Reklama

Reklama

W trzy godziny dowiemy się czy mamy koronawirusa. A nowy tomograf w kilka minut zdiagnozuje zakażonych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu zaprezentowany został nowy tomograf komputerowy. Będzie przeznaczony dla pacjentów chorych na Covid-19. Placówka wzbogaciła się też o jedyny w województwie analizator do wykonywania testów PCR, czyli na obecność koronawirusa w organizmie. Urządzenie daje wyniki w niespełna trzy godziny.

Reklama

Tomograf został przywieziony do Zgierza w piątek rano. Przez weekend będą prowadzone ostatnie prace instalacyjne, tak by urządzenie mogło działać od 31 sierpnia.

 !reklama!

Tomograf kosztował 3 miliony złotych. Pieniądze na jego zakup pochodzą z projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego „Zapobieganie oraz zwalczanie na terenie województwa łódzkiego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi".

- To pierwszy w województwie kontener z takim tomografem  – podkreśla Agnieszka Jóźwik, dyrektor zgierskiego szpitala.

- Sprzęt umożliwia szybką i precyzyjną diagnostykę całego pacjenta. W kilka minut jesteśmy w stanie zrobić skany od głowy po stopy. Obraz jest przesyłany do lekarzy radiologów, którzy opisują wynik i przesyłają go do gabinetów lekarskich. Całość trwa zaledwie od kilku do kilkunastu minut – objaśniał dr Miłosz Dobrogowski, zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu.

Jak poinformował marszałek Grzegorz Schreiber, 1 września szpital w Zgierzu, który do tej pory był szpitalem jednoimiennym, wraca do trybu pracy sprzed ogłoszenia pandemii koronawirusa. To dobra informacja dla mieszkańców Zgierza i okolic, bo będą oni mogli korzystać ze szpitala w normalnym trybie.

- W czerwcu razem z wojewodą łódzkim Tobiaszem Bocheńskim obiecaliśmy, że do końca sierpnia szpital Zgierzu wróci do normalnego trybu pracy. Dziś to staje się faktem. Dotrzymaliśmy tego terminu – mówił podczas konferencji marszałek Grzegorz Schreiber. - Przystąpiliśmy do prac, które pozwoliły zamienić oddział psychiatryczny tego szpitala w nowoczesny szpital covidowy. Przekształciliśmy budynek i dostosowaliśmy go do nowych warunków. Dziś uzbroiliśmy oddział w jeden z najnowocześniejszych kontenerowych tomografów komputerowych. Co najważniejsze w sytuacji, gdy łączymy pracę szpitala covidowego z niecovidowym, mamy tu dwa tomografy. Jeden pozwalający pracować z pacjentem, nazwijmy to, zwykłym, a drugi przeznaczony do pracy z pacjentami covidowymi. To pozwala nam się przygotować do nowej sytuacji.

Na oddziale przeznaczonym dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa lub z potwierdzonym zakażeniem będzie 150 łóżek. Taką liczbę łóżek, zorganizowanych poza budynkiem głównym szpitala w Zgierzu, wyznaczył wojewoda łódzki.

Jak podkreślił Marcin Rybka, prezes spółki Inwestycje Medyczne Łódzkiego, pozyskanie przez Urząd Marszałkowski 100 milionów złotych z funduszy europejskich na sprzęt, który trafia do naszych szpitali, podnosi jakość świadczonych usług i poprawia bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu.

- Wydaliśmy na sprzęt już prawie 50 milionów z tych 100 pozyskanych. W przyszłym tygodniu ta kwota wzrośnie do 70 milionów złotych – wyliczał Marcin Rybka.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu wzbogacił się też o nowy analizator służący do diagnozowania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.

- Analizator pozwana zbadać pacjenta w zaledwie 174 minuty. W tym czasie będzie on dawał wynik, czy pacjenci są zarażeni, czy nie. To również pierwsze takie urządzenie w województwie łódzkim – dodała Agnieszka Jóźwik.

Źródło: UMWŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy