Reklama

Reklama

Wkrótce w MS1 niezwykły projekt - Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wkrótce w MS1 niezwykły projekt - Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od 6 września w Muzeum Sztuki w Łodzi zobaczymy kontynuację projektu Prototypy.

Reklama

 „Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski”

Wystawa zatytułowana „Raport troski” przygotowana przez Aleksandrę Jach oraz Carolinę Caycedo jest próbą docenienia kobiecej działalności w różnorodnych sferach życia. Artystki skupiają się jednak przede wszystkim na ochronie środowiska, ponieważ jak donoszą badania, to właśnie kobiety najintensywniej angażują się w demonstracje sprzeciwiające się niszczeniu otoczenia. Choć temat jest niezwykle emocjonujący, to zadbano, by działaczki zostały pokazane jako osoby mające czynny wpływ na rzeczywistość, nie ofiary.

W twórczości Caroliny Caycedo temat ekologii oraz czynnego udziału kobiet w organizowaniu społecznego życia od lat zajmuje szczególne miejsce. Jednym z jej najbardziej uznanych artystycznych projektów jest „Be dammed”, w ramach którego artystka zajmuje się tworzeniem filmów, książek, obiektów oraz rysunków uświadamiających wpływ regulacji rzek na okoliczne miejscowości. Dzięki temu tematowi poznała wiele działaczek walczących o sprawiedliwość społeczną. Carolina chcąc odnaleźć swój „kobiecy rodowód”, postanowiła opracować portrety indywidualne oraz grupowe czynnie działających aktywistek.

„Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski” jest wystawą, która stanowi trzecią część projektu Prototypy. W ramach tej inicjatywy artyści pracują ze znajdującą się w Muzeum Sztuki w Łodzi kolekcją. Caycedo zafascynowana fotografiami Zofii Rydet z lat 1970-80 przedstawiającymi kobiety we wnętrzach domów postanowiła swoje prace umieścić właśnie w takim kontekście. Przedstawiane na zdjęciach domy miały zostać w niedługim czasie unowocześnione, a kobiety utrwalone na fotografiach wykonywały prace, które w niedalekiej przyszłości okazały się nieprzydatne. Obrazowane przez Rydet bohaterki są enigmatyczne, umieszczone w domowej przestrzeni, jednak można w tym prywatnym świecie kobiety doszukiwać się politycznego podtekstu. Twórczość fotografki pokazuje jak kobieta opiekuje się najbliższym otoczeniem. Jest to podłoże dla „Raportu troski” przedstawiającego różnorodne drogi zaangażowania w ochronę środowiska, a w konsekwencji obrazującego sposoby walki o sprawiedliwość społeczną.

Wystawa będzie trwać od 6 września tego roku do 12 stycznia 2020 w ms1.


Źródło: Muzeum Sztuki w Łodzi

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy