To jedno z najstarszych i najciekawszych obecnie schronów udostępnionych do zwiedzania. Mowa o obiekcie na Brusie na ul. Konstantynowskiej 98 w Łodzi.
Schron, który w czasie drugiej wojny zajmowali Niemcy. W tym miejscu ginęli ludzie
Jak informuje Krzysztof Posłuszny ze Stowarzyszenia Schrony w Polsce, schron został wybudowany w 1937 roku na potrzeby wojska II Rzeczpospolitej Polskiej. - Wraz z budynkiem koszarowym służył jako Pomocnicza Składnica Uzbrojenia, która zapewniała podstawowe wyposażenie i środki walki żołnierzom odbywającym manewry i ćwiczenia na pobliskim poligonie - opowiada.
Z relacji mieszkańców zamieszkujących teren Brusa wynika, że schron w czasie drugiej wojny światowej i zaraz po niej zajmowało Gestapo oraz NKWD jako miejsce przesłuchań, skąd później więźniowie byli wywożeni na pobliski poligon, gdzie byli mordowani. Aby upamiętnić poległych, stworzona została wystawa poświęcona tym tragicznym wydarzeniom
Unikatowe eksponaty i duża wiedza historyczna. Dlatego warto odwiedzić "Kompanię Brusa"
Był to strategiczny punkt dla Niemców. Po pierwsze w tym miejscu znajdowała się rogatka miasta Łodzi, a od 1942 roku w budynku koszarowym znajdowała się centrala telefoniczna Luftwaffe. Schron służył jako magazyn amunicji, ponieważ w pobliżu był poligon, a także żywności i jako schronienie w razie bombardowań
Niektórzy tłumaczą, że ciężko do nas dotrzeć i narzekają na niewystarczającą ilość połączeń komunikacji miejskiej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.