reklama
reklama

Ważne wydarzenie w seminarium duchownym. Przewodniczył mu kardynał Grzegorz Ryś. Łódź zyska nowych księży [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ważne wydarzenie w seminarium duchownym. Przewodniczył mu kardynał Grzegorz Ryś. Łódź zyska nowych księży  [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
21
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźW V niedzielę Wielkiego Postu 13 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń przyjęło posługę lektoratu i akolitatu.
reklama

Uroczystość odbyła się w kościele Wniebowzięcia NMP w Kolumnie. Liturgii przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, który zwracając się do kleryków, mówił o istocie służby według Ewangelii i dawania człowiekowi przestrzeni do doświadczenia miłości i przebaczenia Boga. 

To ich kolejny etap przygotowań do święceń kapłańskich. Do kleryków zwrócił się kardynał Grzegorz Ryś

 - Jeremiasz mówi wam, że nie będziecie sługami księgi czy kielicha i pateny, tylko będziecie sługami przymierza, jakie się dzieje między Bogiem a człowiekiem. I słowo i sakrament są na służbie tego przymierza, ale ostatecznie chodzi o służbę temu przymierzu, w którym Bóg i człowiek stają się sobie bliscy,  wchodzą w bardzo głęboką relację – mówił do kleryków metropolita łódzki. Jak dodał, opisywana sprawa z jednej strony dotyczy ludzkich serc, a drugie Bożego przebaczenia. 

reklama

 To nowe przymierze, które zostało dokonane w Panu Jezusie, jest zapisane choćby w tym kościele, w każdej osobie, w każdym sercu. Nie potrzebujemy żadnych kamiennych tablic. Każdy ma w swoim sercu wypisane przymierze z Bogiem. To znaczy tyle, że ono jest przymierzem miłości - podkreślił kardynał.

Duchowny zwracając się do kleryków,  podkreślił istotę służby według Ewangelii i dawania człowiekowi przestrzeni do doświadczenia miłości i przebaczenia Boga.  Jak mówił,  nie chodzi tylko o to, co możesz robić jako diakon czy ksiądz, ale z jaką dyspozycją wewnętrzną to robisz. Nie chodzi tylko o to, czy jesteś posłuszny.  - Nie przyrzekacie tylko posłuszeństwa, ale cześć i posłuszeństwo ostatecznie odniesione do Ojca tak jak w Jezusie. Wtedy dobrze widać, na czym polega to kapłaństwo, ku któremu idziecie, kiedy ono jest wypełnione – tłumaczył kardynał Ryś. 

reklama

Posługa lektora oraz akolity to kolejny etap przygotowań do święceń kapłańskich. Jak wyjaśnia łódzka archidiecezja, lektor ustanawiany jest dla wypełnienia funkcji czytania słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, natomiast akolita pełni służbę ołtarza, pomaga diakonowi i kapłanowi w wypełnianiu czynności liturgicznych, jak również zanosi Komunię św. chorym. Jako pierwszy z szafarzy nadzwyczajnych może pomagać szafarzom zwyczajnym (diakonom, prezbiterom i biskupom) w rozdzielaniu Komunii podczas Mszy św., puryfikować naczynia liturgiczne oraz dokonywać wystawienia Najświętszego Sakramentu, jednak bez prawa błogosławienia wiernych.

reklama

O tym, kto przejął posługę lektoratu oraz akolitatu poinformowało Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi. 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama