reklama
reklama

Wyczekiwany remont w najdłużej funkcjonującym muzeum w mieście

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wyczekiwany remont w najdłużej funkcjonującym muzeum w mieście  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźNowe klatki schodowe, winda, remont przestrzeni wystawienniczych oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Główna siedziba Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej czeka na remont.
reklama

Miasto przeznaczyło środki na przygotowanie dokumentacji remontu Muzeum Tradycji Niepodległościowych tj. Programu Funkcjonalno-Użytkowego oraz Studium Wykonalności w kwocie 100 000 zł. Zakres prac budowlanych przewiduje m.in. wykonanie prac konserwatorskich i budowlanych czy poprawę dostępności obiektu dla osób niepełnosprawnościami. W ramach prac budowlanych planowany jest m.in. remont i konserwacja czterech klatek schodowych oraz montaż i instalacja windy. W zakresie części wystawienniczej planowany jest m.in. kompleksowy remont ścian, sufitów i posadzek.

W sierpniu 2017 roku Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi rozpoczęło realizację inwestycji obejmującej modernizację dwóch Oddziałów Muzeum: Oddziału Martyrologii Radogoszcz oraz Oddziału Stacja Radegast. Nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, nowe wyposażenie, stała ekspozycja makiety Litzmannstadt-Getto i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz modernizacja budynku. To efekty zakończonych prac na Stacji Radegast. Zakończona też została inwestycja w Oddziale Martyrologii Radogoszcz. Do użytku oddany został budynek administracyjno-magazynowy oraz pracownia konserwatorska. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 7 mln złotych.

reklama

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest obecnie najdłużej funkcjonującym muzeum historycznym w mieście. Jego początki sięgają roku 1959 kiedy powołano do życia Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego. Na siedzibę nowej placówki wybrano budynek dawnego więzienia przy ul. Gdańskiej 13. Ówczesne muzeum gromadziło zbiory dotyczące działalności wszelkiego rodzaju polskich ruchów lewicowych, ze szczególnym uwzględnieniem tych działających na terenie Łodzi i regionu.

Ważnym aspektem działalności Muzeum jest także gromadzenie zbiorów związanych z działalnością polskich ruchów niepodległościowych i martyrologii obywateli polskich różnych narodowości i kultur. Obecnie Dział Zbiorów posiada ważny zbiór dokumentów, zdjęć i sztuk pięknych (obrazy, rzeźby, grafiki) z przełomu XIX i XX wieku, dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i PRLu. Zbiory zawierają również wiele unikatowych materiałów do dziejów Łodzi i okręgu łódzkiego.

reklama


Źródło: Muzeum Tradycji Niepodległościowych 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama