Choć, żyjemy w dobie kart płatniczych i szybkich przelewów BLIK, wciąż duża część społeczeństwa woli mieć rzeczywisty pieniądz w swoim portfelu. Szczególnie, po wybuchu wojny w Ukrainie, pojawiło się wiele plotek, że może zabraknąć gotówki. Póki co pieniędzy w bankach nie brakuje, ale i tak wielu z nas „dmucha na zimne” i zawsze ma przy sobie pieniądze. Jeśli używacie gotówki w biletomatach ŁKA, to musicie przygotować się na zmiany.
Jak będziemy płacić za bilet w pociągach ŁKA?
Kilka dni temu, pasażerowie ŁKA, mogli przeczytać na pociągowych biletomatach informacje, że nadchodzi koniec płatności gotówką. O powody tej decyzji postanowiliśmy spytać Łódzką Kolei Aglomeracyjną. Jak powiedziała nam rzeczniczka spółki, to wspólna decyzja przewoźnika i producenta łódzkich Flirtów.
- Łódzka Kolej Aglomeracyjna, w porozumieniu z dostawcą pociągów firmą Stadler Polska, podjęła decyzję o wyłączeniu możliwość płatności gotówką w biletomatach, z powodu problemów technicznych wynikających z niewłaściwego użytkowania
- wyjaśnia dla portalu TuŁódź.pl Joanna Osińska, rzeczniczka prasowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Mogłoby się wydawać, że obsługa biletomatu nie należy do najtrudniejszych. Wybieramy czy płacimy kartą, czy gotówką, a następnie, jaki bilet chcemy kupić, a następnie płacimy i odbieramy bilet. Gorzej, jeśli zamiast banknotem chcemy zapłacić… na przykład zgniecionym paragonem.
Skończy się „płacenie” monetami wycofanymi z użytku
W rozładowaniu kolejek do kas biletowych i obsługi pociągu powstały właśnie biletomaty. Nikt z nas nie lubi momentu, kiedy chcemy kupić bilet, a urządzenie okazuje się wyłączone albo po prostu nie działa. W przypadku podróży MPK naszą alternatywą jest kupienie biletu w aplikacji mobilnej, a w pociągu jest to możliwe u obsługi. Tyle w teorii.Praktyka jednak okazuje się inna, szczególnie podczas połączeń weekendowych i porannych, gdzie pasażerów potrafi być kilka razy więcej. Wydłużająca się kolejka do biletomatu, który i tak nie działa, potrafi naprawdę zirytować.
- Od dłuższego czasu odnotowujemy problemy związane z blokowaniem wyrzutni banknotów/bilonów. Jest to spowodowane dokonywaniem płatności przez podróżnych banknotami podartymi, zniszczonymi, uszkodzonymi, monetami wycofanymi z użytku, a także papierkami itp. W rezultacie biletomat przestaje działać i zostaje wyłączony z użytkowania, a podróżni nie mogąc z niego skorzystać, zmuszeni są stać w kolejce po bilet do obsługi pociągu
- dodaje Joanna Osińska, rzeczniczka prasowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Istotny jest fakt, że w pojazdach firmy NEWAG są biletomaty, w których można zapłacić tylko kartą i do takich sytuacji nie dochodzi. Zmiany wejdą w życie, w poniedziałek, 13 marca 2023 r. W przypadku awarii biletomatu pamiętajmy, zakup biletu jest możliwy przez całą podróż u obsługi pociągu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.