- Wspólnie z panem wojewodą, w porozumieniu z ministerstwem zdrowia, uznaliśmy, że przyszedł czas, żeby szpitalowi jednoimiennemu w Zgierzu przywrócić częściowo funkcję szpitala wojewódzkiego – wyjaśniał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
!reklama!
- Stanie się to dzięki temu, że część szpitala – dawny budynek szpitala psychiatrycznego – zostanie wydzielona i będzie pełnić funkcję czysto „covidową”. Tam zostanie zachowane bezpieczeństwo tych pacjentów. Główny budynek szpitala będzie miał przywróconą funkcję szpitala wojewódzkiego. Będą się tam odbywały normalne zabiegi, normalna praca.
Marszałek podkreślał, że decyzja ta stała się możliwa dzięki dobrej współpracy z wojewodą i dyrekcją szpitala.
- Mamy tutaj znakomity zespół pod kierownictwem pani dyrektor Agnieszki Jóźwik, która potrafiła tak zorganizować pracę, że po pierwsze, bardzo szybko przekształciliśmy ten szpital w jednoimienny, a w tej chwili sprawnie przygotowujemy go do tego, żeby ponownie otrzymał funkcje szpitala wojewódzkiego – podkreślał marszałek.
- Cztery miesiące temu powoływaliśmy szpital jednoimienny, wspólnie decydując, która placówka będzie najbardziej odpowiednia. Dzisiaj w szpitalu w Zgierzu pozostawiamy 150 łóżek covidowych, czyli można powiedzieć, że mamy kolejny - piąty oddział zakaźny w województwie łódzkim – dodał wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.
Żeby decyzja o odkształceniu szpitala jednoimiennego była możliwa, trzeba było zrealizować inwestycje w części przeznaczonej dla pacjentów z Covid-19. M.in. przy każdym łóżku został zainstalowany dostęp do tlenu. Aby pacjenci obu części szpitala nie musieli korzystać z tych samych budynków, marszałek zdecydował o zakupie nowego tomografu komputerowego dla szpitala w Zgierzu, który stanie w części „covidowej”.
Szpital przygotował już harmonogram prac przekształcania na nowo w wielospecjalistyczny szpital wojewódzki.
- Od 13 sierpnia rozpoczynamy proces odkształcania budynku głównego. Rozpoczniemy od ozonowania wszystkich budynków, likwidacji śluz, malowania. Chcę, żeby pierwszy pacjent, który trafi do szpitala czuł się bezpiecznie – mówiła Agnieszka Jóźwik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu.
Na początek otwarte zostaną oddziały na III piętrze: Pediatria, Neonatologia, Ginekologia i Rehabilitacja stacjonarna. Później uruchomione zostaną oddziały zabiegowe i Oddział Internistyczny. Zakład Diagnostyki Obrazowej, Laboratorium i Szpitalny Oddział Ratunkowy to ostatnie komórki organizacyjne, które zostaną przywrócone do standardowego działania.
- Jest to dobra wiadomość, pokazująca, że czas Covidu odchodzi – podsumowywał marszałek Schreiber. - Ale pamiętajmy, że czyniąc to zachowujemy ostrożność i zostawiamy jednak szpital w gotowości na ewentualne pogorszenie sytuacji. W dalszym ciągu będziemy przed epidemią zabezpieczeni w województwie łódzkim - zapewnił.
Źródło: Urząd Marszałkowski WŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.