reklama
reklama

Wyszedłeś z domu i zapomniałeś maseczki? Lepiej się wróć, za jej brak możesz otrzymać nawet 500 złotych mandatu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od soboty w całej Polsce obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej.
reklama

W żółtej strefie, w której znalazła się cała Polska, zakrywanie ust i nosa obowiązuje już nie tylko w przestrzeni publicznej, np. w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Kontroli można spodziewać się wszędzie. Już kilka dni temu policja zapowiedziała politykę "zero tolerancji". W Łodzi wracają m.in. kontrole policyjne w pojazdach komunikacji miejskiej.

!reklama!


Policjanci z łódzkiego garnizonu sprawdzają czy mieszkańcy dostosowują się do zaleceń. W teren wyruszyło więcej patroli. Ponownie pojawiły się patrole mieszane złożone z policjantów i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Policjantów można spotkać na ulicach, skwerach, na targowiskach i w galeriach handlowych.

Z policyjnych radiowozów nadawane są komunikaty informujące o zasadach zachowania w dobie pandemii. Zasłanianie ust i nosa oraz dbałość o higienę pozwala uchronić przed wirusem siebie, ale też inne osoby z naszego otoczenia. Policjanci przypominają, że nawet jeśli ktoś sam nie ulegnie zakażeniu lub przejdzie chorobę bezobjawowo, to zawsze istnieje ryzyko, że zakazi kogoś mniej odpornego, dla kogo koronawirus może być groźny.

Osoba, która np. z przyczyn zdrowotnych nie może nosić maseczki, będzie musiała na wezwanie funkcjonariusza okazać zaświadczenie lekarskie - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka. Z obowiązku zakrywania ust i nosa – przy pomocy np. maseczki, części odzieży czy przyłbicy - będą zwolnione osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.


Policjanci będą mogli weryfikować autentyczność dokumentu u jego wystawcy, jeżeli będą mieli podejrzenie, że może być podrobiony. Podrobienie, jak i posłużenie się fałszywym zaświadczeniem będzie rodziło dla takiej osoby skutki prawne związane z przestępstwem poświadczenia nieprawdy i takiej osobie może grozić kara pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Policja zachęca do współpracy ze służbami.

- Jeżeli zauważymy, że ktoś nie zakrywa nosa i ust w wyznaczonych miejscach albo po godzinie 22 działają lokale czy dyskoteki, które nie powinny działać, to nie tylko policjanci i inspektorzy sanitarni powinni reagować, ale i każda osoba, której zależy, aby wyhamować transmisję wirusa, powinna o tym informować. Liczymy także na solidarność obywateli. My na takie zgłoszenia będziemy reagować na bieżąco - zaapelował rzecznik GP Policji, inspektor Mariusz Ciarka.

źródło: Policja, Polsat News

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama