Reklama

Reklama

Władze miasta: będą kontrole firm śmieciarskich mieszających odbierane śmieci [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Władze miasta: będą kontrole firm śmieciarskich mieszających odbierane śmieci [WIDEO]  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zmiany w zasadach odbioru odpadów wprowadzone 1 grudnia spowodowały wśród łodzian ogromne kontrowersje. Problemy z dostępnością odpowiednich pojemników do segregacji, odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców budynków wielorodzinnych oraz niewłaściwe zachowanie pracowników firm śmieciarskich, to główne problemy zgłaszane przez mieszkańców. Podczas konferencji prasowej władz miasta starano się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. 

Reklama

Odkąd 1 grudnia wprowadzono w Łodzi zmiany dotyczące zasad odbioru odpadów, wśród mieszkańców nie ustają kontrowersje. O ile podwyżka stawek za odbiór śmieci została w pewnym stopniu zaakceptowana, to zasady dotyczące obowiązkowej segregacji odpadów nadal wzbudzają dużo niejasności. Chodzi przede wszystkim o zbiorową odpowiedzialność mieszkańców budynków wielorodzinnych. Dla przypomnienia: za brak segregacji odpadów jest nakładana kara w wysokości podwójnej stawki za odbiór śmieci (w tej chwili kara wynosi 48 złotych). Jest ona nakładana na wszystkich mieszkańców nieruchomości, w której odpady nie są segregowane w sposób właściwy. W praktyce oznacza to, że w bloku wystarczy jedna rodzina, która nie segreguje odpadów, aby wszyscy lokatorzy zapłacili wyższą stawkę. To budzi wśród łodzian niezadowolenie.

Aby wyjść naprzeciw pytaniom mieszkańców, władze Łodzi zwołały konferencję prasową, która miała wyjaśnić wszystkie sporne kwestie. Na pytania odpowiadały wiceprezydent Łodzi, Małgorzata Moskwa-Wodnica oraz Ewa Jasińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

- Opłata za odbiór odpadów wynosi 24 złote dla wszystkich, pobieranie przez właścicieli czy administratorów nieruchomości wyższych stawek jest bezprawne. Segregowanie śmieci jest obowiązkowe dla wszystkich, dotyczy nie tylko Łodzi, ale wszystkich samorządów w kraju, różny jest tylko termin wdrażania nowych przepisów. Za pojemniki odpowiada właściciel nieruchomości, nie miasto, a więc mieszkańcy wielorodzinnych budynków powinni interweniować u swoich administratorów. To oni mają ustawić i oznakować odpowiednio pojemniki na odpady - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi

Władze Łodzi przypominają:

  • Podwyższona opłata może być wprowadzona tylko przez decyzję administracyjną
  • Miasto nie może znieść odpowiedzialności zbiorowej
  • Obowiązkiem administracji spółdzielni jest odpowiednie ustawienie oraz oznaczenie pojemników na śmieci
  • Także obowiązkiem administracji jest wprowadzenie ułatwień dla osób niewidomych i słabowidzących
  • Na cmentarzach komunalnych będą pojemniki do segregacji odpadów
  • Zarówno właściciele nieruchomości zamieszkałych, jak i niezamieszkałych muszą segregować odpady
  • W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, gdzie wyrzucić dane odpadki, należy szukać informacji na stronie internetowej Urzędu Miasta lub Ministerstwa Środowiska
  • Po stwierdzeniu, że mieszkańcy nieruchomości poprawnie segregują śmieci, stawka za odbiór odpadów wraca do pierwotnej wysokości
Władze miasta zapewniają także o wszelkiej pomocy dla mieszkańców w przypadku wątpliwości związanych z segregacją odpadów. Równocześnie Ewa Jasińska zapewniła, że firmy odbierające odpady również są kontrolowane.

- Firmy mają obowiązek zabierać odpady posegregowane oddzielnymi samochodami, chyba że mają pojazdy dwukomorowe. Będziemy sprawdzać takie sygnały, a winnych karać finansowo - powiedziała Ewa Jasińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ

Jest to odpowiedź na pojawiąjące się w sieci filmy, na których widać, jak pracownicy firm śmieciarskich mieszają posegregowane przez mieszkańców śmieci. Każde przedsiębiorstwo musi udokumentować fakt niesegregowania odpadów przez lokatorów danej nieruchomości. W przypadku, gdy urzędnicy wykażą nieprawidłowe działania firmy, może ona zostać ukarana karą sięgającą do 50 tys. złotych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy