Reklama

Reklama

Wojewoda Łódzki zarzuca lekarzom uchylanie się od świadczenia pracy w szpitalu covidowym. Czy słusznie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wojewoda Łódzki zarzuca lekarzom uchylanie się od świadczenia pracy w szpitalu covidowym. Czy słusznie? - Zdjęcie główne

Wojewoda Łódzki zarzuca lekarzom uchylanie się od świadczenia pracy w szpitalu covidowym. Czy słusznie?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński poinformował, że podtrzymuje swoją decyzję o przemianowaniu szpitala w Kutnie w szpital covidowy. Zmiany tego postanowienia domagał się m.in. polityk KO Dariusz Joński.

Reklama

Jak informowaliśmy TUTAJ, szpital w Kutnie w ostatnim czasie boryka się z ogromnymi brakami kadrowymi. Zdaniem Wojewody Łódzkiego, po jego decyzji znaczna część personelu uchyliła się od świadczenia pracy i pomocy pacjentom. Z tego powodu szpital ma problemy, by realizować postanowienia polityków.

!reklama!

W komunikacie nadesłanym przez Biuro Wojewody czytamy, iż placówce zapewniono dostawę środków ochrony osobistej, zarząd został poinformowany o możliwości wsparcia przez żołnierzy 92. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kutnie, a pod koniec października odbyło się szkolenie dla personelu medycznego.

Tymczasem pracownicy szpitala w Kutnie, którzy pozostali na swoich stanowiskach pracy narzekają na przemęczenie i brak jakiegokolwiek wsparcia.

- Tak naprawdę nie mamy kiedy się zregenerować podczas dyżuru. Przerwy trwają do 1,5 godziny. To czas na to, żeby się rozebrać z kombinezonu, co nie jest łatwe, wziąć prysznic, chwilę odpocząć i zaraz musimy się ubierać ponownie oraz wracać do pracy - mówi dla "Gazety Wyborczej" Anna Baranowska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w kutnowskim szpitalu.  - Kiedy wróciłam do domu po pierwszym takim dniu, mąż powiedział, że nigdy jeszcze nie widział mnie w takim stanie. Byłam tak zmęczona i przestraszona: rozmawiamy z pacjentem, a za chwilę go nie ma - dodała.

Poniżej załączamy pełny komunikat nadesłany do naszej redakcji z Biura Wojewody dotyczący szpitala w Kutnie.

W dniu 22 października 2020 r. Wojewoda Łódzki wydał decyzję wobec Kutnowskiego Szpitala Samorządowego (KSS) Sp. z o.o. polecającą w okresie od dnia 30 października 2020 r. do odwołania, realizację świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 poprzez zapewnienie w podmiocie leczniczym 241 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 6 łóżek intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. 

Decyzja wydana przez wojewodę na szpital w Kutnie była podyktowana merytoryczną analizą zarówno pod kątem infrastruktury jak i personelu oraz dużym wzrostem liczby zakażeń oraz liczby osób wymagających hospitalizacji. Decyzja ta była również konsultowana w gronie wielu ekspertów. Wydanie powyższej decyzji poprzedzone było uzgodnieniami zarówno z Prezesem KSS Sp. z o.o., jak i Starostą Kutnowskim

Mając na względzie konieczność przygotowania się KSS Sp. z o.o. do możliwości udzielania świadczeń pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2, w dniu 22 października 2020 r. skierowano pismo do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu i Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu w sprawie udzielenia Szpitalowi w Kutnie wszechstronnej pomocy w razie konieczności dalszej hospitalizacji pacjentów aktualnie w niej przebywających oraz w zakresie przejęcia na siebie ciężaru udzielania świadczeń medycznych pacjentom niechorującym na COVID - 19 z terenu powiatu kutnowskiego. O powyższym powiadomiono również Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi, odpowiadającą za dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa łódzkiego. 

Zapewniono dostawę środków ochrony osobistej dla KSS Sp. z o.o. (26 października 2020 r., 2 listopada 2020 r. i 4 listopada 2020 r.); w trakcie wyżej wymienionych dostaw łącznie przekazano: 1000 szt. masek FFP3, 640 szt. masek FFP2, 500 szt. kombinezonów, 22 000 szt. rękawic, 2600 szt. fartuchów ochronnych, 700 szt. czepków i 10 000 szt. masek chirurgicznych.

W dniu 29 października 2020 r. przekazano Prezesowi KSS Sp. z o.o. informację o możliwości wsparcia w zakresie realizacji prowadzonych działań na rzecz przeciwdziałania COVID-19 przez żołnierzy 92. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kutnie.

W dniu 29 października 2020 r., z inicjatywy Wojewody Łódzkiego, dr Zbigniew Deroń - specjalista chorób zakaźnych, pracujący w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi przeprowadził szkolenie dla personelu medycznego KSS Sp. z o.o. dotyczące zasad opieki nad pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2.

W chwili wydawania decyzji przez Wojewodę szpital spełniał wszystkie warunku do tego, aby stać się placówką covidową - zarówno pod względem infrastruktury jak i personelu medycznego. W związku z tym, że znaczna część personelu uchyliła się od świadczenia pracy i pomocy pacjentom zostały przez Wojewodę podjęte działania wyjaśniające. 

Ponadto udzielono wsparcia w zakresie problemów kadrowych poprzez wydanie przez Wojewodę Łódzkiego w dniu 6 listopada 2020 r. decyzji kierujących do pracy przy zwalczaniu epidemii w KSS Sp. z o.o. 26 lekarzy i 1 pielęgniarki, którzy zgodnie z informacją otrzymaną od Prezesa KSS Sp. z o.o. rozwiązali umowę o pracę z tym podmiotem. W miarę posiadanych możliwości oraz w zależności od sytuacji kadrowej w tym Szpitalu, podejmowane będą ewentualne decyzje o kierowaniu do pracy kolejnych osób.

Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi pozostaje w bieżącym kontakcie z dyrekcją placówki i starostą Kutnowskim.  

Przypomnijmy, że pacjenci w stanach nagłego zagrożenia życia wymagający natychmiastowej interwencji otrzymają pomoc w szpitalu w Kutnie. Pamiętajmy, że normalnie działają przyszpitalne poradnie specjalistyczne, ZOL, stacja dializ, a także nocna i świąteczna opieka zdrowotna. 

Wykonanie decyzji Wojewody Łódzkiego przez szpital w Kutnie to kwestia zapewnienia bezpieczeństwa dla mieszkańców województwa łódzkiego, w tym przede wszystkim mieszkańców powiatu kutnowskiego. Decyzja Wojewody Łódzkiego nie ulega zmianie i mamy nadzieję zacznie być w najbliższym czasie realizowana. Wywoływanie awantury politycznej wokół tego szpitala w czasie kiedy zmagamy się z ogromnym nasileniem epidemii jest skrajnie nieodpowiedzialne i na pewno nie służy dobru mieszkańców. 

źrodło: inf. własna / Gazeta Wyborcza

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy