reklama
reklama

Wystawa, której nie było...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zobacz jak wygląda powołana do życia po stu latach inicjatywa łódzkich oraz poznańskich artystów, czyli Ekspresje Wolności. Bunt i Jung Idysz – wystawa, której nie było…
reklama

Awangardowa grupa Jung Idysz

Od 12 czerwca w Muzeum Miasta Łodzi trwa wystawa inaugurująca 100-lecie powstania artystycznej grupy Jung Idysz. Celem wydarzenia jest upamiętnienie jej działalności, wpływu i wagi dla kultury zarówno lokalnej, jak i europejskiej.

Dzięki żydowskim artystom sto lat temu została powołana do życia awangardowa grupa Jung Idysz. Na początku działalności, która przypada na pierwszy rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przyświecało jej przekonanie o możliwości stworzenia lepszego świata czerpiącego z tradycji oraz kultury, umocnionego poprzez wiarę w międzynarodową wspólnotę. Artyści swoje postulaty sformułowali w dwóch manifestach. Pierwszym z nich była próba nawoływania do stworzenia nowego sposobu narodowego wyrazu artystycznego, zainspirowanego tradycją chasydzką oraz ludową. Fundamentem sztuki miała być religia oraz prądy zachodnioeuropejskiej kultury, które skupiały się na mistycznym przeżyciu oraz duchowym wymiarze obcowania ze sztuką i Bogiem. Grupa mimo silnego poczucia przynależności etnicznej wywarła niewątpliwy wpływ na popularne i rozwijające się w tym czasie kierunki, takie jak: kubizm, futuryzm, ekspresjonizm. Przedstawiciele Jung Idysz przebywali i tworzyli w środowisku międzynarodowym, jednocześnie utrzymując kontakt z polskimi artystami.

W 1919 roku został wydany pierwszy z sześciu numerów pisma „Jung Idysz”, w którym publikowali nie tylko twórcy związani ze środowiskiem łódzkim, ale także przedstawiciele innych ośrodków. W numerze, który ukazał się na przełomie listopada i grudnia zamieszczono zapowiedź wystawy mającej przedstawić twórczość polskiej oraz żydowskiej awangardy. Za wykreowanie kolekcji, która ostatecznie nie doszła do skutku miały odpowiadać Jung Idysz oraz grupa Bunt z Poznania.

Ekspresje Wolności. Bunt i Jung Idysz – wystawa, której nie było…

Trwająca właśnie wystawa „Ekspresje Wolności. Bunt i Jung Idysz – wystawa, której nie było…” jest próbą realizacji założeń stworzonych przez te grupy sto lat temu. Wystawa obejmuje dzieła artystów obu grup z początku XX wieku do 1945 roku. Ekspozycja została stworzona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Miasta Łodzi, a także Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Wstawę wzbogacą również eksponaty z prywatnych zbiorów osób z Polski i innych krajów.

Przestrzeń galerii została wypełniona grafikami, obrazami, płaskorzeźbami, rysunkami oraz plakatami. Rezultaty pracy twórczej opatrzono komentarzami, dwujęzycznymi przypisami i skrupulatnie sporządzonymi biogramami twórców z grupy Jung Idysz oraz Bunt. Oprócz wymienionych eksponatów, na wystawie pojawi się oryginalny reprint trzech zachowanych wydań pisma „Jung Idysz”.

Wydarzenie uzupełniła zorganizowana przez łódzkie środowisko artystyczne oraz naukowe ścieżka mająca przedstawić miejsca powiązane z działalnością artystyczną grupy. Przygotowany został również projekt obrazujący współczesne działania polskich oraz zagranicznych twórców na obszarze Łodzi.

Ostatnim punktem wystawy była przygotowana przez Muzeum Miasta Łodzi, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, Zakład Niemcoznawstwa w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego konferencja naukowa, pod tytułem:  Jung Idysz – Modernizm – Wielka Awangarda: Nowa sztuka żydowska w niepodległej Polsce.

Ekspozycja czynna będzie do 29 września 2019.


Źródło: Muzeum Miasta Łodzi

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama