Hipopotamy karłowate poświęcają około 6 godzin dziennie na żerowanie. Większość diety hipopotamów stanowią paprocie, rośliny liściaste, a także opadłe z drzew owoce. Są zdecydowanie mniejsze od tych najbardziej znanych – hipopotamów nilowych.
Hipopotamy karłowate będą mogły wprowadzić się do łódzkiego ZOO, dzięki temu, że właśnie powstaje specjalny pawilon dla tych zwierząt. W ramach projektu wyburzono stare obiekty, rwają ostatnie prace nad pawilonem ekspozycyjno-hodowlanym, a do tego powstaną wybiegi zewnętrzne i woliera zewnętrzna z wybiegami. Projekt kosztuje 3,3 mln zł.
Hipopotam karłowaty (Hexaprotodon liberiensis) jest podobny do swojego bardziej znanego kuzyna - hipopotama nilowego, ale jest od niego dwa razy mniejszy i siedem razy lżejszy. Długość jego ciała sięga 2 m, wysokość w kłębie 90 cm, waga dochodzi do 275 kg. Grubą skórę pokrywa cienki, łatwo wysychający i pękający naskórek. Długość życia 30 - 55 lat w niewoli, na wolności mogą żyć o wiele krócej. Hipopotam karłowaty pomimo niewielkich rozmiarów posiada groźną broń – duże kły, którymi może zadawać bardzo głębokie rany.
W porównaniu z hipopotamem nilowym, te karłowate są mało znane. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Jednym z powodów jest to, że hipopotamy karłowate są łatwym celem dla myśliwych ze względu na wysoką zawartość mięsa. Szacuje się, że na wolności żyje ok. 3000 osobników. Z tych powodów gatunek ten został objęty europejskim programem hodowlanym i jest nadzorowany przez koordynatora z ZOO w Bazylei. Hodowlana populacja liczy 126 osobników.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.