reklama
reklama

Warto odwiedzić Polską Saharę. Największa pustynia w Europie dwie godziny od Łodzi. Zobacz! [ZDJĘCIA | WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Warto odwiedzić Polską Saharę. Największa pustynia w Europie dwie godziny od Łodzi. Zobacz! [ZDJĘCIA | WIDEO] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźLegenda mówi, że Pustynia Błędowska powstała z piasku rozsypanego przez diabła, który chciał zasypać kopalnie ołowiu i srebra. Inna wersja legendy mówi o tym, że w drodze do Olkusza diabłu rozdarł się worek pełen piachu.
reklama

Pustynię Błędowską stworzyli jednak ludzie, wycinając drzewa pod budowę szybów do okolicznych kopalni. Odsłonięte połacie terenu poddawane zostały działaniu wiatru i słońca co spowodowało dalsze zmiany w terenie.

!reklama!

Powstał specyficzny mikroklimat, wydmy, można było zaobserwować burze piaskowe. W efekcie Pustynia Błędowska miała nawet powierzchnię 150km2.

W latach 60-tych XX wieku pustynia została obsadzona sosną pospolitą, dębem czerwonym oraz wierzbą kaspijską w celu ustabilizowania piasków. Stopniowe zarastanie pustyni spowodowało, że obecnie pustynia ma około 33km2 powierzchni (długość około 10km, szerokość w niektórych miejscach do 4km). W czasie II wojny światowej Pustynia Błędowska udawała afrykańskie piaski podczas ćwiczeń żołnierzy III Rzeszy i grała Egipt w "Faraonie" Jerzego Kawalerowicza.

reklama

Legenda

Pan Twardowski dla naziemskiej rozkoszy i bogactw wszelakich pakt z diabłem, zawarł. I w dokumencie tym Twardowski swą duszę oddał w zamian za posługi diabelskie. Jednym z życzeń czarnoksiężnika było, aby czart wszelkie bogactwa ziemskie Olkuskiej zebrał i koło Miasteczka złożył. Młody czart sprawnie z zadaniem się uporał, przysypał piaskiem zebrane skarby, aby przed ludzką chciwością je ochronić.

Okoliczni mieszkańcy sposobem jakimś dowiedzieli się o majątku pod ziemią ukrytym, poczęli kopalnie zakładać i drogocenny kruszec spod ziemi wydobywać. Oj nie spodobało się to panu podziemia. Tym bardziej, że im głębiej kopali, tym bliżej bram piekielnych się znajdowali, bardzo hałasowali i srebro z których diabły swe kotły wytapiały podkradali

Początkowo czart chciał zniechęcić ludzi do dalszej eksploatacji,zsyłając na kopalnie powodzie i pożary. Pewien górnik pomyślało zdarzeniach nękających ich w pracy,lecz wydobycie trwało nadal, wciąż pogłębiali chodniki. Czart wykazał sie bystrością i wymyślił on diabelski plan

reklama

Zabrał więc młody czart wór ogromny i nad Bałtyk z nim sie udał. Tam po brzegi piaskiem go wypełnił, aby nim kopalnie olkuskie zasypać. Droga powrotna była długa i cieżka. Gdy był już niemal u celu, zawadził worem o wieżę jednego z kościółów. Cały piach rozsypał mu sie po okolicy i w ten sposób utworzył Pustynię Błędowską.

Pustynia Błędowska wykorzystywana jest przez wojsko od ponad 100 lat

Pierwszym udokumentowaną obecnością wojska w okolicach Pustyni są czasy powstania styczniowego i Garybaldczyków, którzy zaobserwowali zjawisko fatamorgany, a dzięki niemu dostrzegli maszerujący oddział nieprzyjaciela. Wiemy o tym z relacji kpt. Macieja Koneckiego uczestnika tamtych wydarzeń.

W czasie I Wojny Światowej w dniach 11-15 listopada 1914r. swoje ćwiczenia na Pustyni Błędowskiej miał Batalion Pomocniczy Piechoty Legionowej, który stacjonował w Chechle. Były to ćwiczenia strzeleckie przed Bitwą pod Krzywopłotami, która miała miejsce 17 i 18 listopada 1914 roku. Dodać trzeba, że były to bardzo intensywne ćwiczenia i były to też jedyne manewry tego batalionu przed tą bitwą, a sama bitwa, którą potem stoczyli została nazwana przez samego Marszałka Józefa Piłsudskiego "Krzywopłockimi legionowymi Termopilami".

reklama

W okresie międzywojennym do ćwiczeń Pustynię Błędowską wykorzystywało Wojsko Polskie a konkretnie piechota i artyleria z Armii Kraków oraz lotnicy z 2 Pułku Lotniczego z Krakowa oraz 1 Pułku Lotniczego z Warszawy. Manewry na Pustyni Błędowskiej odbywały się różną częstotliwością. Ciekawostką jest, że w czasie jednego z nich 1 czerwca 1938 roku na Pustynię runął samolot PZL 23 Karaś, w którym zginęła cała 3 osobowa załoga.

Po klęsce w kampanii wrześniowej w 1939 roku Pustynia Błędowska znalazła się na terenie bezpośrednio wcielonym do III Rzeszy, a jej teren stał się częścią poligonu E-Stelle Udetfeld w skład którego wchodziło lotnisko Schendek (dzisiejsze Pyrzowice). Wojska niemieckie użytkowały pustynię na wiele sposobów – głównie lotnictwa, które ćwiczyło tu strzelanie z broni pokładowej samolotów m.in. Messerschmitt Bf109. Na Poligonie testowano także różne rodzaje bomb o wadze nawet do 1000 kg. Do prac w przygotowanie poligonu angażowana była lokalna społeczność w formie prac przymusowych.

Dokąd jechać, by podziwiać Pustynię Błędowską na własne oczy?

Łódź dzieli od Pustyni Błędowskiej około dwustu kilometrów. Samochodem, przez A1, dojedziemy tam w dwie i pół godziny. Uważajcie jednak na zamknięte fragmenty autostrady. Można także dojechać drogą wojewódzką 742 lub drogą krajową 91.

Źródło i fot. Urząd Gminy Klucze

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama