmaite zwierzęta, od których otrzymuje pomoc lub którym sama pomaga, podąża za tropami i tekstem autora, odnajdując w nim wiele aktualnych sensów. To swoista współczesna dziecięca „baśń drogi”, dająca dziecku przeżyć rozmaite przygody, wiodąc je przez trudne etapy jego dorastania. Bo to właśnie dorastanie jest głównym motywem „Calineczki”. 

To przedstawienie, które rodzicom chce pokazać ważność etapu przemiany dziecka i skierować ich uwagę na ten cudowny proces, a dzieci chce wspierać w odkrywaniu swojej tożsamości, pokazać im siłę własnego zdania i wskazać wartość podejmowania poszukiwań drzemiących w nich samych mocy.

„Calineczka” z jednej strony jest więc przetworzeniem motywu dziecka, które nabiera mocy, mądrości, doświadczenia. Z drugiej strony to przetworzenie motywu inności, wykluczenia społecznego, kontestacji norm społecznych. To historia o nauce mówienia „Nie!”, o nauce niepowstrzymywania swoich emocji i o trudnej nauce podejmowania decyzji. Wreszcie to historia o odpowiedzialności za drugiego człowieka lub drugie stworzenie. 

- Chciałbym, aby moja „Calineczka” i teatr, który komponujemy wraz z zespołem, była rozmową z dzieckiem na poziomie partnerskim. By była czymś więcej niż tylko przekazem fabuły, ale również puszczeniem oka do dorastającego odbiorcy, zaciekawionego światem dokoła – mówi o swoim spektaklu Bartosz Kurowski.Traktujemy widza bardzo poważnie i w łagodny, ale i odpowiedzialny sposób staramy się mówić o tym, co jest dla nich, dla dzieci, szczególnie ważne - czasem trudne, ale ważne. Mamy nadzieję, że uda się to zrobić właśnie językiem sztuki, która potrafi opowiadać historie w piękny sposób - potrafi wciągnąć w swój świat, kolory i dźwięki. Przecież tylko dzięki tym dzieciom, które dziś przychodzą do teatru nasz świat może stać się lepszy.

Przedstawienie wykorzystuje zróżnicowane instrumentarium form plastycznych z dziedziny teatru lalek, teatru maski, teatru cieni oraz technik multimedialnych.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama