Reklama

Reklama

„Wszyscy śpiewajmy kolędy” - koncert kolęd w Teatrze Wielkim w Łodzi już 6 i 10 stycznia!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Już 6 i 10 stycznia Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na wyjątkowy koncert „Wszyscy śpiewajmy kolędy”! Dwuczęściowy koncert dostępny będzie na kanale Youtube oraz profilu Facebook Teatru Wielkiego w Łodzi.

W wieczorze kolęd wezmą udział artyści Teatru Wielkiego w Łodzi: Dorota Wójcik, Aleksandra Wiwała, Aleksandra Borkiewicz, Agnieszka Makówka, Paweł Skałuba, Dominik Sutowicz, Arkadiusz Anyszka, Zenon Kowalski, Łukasz Motkowicz oraz chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Michała Kocimskiego  i opieką artystyczną Dariusza Stachury.

!reklama!

Wspólne kolędowanie - zwłaszcza w polskiej tradycji - to czas radości, rodzinnych spotkań i obdarowywania się prezentami. Dlatego Teatr Wielki przygotował dla swoich widzów prezent w postaci koncertu Wszyscy śpiewajmy kolędy.

 W trakcie wieczoru (on-line) zabrzmią najbardziej znane i lubiane nie tylko polskie kolędy (W śród nocnej ciszy, Przybieżeli do Betlejem, Lulajże Jezuniu, Cicha noc i inne) w nowych odświętnych opracowaniach i wykonaniach. Ponieważ kolędy śpiewają niemal wszyscy – od najmłodszych do najstarszych – Teatr Wielki zaprasza: Wspólnie śpiewajmy kolędy 6 stycznia o godz. 18.00 (część I) i 10 stycznia o godz. 17.00 (część II) na kanale na Youtube oraz profilu Facebook Teatru Wielkiego w Łodzi.

W polskiej kulturze kolęd i pastorałek tych najbardziej znanych jest co najmniej kilkadziesiąt, ale powstało ich znacznie więcej. W kolędach zawiera się ogromna część naszej polskiej tradycji, folklor, religia, a także poezja narodowa.

W większości autorzy kolęd są nieznani, tradycja ich przekazywania przechodzi z pokolenia na pokolenie, ale kolędy tworzyli również znani kompozytorzy jak np. Franciszek Karpiński, który skomponował kolędę Bóg się rodzi. Natomiast Fryderyk Chopin kolędę Lulajże Jezuniu zacytował w środkowej części Scherza h­moll op. 20. Są też kolędy rekordzistki, jak np. Cicha noc, gdyż tę powstałą na początku XIX wieku austriacką kolędę śpiewa dziś cały świat, a przetłumaczona została aż na 330 języków.

Dniem, w którym kolędy wybrzmiewają najgłośniej i najradośniej, jest oczywiście Wigilia Bożego Narodzenia, ale w Polsce śpiewa się je do 2 lutego. Szczególnym dniem jest także święto Trzech Króli, dlatego ta data została wybrana jako początek naszego kolędowania on-line. 

Koncert będzie dostępny bezpłatnie na kanale YouTube oraz profilu Facebook Teatru Wielkiego w Łodzi:

część I – środa, 6 stycznia, od godz. 18:00
część II 0 niedziela, 10 stycznia, od godz. 17:00

źródło: mat. prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy