Reklama

Reklama

W przyszłym roku zostanie wprowadzona kaucja za odpady?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

W przyszłym roku zostanie wprowadzona kaucja za odpady? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Minister środowiska wypowiedział się na temat planów wprowadzenia kaucji zwrotnej za opakowania plastikowe, a także inne materiały nadające się do recyklingu. Czy takie rozwiązanie, korzystne finansowo dla konsumentów, odwróci śmieciową falę zalewową?

Reklama

Powinna być kaucja za opakowania, m.in. z makulatury, szkła i plastiku, co do których możliwy jest recykling - powiedział we wtorek w Radiu Plus minister środowiska Henryk Kowalczyk. - To są plany, które powinniśmy zrealizować w I półroczu 2020 r. - dodał.

  • Kaucja powinna być. Nie chcę tu mówić o pieniądzach konkretnych, natomiast kaucja powinna być taka, żeby się opłacało temu, który jest konsumentem i ma to opakowanie, żeby się opłacało odnieść do skupu. Czyli, żeby dla niego to był "towar warty zainteresowania", żeby nie trzeba było porzucać. Tak jak złom w tej chwili nie jest porzucany - zawsze gdzieś tam go odnosimy. (...) Tak pozostałe produkty - makulatura, szkło, plastik - wszystkie rzeczy, jeśli się im nada wartość w ten sposób, to wtedy będzie można odnieść do skupu. (...) Recyklat zrobiony z plastiku jednorodnego jest wart około 1,5 tys. zł za tonę - powiedział minister środowiska, pytany we wtorek, na jakim etapie są prace nad projektem noweli ustawy o odpadach w kontekście planów wprowadzenia kaucji za opakowania.

    - Jeśli wprowadziłoby się opłatę jakąś do plastikowej butelki i tę opłatę jakoś w znacznej części oddałoby konsumentowi, to wtedy już ta butelka nie byłaby wyrzucana, ale nie chcę mówić tu o konkretnych pieniądzach, to wymaga ustaleń pomiędzy różnymi podmiotami, m.in. tymi, którzy zajmują się recyklingiem - ocenił minister.
Minister Kowalczyk stwierdził, że jeśli wprowadziłoby się opłatę za plastikowe butelki, poskutkowałoby to zaprzestaniem wyrzucania ich przez konsumentów.

To są plany, które powinniśmy zrealizować w I półroczu 2020 r., w tej chwili trwają prace - to są bardzo trudne decyzje dotyczące wielkości tych opłat, sposobu recyklingu, skutecznego systemu zbiórki. Te prace trwają - dodał minister.

Deklaracje ministra wpisują się we wprowadzane od maja ubiegłego roku unijne normy. Państwa członkowskie przyjęły tzw. pakiet odpadowy, który ma za zadanie ograniczenie powstawania odpadów i zwiększenie roli recyklingu w obiegu materiałów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy