Koncert symfoniczny online w Filharmonii Łódzkiej. Jakie utwory zostaną wykonane?
!reklama!
„Wesendonck Lieder” to pieśni Ryszarda Wagnera do słów Matyldy Wesendonck, żony jednego z mecenasów kompozytora. Intensywność artystycznego wyrazu odzwierciedla prawdopodobnie wzajemne zauroczenie, jakie łączyło tych dwoje. Cykl powstał podczas pracy nad dramatem muzycznym „Tristan i Izolda”; w dwóch pieśniach kompozytor wprowadził pomysły muzyczne, wykorzystane później w operze.Tytuł kwartetu smyczkowego „Śmierć i dziewczyna” Franciszka Schuberta pochodzi od tytułu pieśni, napisanej przezeń siedem lat wcześniej. Jej melodia pobrzmiewa w drugiej części utworu. Biografowie Schuberta wiążą ten fakt z czasem powstania dzieła: było to w 1824 roku, gdy schorowany kompozytor – choć zaledwie 27-letni - miał już przeczucie nadchodzącego schyłku istnienia. Muzyka oddaje dramatyzm walki między życiem a śmiercią, co jest możliwe między innymi dzięki silnemu skontrastowaniu temp, częstym zmianom tonacji i przekształceniom melodii. Większą mocą brzmienia utwór zachwyca w opracowaniu Gustawa Mahlera na orkiestr smyczkową.
Partię solową pieśni Wagnera wykona sopranistka Katarzyna Hołysz, na stałe współpracująca z wieloma filharmoniami i orkiestrami w kraju i za granicą, w tym z Filharmonią Narodową w Warszawie. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej zagra pod batutą dyrektora artystycznego FŁ Pawła Przytockiego.
Wykonawcy:
Katarzyna Hołysz – sopran
Paweł Przytocki – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ
Program:
- Wagner – Wesendonck Lieder WWV 91
- Schubert / G. Mahler – „Śmierć i dziewczyna” w opracowaniu na orkiestrę smyczkową
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.