Reklama

Reklama

Wagner i Schubert online. Koncert symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej już w piątek, 16 kwietnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wagner i Schubert online. Koncert symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej już w piątek, 16 kwietnia - Zdjęcie główne

Podczas koncertu 16 kwietnia, publiczność Filharmonii Łódzkiej usłyszy dzieła Wagnera i Schuberta (fot. Filharmonia Łódzka) |wiadomości łódzkie| Łódź| TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Filharmonia Łódzka zachęca publiczność do wysłuchania koncertu symfonicznego, którego repertuar pozwala odnaleźć w muzyce burzliwe emocje obecnych czasów. Do udziału w wydarzeniu instytucja zaprosiła znakomitą gościnię. Koncert zostanie udostępniony widzom w formie transmisji online.

Reklama

Koncert symfoniczny online w Filharmonii Łódzkiej. Jakie utwory zostaną wykonane?

!reklama! 

„Wesendonck Lieder” to pieśni Ryszarda Wagnera do słów Matyldy Wesendonck, żony jednego z mecenasów kompozytora. Intensywność artystycznego wyrazu odzwierciedla prawdopodobnie wzajemne zauroczenie, jakie łączyło tych dwoje. Cykl powstał podczas pracy nad dramatem muzycznym „Tristan i Izolda”; w dwóch pieśniach kompozytor wprowadził pomysły muzyczne, wykorzystane później w operze.

Tytuł kwartetu smyczkowego „Śmierć i dziewczyna” Franciszka Schuberta pochodzi od tytułu pieśni, napisanej przezeń siedem lat wcześniej. Jej melodia pobrzmiewa w drugiej części utworu. Biografowie Schuberta wiążą ten fakt z czasem powstania dzieła: było to w 1824 roku, gdy schorowany kompozytor – choć zaledwie 27-letni  - miał już przeczucie nadchodzącego schyłku istnienia. Muzyka oddaje dramatyzm walki między życiem a śmiercią, co jest możliwe między innymi dzięki silnemu skontrastowaniu temp, częstym zmianom tonacji i przekształceniom melodii. Większą mocą brzmienia utwór zachwyca w opracowaniu Gustawa Mahlera na orkiestr smyczkową.

Partię solową pieśni Wagnera wykona sopranistka Katarzyna Hołysz, na stałe współpracująca z wieloma filharmoniami i orkiestrami w kraju i za granicą, w tym z Filharmonią Narodową w Warszawie. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej zagra pod batutą dyrektora artystycznego FŁ Pawła Przytockiego.

Wykonawcy:

Katarzyna Hołysz – sopran
Paweł Przytocki – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ 

Program:

  1. Wagner – Wesendonck Lieder WWV 91
  2. Schubert / G. Mahler – „Śmierć i dziewczyna” w opracowaniu na orkiestrę smyczkową
Koncert odbędzie się w piątek,16 kwietnia o godz. 19:00 w formie płatnej transmisji online. Link: https://live.bilety24.pl/event/index/c3cc575b41be28f943e0136e6b2b2431234fcedc

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy