Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie w Łodzi. Ważne informacje dla wyborców. Co z głosowaniem korespondencyjnym?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wybory prezydenckie w Łodzi. Ważne informacje dla wyborców. Co z głosowaniem korespondencyjnym? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 28 czerwca 2020 r. odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Z racji panującej epidemii będą to inne niż dotąd wybory, szczególnie w przypadku głosowania korespondencyjnego.

Reklama

Głosowanie, w którym wybierzemy prezydenta RP, odbędzie się w niedzielę 28 czerwca 2020 r. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca, w tych samych lokalach wyborczych, również w godzinach 7.00 – 21.00.

!reklama! 

Witold Fontner, zastępca dyrektora Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego UMŁ mówi:

- W czasie tych wyborów możliwe będzie również głosowanie korespondencyjne. Jednak ustawa z dn. 2 czerwca 2020 r. wprowadziła zmiany w tym zakresie. Z możliwości głosowania korespondencyjnego może skorzystać każda osoba na terenie gminy, w której jest wpisana do spisu wyborców. Zamiar głosowania korespondencyjnego można zgłosić ustnie, pisemnie lub za pomocą formularza elektronicznego e-PUAP udostępnionego przez ministerstwo cyfryzacji.

Z wyjaśnienia przekazanego przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że nie ma prawnej możliwości telefonicznego zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego. Mimo panującej pandemii, aby ustnie zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego, należy osobiście zgłosić się do urzędu i podać urzędnikowi swoje dane osobowe. Nie ma również możliwości wysłania zgłoszenia pocztą elektroniczną. Natomiast forma pisemna oznacza wysłanie wypełnionego formularza pocztą.

Dyrektor Fontner zwraca uwagę, że interpretacja przekazana przez PKW, dotyka wyborców niepełnosprawnych oraz, mimo panującej pandemii, powoduje, że wyborcy chcący głosować korespondencyjnie muszą odwiedzić urząd.

- Przypomnijmy, że wcześniejsze regulacje dopuszczały możliwość telefonicznego zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego. Obecna interpretacja PKW wyklucza taką możliwość  - podkreśla Witold Fontner.

Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do dn. 16 czerwca 2020 r. Od tej zasady jest wyjątek dotyczący osób w kwarantannie lub izolacji. Dla tych osób obowiązuje termin 23 czerwca. Gdyby po tym terminie ktoś znalazł się w kwarantannie, to chęć korespondencyjnego udziału w wyborach można zgłosić do 26 czerwca.

Łodzianie zainteresowani głosowaniem korespondencyjnym mogą zgłosić swój zamiar w Łódzkim Centrum Kontaktu z Mieszkańcami (ul. Piotrkowska 110) ewentualnie w budynku Urzędu Miasta Łodzi (wejście od pl. Komuny Paryskiej).

Jak informuje dyrektor Witold Fontner, osoby, które zgłoszą chęć głosowania korespondencyjnego otrzymają pakiety wyborcze do dnia 23 czerwca, a osoby w kwarantannie do 26.06. Pakiety będą przekazywane na wskazany adres, do skrzynki pocztowej. Istnieje również możliwość osobistego odbioru pakietu w urzędzie. Przewidziana jest możliwość dostarczenia pakietów wyborczych osobom niepełnosprawnym bezpośrednio do domu.

Wyborcy głosujący korespondencyjnie mogą dostarczyć pakiet zwrotny do urzędu gminy do dnia 26 czerwca. Można też pakiety zwrotne wrzucić do skrzynki pocztowej lub dostarczyć osobiście, w dniu i godzinach głosowania, do obwodowej komisji wyborczej, w której wyborca głosuje.

Lila Hebel, kierownik Oddziału Ewidencji Ludności UMŁ dodaje:

- Osoby mieszkające w Łodzi z zameldowaniem na pobyt czasowy lub bez zameldowania mogą do 23 czerwca 2020 r. złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Można dokonać tego drogą elektroniczną na platformie e-PUAP lub wypełniając wniosek i wrzucając je do skrzynek ustawionych w jednym z 4 lokalizacji:

  • ul. Zachodnia 47
  • al. Politechniki 32
  • ul. Krzemienieckiej 2b
  • al. Piłsudskiego 110
Osoby zameldowane w Łodzi, które w dniu wyborów będą przebywały poza miastem, mogą zgłosić się po zaświadczenie o prawie do głosowania, które uprawnia do głosowania na terenie całego kraju.

- Urząd wydaje je do dnia 26 czerwca, a w przypadku ewentualnej drugiej tury wyborów - do 10 lipca  - dodaje Lila Hebel.

Źródło: UMŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy