Reklama

Reklama

Wcześniej czegoś takiego nie było! Serce WOŚP w Łodzi niczym gigantyczne lustro [zdjęcia I wideo]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Sam Jurek Owsiak uczestniczył w odsłonięciu serca WOŚP na placu przed hotelem Puro. Zarówno on, jak i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, a także inicjator przedsięwzięcia radny Damian Raczkowski podkreślali, że WOŚP łączy Polaków i pomaga milionom ludzi. Podczas uroczystości pojawili się strajkujący pracownicy MOPS. Do nich również mówił główny dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Reklama

Serce WOŚP w Łodzi odsłonięte

Serce na wszystkich zrobiło ogromne wrażenie. Świadczą o tym reakcje łodzian podczas odsłonięcia rzeźby. - Wow - słychać było w tłumie. Uroczystość zgromadziła m.in. wolontariuszy WOŚP, a także osób, którzy ciekawi byli wyglądu ogromnej rzeźby. Przyszli także strajkujący pracownicy MOPS-u. Jurek Owsiak życzył im, aby w pokojowej atmosferze udało się rozwiązać konflikt. Mówił też przy okazji o tym, aby mieć świadomość tego, jakie są realia, skrytykował rozdawnictwo.

Dyrygent WOŚP wspominał pierwszy finał akcji, wówczas nikt nie myślał, że Orkiestra tak się rozrośnie i usłyszy o niej cały świat. Prezydent Hanna Zdanowska mówiła o jedności. Pomysłodawca przedsięwzięcia radny Damian Raczkowski mówił z kolei o tym, jak kiedyś wyglądały szpitale.

- Byłem dzieckiem, gdy trafiłem do szpitala na Sporną, najpierw na chirurgię, później na onkologię. Pamiętam, że rodzice dzieci spali na zimnych płytkach. Dzięki WOŚP są piękne, czerwone fotele. Pamiętajcie, WOŚP nie da się wymazać, ona jest - mówił Raczkowski.

Serce dla Łodzi pochodzi z Chin

Serce dla Łodzi zaprojektowano i wykonano w chińskim Tianjin pod Pekinem. Wykonali je artyści z Sino Sculpture Group. Rzeźbę wykonano z blachy polerowanej i to za jej sprawą będzie można przeglądać się w konstrukcji jak w lustrze. Rzeźba o wymiarach 3,5 m na 3,5 m na 2,1 m  to ogromne, trójwymiarowe lustro, w którym będzie odbijać się rzeczywistość dookoła. 

- Cecha ta sprawia, iż poza oryginalnym i spektakularnym wyglądem samej rzeźby, efekt lustrzanego odbicia idealnie wpisuje się również w kontekst całej Orkiestry. "Angażujący" pierwiastek lustra daje możliwość robienia sobie wspólnych zdjęć nie „z sercem”, ale „w sercu”, co w symboliczny sposób odnosi się do zbiorowości, wspólnotowości i gremialności, jako najważniejszych cech całej Orkiestry. Biorąc to pod uwagę, wybór blachy polerowanej, jako materiału z którego rzeźba będzie wykonana, wydaje się być strzałem w dziesiątkę - mówi Michał Bieżyński, kurator ds. sztuki w przestrzeni publicznej.

Łódzkie serce to druga w Polsce wielkoformatowa rzeźba wolnostojąca, wykonana w tym materiale. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy