reklama
reklama

Władze Łodzi tworzą program antydyskryminacyjny bez uwzględnienia głosu katolików?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Władze Łodzi tworzą program antydyskryminacyjny bez uwzględnienia głosu katolików? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźNa początku sierpnia prezydent Hanna Zdanowska powołała do życia miejski zespół antydyskryminacyjny. Jego pracę będą wspierać zaproszeni przedstawiciele sektora pozarządowego. Wśród nich nie ma jednak nikogo ze środowiska Kościoła Katolickiego.
reklama

Zespół ds. opracowania Wieloletniego Programu Działań Antydyskryminacyjnych w Łodzi to nowa inicjatywa prezydent Zdanowskiej. Zespół ma opracować rozwiązania, które przyczynią się do ograniczenia zjawisk dyskryminacyjnych w szeroko rozumianej przestrzeni miejskiej. Czy dzięki temu rozwiązaniu Łódź stanie się miastem inkluzyjnym, niedyskryminującym?

Jednak zanim Zespół zaczął działać, pojawiły się już pierwsze związane z nim kontrowersje.

Wśród ponad trzydziestu zaproszonych do współpracy organizacji życia publicznego z Łodzi znaleźli się przedstawiciele służb miejskich, świata nauki, organizacji pozarządowych, związków wyznaniowych, sektora przedsiębiorstw prywatnych. Jak się okazało, w tym szerokim spektrum zabrakło miejsca dla przedstawiciela organizacji katolickiej czy samego Kościoła Katolickiego.

reklama

W sobotę, 17 sierpnia rzecznik prasowy kurii metropolitalnej, ksiądz Paweł Kłys, stwierdził, że kuria nie otrzymała zaproszenia do wzięcia udziału w pracach Zespołu.

Z kolei rzecznik prasowy prezydent Łodzi sprawę przedstawia w innym świetle.

- W ubiegłym roku zaproszenia zostały wysłane przez pełnomocnika pani prezydent do spraw równego traktowania do wszystkich organizacji, także Kościoła katolickiego. Mogę tylko przypuszczać, że zaproszenie wysłane drogą mailową gdzieś się zagubiło, dlatego nie mieliśmy odzewu – wyjaśnił Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydent Zdanowskiej

Rzecznik twierdzi, że zaproszenie zostało wysłane jeszcze raz, po osobistej interwencji prezydent Zdanowskiej, tym razem bezpośrednio do kurii.

Czy w Zespole znajdzie się przedstawiciel największej wspólnoty religijnej w Łodzi? Trudno bowiem sobie wyobrazić, aby dyskusja o przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na religię mogła odbywać się bez członka Kościoła Katolickiego.

reklama

Jak zapewnia przedstawiciel magistratu, władzom Łodzi zależy na obecności przedstawiciela katolików w Zespole.

Walka z dyskryminacją

Zadaniem nowo powołanego Zespołu będzie opracowanie celów miejskiej polityki antydyskryminacyjnej oraz wskaźników, które pozwolą mierzyć postępy we wdrażaniu założeń Programu. Dodatkowo Zespół opracuje także zbiór dobrych praktyk dla urzędników, które pomogą uniknąć zachowań dyskryminacyjnych oraz stworzy model monitorowania działań antydyskryminacyjnych.

Miasto chce walczyć z dyskryminacją ze względu na:

  • wiek
  • płeć
  • niepełnosprawność
  • orientację seksualną, tożsamość płciową
  • narodowość, pochodzenie etniczne
  • religię, wyznanie, światopogląd
  • biedę
Przewodniczącą Zespołu została Agnieszka Łuczak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania.

reklama

Źródło: Radio Łódź

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama